Vokietija neprivalo nacistų karo nusikaltimų aukų artimiesiems mokėti kompensacijas. Ketvirtadienį (06.26) taip nusprendęs Vokietijos aukščiausiasis teismas atmetė 1944 metais Graikijoje įvykdytų žudynių aukų artimųjų ieškinį dėl kompensacijos.
Anot Aukščiausiojo teismo, kompensacijų dėl karo nusikaltimų gali reikalauti tik valstybės, o ne privatūs asmenys.
Adolfo Hitlerio SS daliniai 1944 metų birželio 10 dieną Graikijoje, keršydami už partizaninį išpuolį, išžudė apie 300 Distomo kaimo gyventojų. Pasak žudynių liudininkų, per dvi valandas trukusią kruviną operaciją esesininkai, vaikščiodami nuo namo prie namo, durtuvais badė lopšiuose gulėjusius vaikus, perpjovinėjo nėščioms moterims pilvus ir nukirto galvą kaimo kunigui.
"Šios žudynės yra vienas didžiausią pasibjaurėjimą keliančių Antrojo pasaulinio karo nusikaltimų, - pareiškė pirmininkaujantis teisėjas Eberhardas Rinne. - Tačiau moraliniai ar humanitariniai klausimai yra antraeiliai, nes bylą reikia vesti vadovaujantis ribotomis teisinėmis priemonėmis".
Aukų giminaičių ieškinį prieš tai atmetė žemesnės instancijos teismai bei Europos žmogaus teisių teismas.
Aukščiausiajam teismui priėmus priešingą sprendimą, būtų buvęs sukurtas neprognozuojamų padarinių galėjęs turėti precedentas. Vien Graikijos piliečiai už 1941-1944 metais jų šalyje įvykdytus karo nusikaltimus būtų galėję pateikti Vokietijai kompensacinių ieškinių už milijardus eurų.
Aukų artimųjų advokatai sako svarstysiantys galimybę kreiptis į Vokietijos konstitucinį teismą.
Antrojo pasaulinio karo žudynės jau kelis dešimtmečius temdo Vokietijos ir Graikijos santykius. Apie 60 tūkst. ieškovų, įskaitant nacistų žudynių 66 Graikijos kaimuose ir miestuose aukų artimuosius, yra pateikę Vokietijai ieškinius dėl kompensacijos.
Berlynas praėjusio amžiaus septintame dešimtmetyje sumokėjo Graikijai 67 mln. JAV dolerių (59 mln. eurų) ir nuo to laiko kategoriškai atsisako mokėti daugiau, bijodamas, kad tai nepaskatintų kitų šalių piliečių taip pat reikalauti kompensacijos.
1997 metais vienas Graikijos teismas Distomo aukų artimiesiems priteisė beveik 29 mln. eurų. Atitinkamas nuosprendis Vokietijoje negali būti įvykdytas dėl tarptautinės teisės normų. Graikijos aukščiausiasis teismas nuosprendį patvirtino. Kadangi Berlynas kompensacijų nemokėjo, ieškovai pabandė iš varžytynių parduoti Goethe instituto Atėnuose pastatą, tačiau šis mėginimas žlugo pasipriešinus Graikijos vyriausybei.
dpa-“Reuters”-ELTA