• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Irake įvykę rinkimai nustebino pasaulio bendruomenę - nedaug kas tikėjo teroristinių išpuolių apimtoje šalyje rinkėjus būsiant tokius aktyvius ir ryžtingai parodysiančius, kad jie yra apsisprendę įtvirtinti permainas. Dabar prasideda intensyvus legalios vietinės valdžios ir jos institucijų kūrimas, kurio imsis visos rinkimuose dalyvavusios ir rinkėjų pasitikėjimą pelniusios politinės jėgos.

REKLAMA
REKLAMA

Svarbus tarptautinis šio vyksmo rezultatas tas, kad visos didžiosios šalys, taip pat ir kritikavusios amerikiečių politiką Irake vieningai pripažino, kad rinkimai buvo nepaprastai sėkmingi ir padėjo pagrindą naujai demokratinei valstybei kurti. Tad galimas dalykas, kad po kurio laiko daugelis šalių daug aktyviau įsitrauks į Irako atstatymo darbus.

REKLAMA

Irako šiitai pasinaudojo jiems suteikta galimybe imti valdžią į savo rankas. Jų bendruomenėje susikaupęs laisvės ir naujo gyvenimo siekis buvo ta galia, kuri laidavo rinkimų sėkmę. Teroristams nepavyko jų įbauginti, jie nepasidavė įtikinėjimams, esą kol kas ne laikas rengti rinkimus. Balsuotojų ryžtingumą liudijo prie balsadėžių nutįsusios kilometrinės eilės, taip pat informacijos agentūrų pranešimai, jog net po savižudžio susisprogdinimo rinkėjų eilė tik trumpam pakriko, o po kurio laiko vėlei nutįso.

REKLAMA
REKLAMA

Kurdai taip pat buvo aktyvūs. Jie stengiasi įgyvendinti savus politinės autonomijos ar valstybės, institucijų kūrimo siekius. Tai kels problemų ne tik naujiesiems Irako lyderiams, bet ir amerikiečiams. Tačiau visi regiono politiniai lyderiai suvokia, kad tokia didelė tauta anksčiau ar vėliau turės susikurti visų pripažįstamą tam tikro valstybingumo formą. Amerikiečiai Irake lėmė esmines permainas, kurios skatina permainas ir visame regione. JAV prezidentas George’as W. Bushas savo metinėje kalboje pažymėjo, kad demokratizavimo skatinimas arabų pasaulyje bus esminis jo politikos bruožas. Vadinasi, iškeliama permainų politika, tad teks mokyti greitai atsiliepti į tų pasikeitimų metamus iššūkius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Naujame Irako gyvenime svarbus bus Irano veiksnys. Šios šalies įtaka gali stiprėti dėl vis didesnio Irako šiitų religinių autoritetų įgaunamo politinio svorio. Gal bandydami sumenkinti tokias galimybes amerikiečiai pastaruoju metu nepaprastai sugriežtino savo poziciją Irano ajatolų atžvilgiu - galimas dalykas, kad netrukus Iranas taps pagrindiniu pasaulinio blogio židiniu.

Po rinkimų amerikiečiams gali tekti kiek prilaikyti šiitų lyderius, kad tiems nekiltų pagunda sunitus visiškai išstumti iš politinio proceso. Tokia pagunda gana reali - išsilaisvinę iš totalitarinio režimo žmonės neturi demokratinio politinio bendradarbiavimo įgūdžių, tad esama grėsmės, kad ir naujosios valdžios atstovai ims kartoti senosios valdžios diegtus “įpročius”. Tačiau būtina turėti omenyje išugdytą irakiečių paklusnumą savo religiniams autoritetams. Irake bus kuriama demokratinė valdžia, tik pats demokratiškumo supratimas skirsis nuo vakarietiškojo. Tačiau lygių teisių suteikimas moterims ir jų dalyvavimas politiniame gyvenime rodo, kad tas supratimas neneigs esminių vakarietiškųjų vertybių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų