REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Po pirmojo Seimo rinkimų turo daugiausiai mandatų susišlavę konservatoriai dar neskuba savęs tituluoti laimėtojais ir leistis į kalbas apie būsimą valdančiąją koaliciją. Vis dėlto partijos lyderis Gabrielius Landsbergis sako, kad būtų atviras deryboms su visomis rinkimuose dalyvavusiomis politinėmis jėgomis.

Po pirmojo Seimo rinkimų turo daugiausiai mandatų susišlavę konservatoriai dar neskuba savęs tituluoti laimėtojais ir leistis į kalbas apie būsimą valdančiąją koaliciją. Vis dėlto partijos lyderis Gabrielius Landsbergis sako, kad būtų atviras deryboms su visomis rinkimuose dalyvavusiomis politinėmis jėgomis.

REKLAMA

Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai laimėjo pirmąjį Seimo rinkimų turą daugiamandatėje apygardoje.

Pirminiais Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenimis, 1988 iš 1989 apylinkių balsais, už konservatorius balsavo 24,8 proc. rinkėjų ir jie gaus 23 mandatus parlamente. Iki galutinių rezultatų trūksta vienos apylinkės balsų.

Rezultatais džiaugtis neskuba

I. Šimonytė pirmojo turto rezultatus vertina santūriai optimistiškai, bet akcentuoja, kad džiaugtis bus galima tik sulaukus antrojo turo rezultatų.

REKLAMA
REKLAMA

„Pirmo turo rezultatai santūriai džiugina. Vis dėlto tai yra tik pirmas kėlinys ir reikia sužaisti varžybas iki pabaigos. Dabar taškus turime suskaičiuotus po pirmo kėlinio, taškai atrodo neblogai. Bet labai svarbu išlaikyti ir mobilizaciją, ir rinkėjus antrajame ture“, – kalbėjo I. Šimonytė.

REKLAMA

Paklaustas apie galimas derybas dėl valdančiosios koalicijos, G. Landsbergis taip pat ragino neskubėti, tačiau pridūrė, kad būtų atviras kalboms su visomis partijomis.

„Mūsų rinkimų sistema neleidžia kabinti medalių, nubėgus tik pusę distancijos. Tikrieji nugalėtojai bus nustatyti tik po dviejų savaičių. Mūsų nuostata, kurios mes laikomės, yra, kad, mano įsivaizdavimu, nauja Vyriausybė turėtų atsižvelgti ne tik į pagrindinių laimėtojų rinkėjų lūkesčius. Visi Lietuvoje rinkimuose dalyvavę žmonės tikisi, kad tam tikros jų nuostatos bus įgyvendintos“, – kalbėjo G. Landsbergis.

REKLAMA
REKLAMA

Jo teigimu, konservatoriai galėtų kurti santarvės koaliciją.

„Mes einame ne skaldymosi, linijų brėžimo, bet daugiau santarvės ir sutarimo paieškos keliu“, – tvirtino partijos pirmininkas. 

Tiesa, G. Landsbergis nesileido į kalbas apie lūkesčius mandatams po antrojo rinkimų turo, kuris ir lems rinkimų laimėtojus.

„Manau, kad tai rinkėjų rankose, todėl nesiimsiu prognozuoti“, – sakė partijos pirmininkas.

Vyriausybėje būtų daugiau moterų

Jei tektų formuoti Vyriausybę, ministrai būtų atrenkami pagal sugebėjimus ir kvalifikaciją, joje gal būtų ir daugiau moterų, teigia I. Šimonytė. 

„Pirmiausia vertintume kandidatus į ministrus meritokratijos principu – jeigu kažkuri partija gali pasiūlyti visuomenėje didelį pasitikėjimą turintį žmogų, tai man asmeniškai nebūtų labai svarbu, kad tai nėra žmogus, kurį aš pati siūlau, jei aš pati ir visuomenė kitos partijos kandidatą vertina geriau. Na ir tikėčiausi, kad Vyriausybėje bus gerokai daugiau moterų, negu šioje Vyriausybėje“, – sakė politikė. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

I. Šimonytė teigė, kad sutarus dėl šių principų galėtų būti sutariama ir dėl kitų. 

„Tais kriterijais remiantis, manau, susitartume kažkaip“, – pridūrė ji. 

Konservatorių sąrašo lyderė juokaudama sakė, kad Vyriausybėje turėtų dirbti „profesionalūs politikai“ ir pabrėžė, kad ministrai privalo turėti gerą santykį su Seimu tam, kad galėtų kartu dirbti. 

„Problema tos Vyriausybės buvo ne tai, kad žmonės yra profesionalūs savo srityse (...) didesnė bėda yra, kai nėra bendrystės tarp ministrų ir politinės jėgos, kuri delegavo tuos ministrus. Jei tokio ryšio nėra, Vyriausybės nariai, kad ir kokie profesionalūs būtų, jie gali vadybos metodais ten kažkokius klausimus spręsti tol, kol nereikia Seimo dalyvavimo“, – apie šios Seimo kadencijos pradžioje dirbusią Vyriausybę kalbėjo I. Šimonytė. 

REKLAMA

Kalbėdama apie galimas takoskyras su labiausiai tikėtinais konservatorių koaliciniais partneriais – liberalais – ji išskyrė mokesčių mažinimo ir biudžeto perskirstymo klausimus. 

„Klasikinė diskusija galėtų būti ties įsivaizdavimu, kiek šalis gali mažinti mokesčius ir užtikrinti finansavimą švietimui, sveikatos apsaugai, socialinei apsaugai ir kitoms svarbioms sritims“, – svarstė I. Šimonytė. 

„Niekas nenori, kad valstybė būtų kažkoks didelis monstras, kad mes čia siektume perskirstyti kažkokią labai didelę dalį vidaus produkto, bet akivaizdu, kad mūsų viešosios paslaugos turi atitikti mūsų visuomenės išsivystymo lygį (...) Mums tiesiog reikia sutarti, kaip geriausiu efektyviausiu būdu mokesčių mokėtojams tą rezultatą pasiekti“, – pabrėžė konservatorių kandidatė į Vyriausybės vadovės postą. 

REKLAMA

I. Šimonytė sakė tikinti, kad susitarimai gali būti pasiekti „nuoširdžiai ir atvirai diskutuojant dėl rezultato“. 

Daugiamandatėje apygardoje partijos dalijasi 70 mandatų iš 141. Dar 71 parlamentaras renkamas vienmandatėse apygardose.

Daugiamandatėje apygardoje kandidatų sąrašus kėlė 17 partijų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų