• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Apelsinų spalvos revoliucija Ukrainoje prieš metus tarsi sukrėtė pasaulį, o iš tikrųjų – jo posovietinę dalį, ypač Rusiją. Šauksmai nuo Kremliaus kurantų: „Tai mūsų vidaus reikalas!“ patvirtino priežodį apie tuos dalykus, kuriuos blaivas laiko minty, bet susijaudinęs išmeta į orą.

REKLAMA
REKLAMA

Ukraina padarė ryžtingesnių reforminių judesių ir užsimojo ginti teisingumą. Aktyvūs pasisakymai apie norą ir teisę būti Europos Sąjungoje kai ką ir kai kuriuos, dar neatsigavusius po Turkijos kandidatūros tvirtinimų ir skausmų dėl Konstitucijos Europai, paveikė bauginamai. Ukrainos kad ir tolimos narystės klausimu padvelkė šaltelis. O čia dar oranžinės koalicijos skilimas, o čia dar nauja parlamentinė dauguma nušalinanti prezidento Viktoro Juščenkos skirtą Vyriausybę.

REKLAMA

Rusijos dujinis smūgis padėjo nuversti Ukrainos vyriausybę, bet ir atvėrė daug kam akis. Europoje dabar visai kitaip kalbama apie energetinio saugumo ir alternatyvių, nerusiškų, šaltinių svarbą. Kitaip suvokta ir perspektyva, jeigu Rusijai pavyktų ne vien energetiniais, bet ir skaldymo, vidinio supriešinimo būdais vėl pasukti Ukrainą ne į Vakarus, bet į Rytus.

REKLAMA
REKLAMA

Galėtume nemaža prisiminti ir palyginti, kaip buvo veikiama Lietuvoje, kad skilinėtų ir silptų Sąjūdis, kad susiremtų nevieningose pozicijose parlamentas (AT) ir Vyriausybė, o socialinis nepasitenkinimas gyvenimo pokyčiais ir sunkumais (antroji šilumos resursų blokada prieš rinkimus į Seimą) grąžintų į valdžią Maskvai artimesnę politinę jėgą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Schemos kartojasi, tą matome aiškiau negu kiti. Be galo pažįstami ir padėties aiškinimai, kuriais Briuselyje dalijosi ekspremjerė Julija Timošenko. Žmonės pakilo, laimėjo, laukė stebuklo tuoj pat. Ne vien ekonominio, bet ir tas neįvyko, oponentams tuoj apkalbinėjant: „matot, žadėjo, o ką turit?“ Kiti, nemažiau svarbūs lūkesčiai buvo teisingumas ir noras, kad išnyktų „buvusieji“ susvetimėję, subiurokratėję ir savanaudiški administratoriai – o jie mat vėl sėdi ten pat!

REKLAMA

Vis dėlto svarbiausiąją geopolitinę ir civilizacinę schemą pamatė ir Vakarai, kaip sakiau, Rusijai pasistengus. Kaip padėti Ukrainai? – vėl aktualus klausimas Europos Parlamente. Ar pavyks jai išsilaikyti, ar suspės vėl telktis? – rinkimai į parlamentą po poros mėnesių.

„Omni.lt“ redakcija publikuoja visus Lietuvos politikų pateiktus straipsnius, jų netrumpindama ir neredaguodama. Už straipsnyje išdėstytas mintis atsako politikas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų