Siekiant, kad Vilniaus universiteto (VU) Botanikos sodas taptų reprezentaciniu Lietuvos botanikos sodu, bus skatinama mokslinė, aplinkosauginė, kultūrinė, šviečiamoji ir rekreacinė Botanikos sodo plėtra.
Konkretūs partnerių įsipareigojimai išdėstyti bendradarbiavimo sutartyje, kurią trečiadienį pasirašys Aplinkos, Kultūros, Švietimo ir mokslo ministerijos, Vilniaus miesto savivaldybė ir Vilniaus universitetas.
VU Botanikos sodą 1781 m. įkūrė prancūzų profesorius, biologas Jeanas Emmanuelis Gilibert’as (Žanas Emanuelis Žiliberas). Pirmoji Botanikos sodo vieta - Pilies gatvės 22 namo kiemas. 1919 m. Botanikos sodas buvo įsteigtas Vingio parko vakarinėje dalyje, o 1974 m. jam skirtas sklypas Kairėnuose, senojoje dvarvietėje su išlikusiu angliško stiliaus parku, keturiolika tvenkinių ir šimtamete liepų alėja.
VU Botanikos sodas yra didžiausias Lietuvoje - jo bendras plotas Vingio parke ir Kairėnuose siekia beveik 200 ha. Čia sukaupta gausiausia šalyje - apie 9 tūkst. pavadinimų augalų kolekcija. VU Gamtos mokslų fakultetui priklausantis Botanikos sodas rūpinasi ne tik moksliniais projektais - čia taip pat organizuojamos įvairios parodos, kultūriniai renginiai visuomenei.
Bendradarbiavimo sutartyje numatoma, kad Aplinkos ministerija padės spręsti VU Botanikos sodui aktualias nuotėkų ir atliekų tvarkymo problemas, prisidės prie VU Botanikos sode sukaupto turtingiausio Lietuvos augalų genofondo išsaugojimo ir tyrimo, teiks organizacinę ir metodinę paramą įgyvendinant aplinkos apsaugos visuomenės informavimo, ekologinio švietimo bei palankaus aplinkai gyvenimo būdo propagavimo projektus, leidžiant gamtos tematikos leidinius, organizuojant specialistų kvalifikacijos kėlimo, profesinio perorientavimo kursus.
Kultūros ministerija įsipareigoja padėti įgyvendinti Botanikos sodo Kairėnų dvaro pastatų restauravimo ir jų pritaikymo turizmo reikmėms programą, tarpininkauti dėl Europos Sąjungos struktūrinių fondų paramos, prisidėti atgaivinant Vingio dvaro pastatų architektūrinį ansamblį, organizuojant kultūrinius renginius plačiajai visuomenei, padėti Botanikos sodui įsitraukti į tarptautinio kultūrinio turizmo maršrutus ir programas.
Švietimo ir mokslo ministerija įsipareigoja užtikrinti VU Botanikos sodo finansavimą, skatinti Botanikos sode veikiančių mokslinių padalinių veiklą, Botanikos sodo bazės panaudojimą VU ir kitų aukštųjų mokyklų gamtos mokslų studijoms, taip pat padės parengti ir įgyvendinti Botanikos sodo gamtamokslinio švietimo programą bendrojo lavinimo mokyklų moksleiviams.
Vilniaus miesto savivaldybė padės įgyvendinti Botanikos sodo plėtrą, atitinkančią Vilniaus miesto strateginio vystymo programos tikslus, siekiant sukurti patrauklų gamtinį-rekreacinį parką Kairėnuose. Savivaldybė rems Botanikos sodo infrastruktūros vystymą, siekiant ją pritaikyti lankytojams, padės organizuoti įvairius renginius, kartu su VU rengs ir įgyvendins projektą, integruosiantį Botanikos sodo padalinį Vingyje į bendrąją Vingio parko struktūrą, plečiant jo rekreacines funkcijas, tačiau išsaugant istorinį paveldą, mokslinį, mokomąjį ir šviečiamąjį pobūdį.
Vilniaus universitetas savo ruožtu įsipareigoja plėtoti Botanikos sodą kaip mokslo ir studijų centrą, siekiant paversti jį pagrindiniu šalies botanikos sodu. Norima, kad artimiausiu metu Botanikos sodas taptų prieinamesnis lankytojams ir tenkintų universitetinius bei plačiosios visuomenės poreikius, suderinamus su sodo veikla. Taip pat universitetas aktyviai dalyvaus ir rems Botanikos sodo veiklai artimas partnerių kultūrines, šviečiamąsias bei mokomąsias programas.
Numatoma sudaryti tarybą, kuri spręstų strateginius Vilniaus universiteto Botanikos sodo veiklos klausimus. Joje dalyvautų ir sutarties partnerių atstovai. Botanikos sodo raidos planas bei detalieji planai bus svarstomi ir derinami Vilniaus miesto taryboje.
ELTA