Be jokios abejonės gražiausiose Pekino olimpinių žaidynių vyrų krepšinio turnyro rungtynėse JAV komanda po įspūdingos ir itin rezultatyvios kovos 118:107 (38:31, 31:30, 22:21, 27:25) palaužė Ispanijos rinktinė ir po aštuonių metų pertraukos pasidabino aukso medaliais.

Sidabro apdovanojimai atiteko ispanams, o bronza - Lietuvos rinktinę mažajame finale įveikusiems Argentinos krepšininkams.

Iki šių rungtynių visose rungtynėse triuškinančią persvarą turėję JAV krepšininkai finalinio mačo pradžioje susidūrė su puikiai organizuotu ir labai sėkmingu Ispanijos krepšininkų žaidimu. Nors susitikimą tolimu metimu pradėjo LeBronas Jamesas, ispanai į tai atsakė ne mažiau sėkmingomis ir rezultatyviomis atakomis. Įpusėjus ketvirčiui po Pau Gasolio ir Juano Carloso Navarro metimų pasaulio čempionė Ispanija įgijo penkių taškų persvarą - 19:14.

Visgi ketvirčio pabaigoje Ispanijos rinktinės treneris pakeitė visus starto penketo žaidėjus ir jo auklėtinių žaidimas kiek pakriko. Likus žaisti tris minutes Chrisas Boshas dviem baudos metimais po ilgokos pertraukos išlygino rezultatą - 22:22. Per likusias ketvirčio minutes abi ekipos ir toliau žaidė labai rezultatyviai, tačiau šiek tiek geriau sekėsi JAV komandai, kuri po pirmųjų dešimties minučių pirmauja 38:31.

Antrąjį ketvirtį penkiais taškais iš eilės pradėjo Kobe Bryantas ir amerikiečiai pirmą kartą įgijo dviženklę persvarą - 43:31. Visgi netrukus ispanai laimėjo trijų minučių atkarpą 7:3 ir JAV komandos persvara vėl šiek tiek aptirpo - 46:38. Dwyane'o Wade'o ir L.Jameso tolimų metimų dėka įpusėjus kėliniui JAV ekipa buvo įgijusi keturiolikos taškų persvarą (58:44), tačiau netrukus penkis taškus iš eilės pelnė Rudy Fernandezas ir ispanų deficitas vėl sumažėjo iki vienženklio - 49:58. Tiesiog neįtikėtinai rezultatyviose rungtynėse abi ekipos vieną po kito siuntė kamuolius į varžovų krepšį. tai šiek tiek sėkmingiau darė JAV krepšininkai, kurie įpusėjus mačui pirmauja 69:61.

Nors amerikiečiai dažnai savo varžovus į nokdauną pasiųsdavo puikiai sužaisdami trečiojo kėlinio pradžią, šį katrą JAV komanda ne tik kad nesugebėjo padidinti persvaros, bet pralaimėjusi pirmų dviejų minučių atkarpą 2:6, JAV rinktinę pirmavo vos keturiais taškais - 71:66. Sužaidus keturias minutes po didžiosios pertraukos J.C.Navarro pataikė sau įprastą metimą aukšta trajektorija, komandas vėl teskyrė keturi taškai (75:71), o amerikiečių rinktinės trenerių štabas buvo priverstas prašyti minutės pertraukėlės.

Net ir po pasitarimo amerikiečiai niekaip negalėjo sulaikyti pakiliai žaidusių ispanų. Visgi likus žaisti tris minutes JAV ekipa laimėjo atkarpą 5:0 ir po D.Wade'o metimų amerikiečiai vėl susigrąžino dešimties taškų persvarą - 86:76. Per likusias minutes ispanai sugebėjo sumažinti deficitą ir po trijų kėlinių visa kova dar prieš akis. JAV pirmauja tik 91:82.

Lemiamame ketvirtyje krepšinio spektaklis tęsėsi toliau. Pirmas dvi minutes Ispanijos rinktinė sugebėjo laimėti 7:0 ir po R.Fernandezo tritaškio komandas teskyrė vos du taškai - 91:89. Visgi netrukus jau JAV atsakė spurtu 7:0 bei vėl šiek tiek padidino savo persvarą - 98:89. Įpusėjus ketvirčiui K.Bryantas pataikė iš toli, L.Jamesas pridėjo dvitaškį ir JAV vėl įgijo dviženklį pranašumą (103:92). Tiesa, neilgam. Netrukus R.Fernandezas įspūdingai įdėjo kamuolį iš viršaus su D.Howardo pražanga bei Ispanija dar kartą priartėjo - 95:103.

Likus žaisti kiek daugiau nei tris minutes iki ketvirtojo kėlinio pabaigos P.Gasolis pelnė keturis taškus iš eilės bei ekipas vėl teskyrė vos penki taškai (104:99). Negana to, po C.Jimenezo tolimo šūvio ispanai buvo priartėję dar labiau (104:108), tačiau D.Wade'as atsakė tuo pačiu - 111:104. Visgi paskutinė susitikimo minutę rungtynėms teisėjavęs lietuvis Romualdas Brazauskas skyrė techninę pražangą Ispanijos rinktinės atsarginių žaidėjų suoleliui, kiek vėliau - Ricky Rubio ir sėkmingai baudos metimus realizavęs K.Bryantas įtvirtino JAV komandos pergalę - 118:107.

JAV: D.Wade'as 27 (5/5 dvitaškių, 4/7 tritaškių), K.Bryantas 20 (6 atk. kam.), J.Jamesas 14 (6 atk. kam.), Ch.Paulas (9/10 baudų) ir C.anthony - po 13.