Svarstymai dėl Europos komiteto likimo sukėlė diskusiją, kas formuos Lietuvos poziciją ir koordinuos ES reikalus. “Eltos” žiniomis, ministrų kabinetui yra patekti trys galimi sprendimo variantai.
Europos komiteto modelis - nekeisti esamos situacijos ir ES darbų koordinavimo veiklą patikėti jam.
Tuo tarpu Užsienio reikalų ministerija siūlo Europos komitetą likviduoti, ES reikalų koordinavimą padalijant tarp Vyriausybės kanceliarijos ir ministerijos. Tokiu atveju ministerijai būtų priskirta Lietuvos pozicijos formavimo ir pristatymo koordinatoriaus funkcija, o Vyriausybės kanceliarijai liktų registruoti ir paskirstyti dokumentus, teikti ministerijoms pavedimus.
Toks modelis netenkina Vyriausybės kanceliarijos, siūlančios, kad ES reikalų koordinavimas būtų patikėtas jai. Šiam darbui būtų įsteigta Vyriausybės kanclerio pavaduotojo ES reikalams pareigybė ir ES reikalų koordinavimo departamentas, suformuotas iš dabartinio Europos komiteto pareigūnų.
Pagal šį variantą Užsienio reikalų ministerija užsiimtų operatyvių sprendimų reikalaujančių darbų koordinavimu užsienyje.
Vyriausybės kanceliarijos pareigūnai tikina, kad, atsižvelgus į tai, jog atsakomybė už daugelį ES reikalų tenka Vyriausybei, ir ateityje esminis vaidmuo turėtų likti Vyriausybei ir ministrui pirmininkui.
Anot jų, Lietuva yra per maža valstybė, o ES reikalai tampa vidaus politikos dalimi, todėl būtų visiškai neracionalu turėti dvi koordinuojančias institucijas.
Koks ES reikalų koordinavimo modelis bus pasirinktas, nuspręs ministrų kabinetas.
ELTA