Žmonių su negalia gyvenimą palengvina socialinės paslaugos

Planuodami savo ateitį, ją žmonės visuomet tapo šviesiomis spalvomis – širdžiai mielos studijos, sėkminga karjera, graži ir laiminga šeima... Deja, gyvenimas į šį paveikslą kartais įneša tamsenių spalvų – staiga ištikusios nelaimės ar užpuolusios sunkios ligos pakeičia viską iš esmės.

Neįgaliojo vežimėlis (nuotr. 123rf.com)

Kai taip nutinka, kartais prireikia ne tik artimųjų, bet ir nuolatinės specialistų paramos. Tuomet pagalbos ranką ištiesia jų gyvenamosios vietos savivaldos įstaigos. Apie socialines paslaugas, kurios savivaldybėse teikiamos čia gyvenantiems ir vaikus su negalia auginantiems tėvams, portalas TV3.lt jau rašė, o šį kartą pasakojame apie tai, kokios pagalbos savo gyvenamojoje vietoje gali tikėtis suaugusieji.

REKLAMA

Gyvenimą pakeitė avarija

„Tikrai neturiu kuo skųstis, gyvenimas, ką nors iš žmogaus atimdamas, jam šį tą ir duoda, tik reikia tai laiku pastebėti ir įvertinti“, – taip pasakojimą apie gyvenimą su negalia pradėjo Varėnoje gyvenantis Rolandas J.

59-erių vyras prieš penkiolika metų tapo neįgalus po to, kai automobilio avarijoje patyrė sunkią galvos traumą. „Tai, kad aš gyvas – įrodo, jog medikai kartais padaro stebuklus. Reikėjo ne vienos kaukolės kaulų operacijos, kol gydytojai lyg dėlionę „suklijavo“ sutrupintus jos kaulus. Po ilgų gydymo mėnesių jie nieko gero nežadėjo, bet štai – aš galiu vaikščioti, man nereikia palydovų: į polikliniką ar kitur, kur man reikia, nueinu vienas pats, – pasakoja taksi automobilio vairuotoju dirbęs Rolandas J. – Bet sunkūs po avarijos atsiradusios epilepsijos priepuoliai užkirto man bet kokį kelią grįžti dirbti mėgiamo darbo“.

Tačiau bėdos po vieną nevaikšto – tai, kad šis liaudies priežodis teisingas, vyras patyrė savo kailiu. „Šeimos nesukūriau, turėjau tik mamą. Po jos mirties mano sveikata ėmė dar labiau prastėti: epilepsijos priepuoliai dažnėjo, jų metu netekdavau sąmonės, ilgesniam laikui sutrikdavo kalba. Ne kartą atsipeikėjau ligoninėje. Spaudė ir finasinės bėdos, tad teko „atsistoti“ į eilę socialiniam butui“, – sakė pašnekovas.

Pasakodamas apie sunkų gyvenimo etapą Rolandas J. leido suprasti, kad ištikusios negandos jį visiškai palaužė, nes joks nedidelio miesto darbdavys nenorėjo net girdėti apie 45 proc. darbingumą turintį kandidatą į darbuotojus. „Rajone sveiki žmonės sunkiai randa darbo, tad man ne kartą į tiesiai į akis vietiniai verslininkai sakė, jog ne tik neturi ką pasiūlyti, bet ir nenorėtų imtis atsakomybės už negalią turintį darbuotoją. Suprantu ir juos – juk mano sveikatos būklė sunkiai prognozuojama“, – atvirai sako varėniškis.

REKLAMA

Daugiabučio gyventojams padeda socialiniai darbuotojai

Šiadien Rolandas J. gyvena socialiniame būste ir, kaip pats juokauja, jaučiasi tikru naujakuriu – vyras gavo vieno kambario butą Varėnos miesto pakraštyje vaizdingame pušyne 2018 m. pastatytame naujutėlaičiame daugiabutyje. Šiame 32 butų gyvenamajame name įkurdinti asmenys ir šeimos, turintys teisę į socialinį būstą ir įrašyti į sąrašus jį gauti.

„Nesitikėjau, kad gyvensiu tokiame gražiame name, – šypsosi pašnekovas ir priduria, kad pozityvių pokyčių mato ne tik savo, bet ir naujųjų kaimynų gyvenime. – Mano poreikiai nedideli ir pats kol kas galiu savimi pasirūpinti, bet mūsų name gyvena daug judėjimo negalią turinčių žmonių, kai kuriems kaimynams reikia nuolatinės priežiūros, ir aš kasdien matau, kaip juos lanko socialiniai darbuotojai. Jie padeda apsitvarkyti namus, pagamina maisto ir net padeda išeiti į lauką. Žmogui, kurio visas gyvenimas – tik jo buto sienos, tai labai daug“.

Šiuo metu Rolandas J. savo sveikata pasirūpina ir paskirtu laiku pas gydytojus nuvyksta pats, bet anksčiau vyras nerimaudavo, ar ateityje, sveikatos būklei prastėjant išliks toks pat savarankiškas. Dabar nerimauti nereikia – jis žino, kad prireikus sulauks pagalbininkų: „Man ramiau, kai žinau, kad yra tokios paslaugos kaip socialinis taksi, kad atvykti į namus ir padėti gali socialiniai darbuotojai. Prieš dešimtmetį tai buvo sunku įsivaizduoti, bet laikai keičiasi“.

Pagalbos eilėje laukti nereikia

Rolando J. mintims apie gerus pokyčius žmonių su negalia kasdienybėje pritaria ir Varėnos rajono savivaldybės socialinės paramos skyriaus vedėja Dalia Stankevičiūtė. Anot jos, kadangi šio rajono plotas pats didžiausias Lietuvoje, nenuostabu, kad viena iš didžiausią paklausą turinčių paslaugų žmonėms su negalia – transporto jų pavėžėjimui organizavimas. Iš kitų paslaugų, kurias turintiems negalią varėniškiams teikia jiems į pagalbą skubantys socialiniai darbuotojai, itin paklausios specialiosios integralios pagalbos namuose paslaugos.

REKLAMA

„Pagalbos į namus paslauga skirta žmonėms, kurie gyvena savo namuose, jiems įprastoje aplinkoje, tačiau tam, kad galėtų tinkamai savimi pasirūpinti, jiems reikia padėti atlikti buities, ruošos darbus, pagelbėti apsiperkant, vykstant pas medikus ar į Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybą. Socialiniai darbuotojai tokiems žmonėms padeda ne tik rūpintis savo sveikata, bet ir lankyti įvairius užimtumo užsiėmimus, įsilieti į bendruomenės gyvenimą“, – pagalbos į namus socialinę paslaugą apibūdina D. Stankevičiūtė.

Socialinės paramos skyriaus vedėja aiškina, kad integrali pagalba namuose – tai ne tik jau išvardytos paslaugos (pagalbos į namus paslaugų kompleksas – aut. past.), bet ir visa medicininė priežiūra, kurios reikia žmogui: „Integralios pagalbos namuose paslaugos gavėjus lanko slaugytojai ir slaugytojų padėjėjai. Šia specialistai ne tik matuoja kraujospūdį ar prižiūri vaistų vartojimą, bet rūpinasi, kad nebūtų pragulų, jei reikia – organizuoja masažo paslaugas“.

Pašnekovė teigia, kad Varėnos rajone ir pagalbos į namus, ir integralios pagalbos namuose paslaugų poreikis šiuo metu patenkinamas visu šimtu procentų. „Šiadien savivaldybėje nėra eilės, kurioje žmonėms su negalia reikėtų laukti pagalbos į namus paslaugų. Jei jos prireikia, žmonės kreipiasi į savivaldybės Socialinių paslaugų skyrių ir sutvarkius reikiamus dokumentus, tos paslaugos jiems suteikiamos“, – sako ji.

D.Stankevičiūtė pasakoja, kad žmonėmis su negalia Varėnoje rūpinasi ir savivaldybės įsteigtas Socialinių paslaugų centras, kuris organizuoja įvairius kursus, mokymus, laisvalaikio veiklas. „Centras moko įvairių socialinių įgūdžių, taip pat kviečia mokytis floristikos, ragina išbandyti savo kūrybiškumą keramikos užsiėmimuose. Džiaugiamės, kad prie centro veiklos prisideda ir nevyriausybinės organizacijos, kurios siūlo su reabilitacija ir integracija susijusias paslaugas – kviečia į meninius ir sporto būrelius, rūpinasi žmonių su negalia užimtumu bei teikia asmeninio asistento paslaugas“, – vardija ji ir priduria, kad ateityje ketinama plėsti socialines paslaugas žmonėms su negalia teikiančių įstaigų tinklą.

REKLAMA

„Šiuo metu vienas svarbiausių savivaldybės tikslų – įkurti žmonių su negalia savarankiško gyvenimo namus. Nors pagalba buityje gyventojams teikiama jų pačių namuose, savarankiško gyvenimo namų įkūrimas – labai svarbus ir reikalingas dalykas, kuris padėtų jiems geriau prisitaikyti kasdienybėje“, – mintimis dalijasi Varėnos rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vadovė.

Paslaugų žmonėms su negalia ir jų šeimoms daugėja

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) duomenimis, 2018 m. pabaigoje Lietuvoje gyveno apie 230 tūkst. žmonių su negalia. Dauguma jų – 215 tūkst. – suaugusieji. Socialinės paslaugos, kurios jiems teikiamos visuose šalies regionuose, tampa vis prieinamesnės, didėja ir jų įvairovė.

Visų pirma tai bendrosios socialinės paslaugos: informavimas, konsultavimas, tarpininkavimas ir atstovavimas, maitinimo organizavimas, aprūpinimas būtiniausiais drabužiais ir avalyne, transporto organizavimas, sociokultūrinės paslaugos, asmeninės higienos ir priežiūros paslaugų organizavimas. „Bet jei įvertinus žmonių su negalia poreikius paaiškėja, kad bendrųjų socialinių paslaugų nepakanka, asmenys su negalia gali pasinaudoti specialiosiomis socialinėmis paslaugomis, kurios skirstomos į dvi rūšis – priežiūros ir globos“, – socialinių paslaugų ypatumus aiškina SADM Socialinių paslaugų skyriaus vedėja Violeta Toleikienė.

Anot jos, socialinės priežiūros paslaugos – tai pagalba į namus, socialinių įgūdžių ugdymas, palaikymas, atkūrimas, taip pat apgyvendinimas savarankiško gyvenimo namuose, psichosocialinė pagalba, apgyvendinimas apsaugotame būste. O socialinės globos paslaugos yra šios: dienos socialinė globa, trumpalaikė ir ilgalaikė socialinė globa.

REKLAMA

V. Toleikienė pasakoja, kad asmenims su negalia ir jų šeimoms neseniai pasiūlytos ir dvi naujovės. „Dvi naujos paslaugos žmonėms su negalia ir jų šeimoms – tai laikino atokvėpio paslauga ir apgyvendinimas apsaugotame būste. Laikino atokvėpio paslauga – tai galimybė šeimoms, auginančioms ar prižiūrinčioms asmenis su negalia, pailsėti nuo nuolatinės kito asmens priežiūros ir globos. Siekiame sukurti lanksčią pasinaudojimo laikino atokvėpio paslauga sistemą, kad asmenį su negalia būtų galima palikti profesionalų globai ne tik ilgesniam laikui, bet ir kelioms valandoms per dieną – kad tėvai ar kiti artimieji galėtų nueiti į kiną, apsipirkti, susitikti su draugais ir pan.“, – apie vieną iš naujųjų paslaugų pasakoja SADM Socialinių paslaugų skyriaus vedėja.

Kita labai svarbi nauja paslauga – apgyvendinimas apsaugotame būste: „Jos tikslas padėti žmogui pasiruošti savarankiškam gyvenimui. Jam padedama ne tik tvarkytis buityje, bet ir užmegzti bei kurti santykius bendruomenėje, įsidarbinti, apsipirkti, lankytis sveikatos priežiūros įstaigose ir panašiai“.

Savarankiškumą padidins asmeninis asistentas

Neseniai Lietuvoje žmonėms su negalia pradėta teikti asmeninio asistento paslauga. Kol kas tai bandomasis projektas, pradėtas vykdyti nuo 2018 m. Pirmajame etape asmeninio asistento paslaugos buvo teikiamos 50 proto, psichikos negalią turinčių asmenų. Netrukus prasidės ir II-asis šio projekto etapas. Jo metu asmeninio asistento paslaugos bus teikiamos judėjimo, regos, klausos, vidaus organų veiklos sutrikimų patiriantiems asmenims bei žmonėms, turintiems kompleksinę negalią. Planuojama, kad II-ojo etapo metu paslaugos bus teikiamos 150-200 asmenų.

REKLAMA

„Asmeninio asistento paslauga – tai individuali namuose ir viešojoje aplinkoje asmeniui teikiama pagalba, padedant jam savarankiškai tvarkytis įvairiose gyvenimo srityse, pavyzdžiui, rūpinantis asmens higiena, mityba, taip pat prireikus kur nors nuvykti, kuriant socialinius santykius ir panašiai. Tokia pagalba teikiama iki 4 valandų per parą septynias dienas per savaitę“, – pasakoja V. Toleikienė.

Anot žmonių su negalia, galimybė pasinaudoti tokio pobūdžio individualia pagalba – itin didelis žingsnis į priekį. O šio projekto iniciatoriai tikisi, kad bandomieji asmeninio asistento paslaugų teikimo projektai padės apibrėžti šių paslaugų gavėjų grupę, išryškins pagrindinius teigiamus ir neigiamus tokių paslaugų aspektus bei padės sukurti Lietuvoje efektyvų asmeninės pagalbos teikimo neįgaliesiems mechanizmą.

Tačiau tai tik kelios paslaugos, kuriomis savo savivaldybėje gali pasinaudoti žmonės su negalia ir jais besirūpinantys artimieji. O štai visų paslaugų, teikiamų šiems žmonėms savivaldybėse, sąrašas.

Socialinės paslaugos asmenims su negalia ir jų šeimoms:

Socialinio darbuotojo konsultavimas, tarpininkavimas, informavimas, atstovavimas

Palydėjimo paslauga

Transporto organizavimas

Sociokultūrinės paslaugos bendruomenės centre

Socialinė priežiūra (užimtumas, socialinių įgūdžių ugdymas) dienos centre

Pagalba į namus

Socialinių įgūdžių ugdymas ir palaikymas asmens namuose (iki 10 val. per savaitę)

Intensyvi krizių įveikimo pagalba, psichosocialinė pagalba, konsultavimas, savitarpio pagalbos grupių organizavimas paramos šeimai centre, krizių centre

REKLAMA

Apgyvendinimas savarankiško gyvenimo namuose

Dienos socialinė globa ar integrali pagalba asmens namuose (vidutiniškai 4,5 val. per parą iki 7 kartų per savaitę)

Dienos socialinė globa dienos socialinės globos centre (virš 3 val. per dieną iki 5 dienų per savaitę)

Trumpalaikė socialinė globa socialinės globos įstaigoje iki 6 mėn. per kalendorinius metus

Trumpalaikė socialinė globa dienos centre 5 paras per savaitę

Laikino atokvėpio paslauga (teikiant pagalbos į namus, dienos ir trumpalaikės socialinės globos paslaugas) asmens namuose ir institucijoje, iki 720 val. per metus

Socialinė priežiūra apsaugotame būste (iki 4 asmenų)

Ilgalaikė socialinė globa grupinio (iki 10 asmenų) gyvenimo namuose

Ilgalaikė socialinė globa socialinės globos namuose

Nemokama emocinė-psichologinė pagalba telefonu

Neįgaliesiems teikiamos neįgaliųjų socialinės integracijos priemonės:

Socialinės reabilitacijos paslaugos neįgaliesiems bendruomenėje

Neįgaliųjų mobilumo ir savarankiško gyvenimo įgūdžių ugdymas bei atkūrimas

Neįgaliųjų socialinė integracija per kūno kultūrą ir sportą

Būsto ir jo aplinkos pritaikymas neįgaliesiems


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų