Vokietija ketvirtadienį išvengė visuotinio pramonės darbuotojų streiko, kadangi darbdaviams ir profsąjungai "IG Metall" pavyko susitarti dėl darbo užmokesčio padidinimo 2,2 proc.
Po 17 valandų trukusių derybų abi pusės susitarė dėl darbo užmokesčių padidinimo Pietvakarių Badeno-Viurtembergo žemėje, kurioje yra įsikūrusios tokios stambiosios kompanijos, kaip "DaimlerChrysler AG" ir "Porsche".
"Toks atlyginimo padidinimas yra priimtinas kompromisas, garantuojantis realiąsias pajamas ir leidžiantis darbuotojams gauti dalį pelno iš produktyvumo", - pareiškė regioninės "IG Metall" vadovas Joergas Hofmannas (Jėrgas Hofmanas) po derybų maratono, pasibaigusio anksti ketvirtadienį Pietvakarių Vokietijos mieste Pforcheime.
Sandoris taip pat numato lankstesnes darbo valandas. Jis turi būti patvirtintas ir kituose regionuose. Tačiau dažniausiai visos šalies metalo pramonės sektorius paseka Badeno-Viurtembergo žemės pavyzdžiu.
Ekonomistai įspėjo, kad didelio masto pramonės darbuotojų veiksmai Vokietijos milžiniškame gamybos sektoriuje pakenktų ekonomikos atsigavimui ir atbaidytų užsienio investuotojus.
Profsąjunga "IG Metall" per praėjusias dvi savaites surengė trumpalaikius streikus kompanijose visoje Vokietijoje, kuriuose dalyvavo šimtai tūkstančių pramonės darbuotojų. Ji pagrasino surengti visuotinį streiką, jei iki vasario pabaigos nebus susitarta dėl darbo užmokesčių.
Metalo pramonės sektorius dažniausiai tampa pavyzdžiu kitoms pramonės šakoms, be to, jį atidžiai stebi Europos centrinis bankas dėl jo galimos įtakos infliacijai. Šiuo metu Vokietijos infliacija yra šiek tiek didesnė nei 1 proc.
26 mėnesių trukmės sandoryje numatyta nuo 2004 metų gegužės mėnesio atlyginimus padidinti 2,2 proc., o nuo 2005 metų kovo mėnesio - dar 2,7 proc. "IG Metall", atstovaujanti 3,5 mln. darbuotojų, iš pradžių reikalavo 4 proc. didesnio darbo užmokesčio.
Šis sandoris patenkina darbdavių reikalavimus dėl lankstesnių atlyginimų, kadangi jis suteikia daugiau galimybių kompanijoms pratęsti standartinę 35 valandų darbo savaitę. Tačiau tai bus galima padaryti tik dvišaliu susitarimu tarp kompanijos darbuotojų ir vadovybės.
Sandoris leidžia darbdaviams prailginti darbo savaitę iki 40 valandų nepakeliant atlyginimo. Profsąjungos prieštaravo, jog dėl to sumažės realusis atlyginimas ir darbo vietų skaičius. Tuo tarpu darbdaviai nuolatos pabrėždavo, kad jie nenusileis dėl atlyginimų, kol profsąjunga nesutiks pakeisti darbo valandų.
Profsąjunga "IG Metall" atstovauja inžinerijos ir metalo pramonės darbuotojams, įskaitant tokias kompanijas kaip "DaimlerChrysler AG" ir "BMW AG".
Trečiadienį maždaug 60 tūkst. darbuotojų surengė vienos ar dviejų valandų streikus 134 bendrovėse, pranešė "IG Metall".
“Reuters”-ELTA