VAR technologija futbole vis kelia aistras: išskyrė, ką būtų galima pakeisti

Futbolas visada buvo laikomas viena konservatyviausių sporto šakų pasaulyje, kur taisyklės koreguojamos ypač retai. 

Vis dėlto laikui bėgant ir technologijoms vis labiau įsivyraujant kitose sporto šakose, futbolas irgi pribrendo pokyčiams. Nors tam buvo daug prieštaravimų, netrūko skepcizicmo, bet prieš keletą metų pagaliau atsirado VAR (išvertus iš anglų kalbos – teisėjo video asistentas).

Ši priemonė teisėjams leidžia peržiūrėti ginčytinus epizodus, taip pat įvertinti, nubraižius linijas ekrane, ar futbolininkas mušant įvartį buvo nuošalėje. Aikštėje esančiam arbitrui į pagalbą ateina specialiame kabinete sėdintys dar keturi padėjėjai, kurie ir vertina situacijas, pataria. Tačiau galutinį sprendimą priima aikštėje esantis mačo arbitras

Bet ši priemonė sulaukė daug kritikos, ypač Anglijoje. Mat čia teisėjai iš pradžių visiškai nėjo peržiūrėti ginčytinų žaidimo epizodų į šalia aikštės esantį ekraną. Tik šiame sezone „Premier“ lygos teisėjai tą jau daro dažnai.

Čia verta priminti, kad VAR gali peržiūrėti tik nuošales, įvarčius ar galimas raudonas korteles. Sistema nėra skirta peržiūrėti visiems menkiausiems epizodams ar paprastoms pražangoms aikštės viduryje, nes tas tiesiog užimtų daug laiko. Jau dabar sirgaliai ar patys žaidėjai nepatenkinti, kad atimamas vadinamas įvarčio džiaugmas.

Kadangi pakankamai neretai, jei kilo abejonė, įvartis yra peržiūrimas, o žaidėjai tą minutę ar dvi tiesiog stovi aikštelėje. Galbūt po pakartojimo įvartis įskaitomas, bet nelieka to momentinio džiugesio. Bent taip sako VAR kritikai. 

Na, o pastaruoju metu ypač daug kritikos sulaukia nuošalių traktavimas. Jeigu pražanga, raudona kortelė ar pan., dalykai dar taisyklėse yra apibūdinti pakankamai aiškiai (žinoma, diskusijų gali kilti visada), tai nuošalės ir tas milimetro skirtumas visada kelia milžiniškas audras.

Štai pirmadienio Anglijos „Premier“ lygos mače tarp Londono „West Ham“ ir Birmingemo „Aston villa“ ekipų iš pastarosios komandos atimtas įvartis pačioje mačo pabaigoje, kai ši atsilikinėjo rezultatu 1:2.

REKLAMA

„Aston villa puolėjas Ollie Watkinsas buvo akivaizdžiai prilaikomas varžovo gynėjo, besigrumdamas sugebėjo paliesti kamuolį ir pelnyti įvartį. Bet po VAR buvo skirta nuošalė. Ji buvo tokia maža, kad ją ir pastebėti sunku, bet VAR asistentai kompiuterio ekrane braižo grafines linijas. Tame epizode kai kurie įžvelgė ir akivaizdžią besiginančio gynėjo pražangą.

Bėda ta, kad šiame epizode O. Watkinsas besigrumdanas natūraliai kūną „išmetė į priekį“, o būtent tuo momentu komandos draugas perdavinėjo jam kamuolį ir teoriškai tai yra nuošalė. Bet kaip išvengti, kai greitame žaidime, nuolat besikaičiančiuose kūno judesiuose tiksliai nusakyti tą momentą? 

Buvęs žaidėjas, o dabar futbolo ekspertu televizijoje dirbantis Mattas Upsonas tikina, kad reikia pakoreguoti taisyklę ir palikti mažą paklaidą, suteikiant nedidelį pranašumą puolančiai komandai.

„Tai būtų teisinga, nes dabar stebint kai kuriuos pakartojimus sunku nuspėti, kur čia nuošalė. Atrodo gali būti išsikišęs plaukas ir tai jau teoriškai nuošalė. Paliekama daug vietų interpretavimui ir diskusijoms. Paklaidos taisyklė padėtų išvengti to, juk žaidėjai nuolat juda, jie grumiasi dėl pozicijos ir tt. Jei tai akivaizdi nuošalė tada jokių diskusijų nėra, bet jei tai vos milimetras, ar tai tikrai taip svarbu?“, – mintimis dalijosi buvęs gynėjas.

Dar daugiau diskusijų kelia tai, kad nuošalės momente žiūrima ir į peties ir ranko sandūrą. Tada brėžiama linija, lyginama su varžovu, viskas bandoma pateikti grafiškai, gražiai, bet pats traktavimas vėlgi kelia diskusijas.

„Tai dar didesnė nesąmonė. Nėra logiška, kai mes į tai kreipiame dėmesį, tada bandoma brėžti visokias linijas, lyginti visas kūno dalis, kas išsikišę milimteru, kas ne. Tiek daug painiavos“, – sakė M. Upsonas.

REKLAMA

Įvairūs ekspertai, žaidėjai bei treneriai nuolat sulaukia klausimų apie VAR, o ypač apie nuošales. Štai „Liverpool“ savaitgalio rungtynėse dukart pelnė įvarčius, bet abu buvo atšaukti dėl nuošalių. Anot ekipos trenerio Jurgeno Kloppo, yra situacijų, kai tai akivaizdu, bet jei tei kelia chaosą jau negerai.

„Taisyklė turi būti aiški. Dabar vienas teisėjas gali manyti vienaip, kitas kitaip. Jei nuošalė akivaizdu, viskas aišku, bet jei tam tikroje situacijoje, kai žiūrima į smulkias kūno detales, ar kas neišlindę, tai nėra gerai. Kartais tos braižomos linijos kaip tik sukelia daugiau diskusijų nei pateikia atsakymų“, – teigė treneris.

Po jau minėtų „West Ham ir „Aston villa“ pastarosios ekipos lyderis Jackas Grealishas apskritai ragino atsisakyti VAR, savo nuomonę jis išreiškė socialiniame tinkle.

Štai dar vienas legendinis anglų futbolininkas Jamie Carragheris sako, kad dabartinė padėtis tik kuria chaosą.

„Teisėjai tarsi priversti ieškoti nuošalės. Net jei tas milimetras neturėjo reikšmės, bet jie priversti tą daryti esant video technologijai. Bėda, kai nėra vienos aiškios taisyklės, nežiūrima į platesnį paveikslą“, – tikino buvęs žaidėjas.

Kaip tą galima spręsti?

Pagrindinis pasiūlymas yra palikti mažą paklaidą. Tačiau čia vėl atsiranda dvi pusės. Vieni sako, kad nuošalė yra nuošalė, net jei tai yra milimetras ar kojos nagas. Antri tikina, kad žaidimo eigoje visko pasitaiko, futbolininkų kūnai nuolat juda, tad situacija reikia vertinti bendrai, o ne pagal visišką taisyklės raidę.

Tačiau reikėtų sutarti, kokia paklaida galima. Štai Olandijoje ši taisyklė jau galioja. Palikta 5 cm paklaida, o sprendimą priima linijos teisėjas atsižvelgdamas į situaciją.

REKLAMA

Mes sutarėme, kad jei ekrane braižomos nuošalės linijos yra praktiškai viena ant kitos, ta maža paklaida gali būti ir VAR įsikišimo nereikia“, – Anglijos žiniasklaida cituoja Olandijos futbolo asociacijos atstovų pranešimą.

Bet ne visi tam pritaria. Štai legendinis teisėjas Pierluigi Collina, paklaustas apie visą šį šaršalą atsakė trumpai: „Nuošalė yra nuošalė“.

Anglijos teisėjų asociaijos atsakingi asmenys taip pat su smalsumu žiūri, kaip šie pakeitimai atrodys Olandijos lygoje. Visa Europa žiūri.

Per keletą metų dėl VAR buvo įvairių incidentų ir momentų, kai ypač dėl nuošalių kilo labai didelės diskusijos. Sprendimo būdo pačio geriausio kol kas nėra, bet akivaizdu, kad toks nepasitenkinimas privers atsakingus asmenis galbūt įnešti tam tikrų korekcijų.

Kaip rašo „DailyMail“, ypač „Premier“ lyga buvo kritikuojama dėl prasto VAR naudijimo. Dabar teisėjai jau kiek įprato prie darbo su sistema, bet nuošalių traktavimas vis dar kelia aistras.

Visoms pusėms reikėtų susitarti dėl matavimo, traktavimo ir vietos interpretacijai, kurios vis dar pasitaiko. Futbolininkai jau įprato galbūt nešvęsti įvarčio dar minutę, jei tai padės išsisaiškinti, ar įvartis buvo legalus, bet nėra gerai, kai tai sukelia mažiau aiškumo, o dar daugiau chaoso.

 


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų