A.Paulauskas atstatydintas. Dauguma suokalbiškai paaukojo vieną iš savo lyderių. Konservatorių provokacija sutapo su valdančiųjų interesais. Eilinis pabandymas tampa rimtu išbandymu politikams ir Lietuvai. Konservatoriai, nuosekliai ir negailestingai iki šiolei kovoję su DP ir jos vadu, šiame etape pasitarnavo ne kam kitam, o jiems ir jam.
Paradoksalu, tačiau koaliciją sugriovė pati koalicija, pasinaudodama konservatorių pametėtu pretekstu ir jų politiniu neįžvalgumu, didinančiu politinę krizę valstybėje.
A.Paulauskas deklaravo nuoseklią poziciją: jis neardys koalicijos atsistatydindamas. Deja, nenumatė, kad jo galvos reikia ne tiek opozicijai, kiek partneriams, siekiantiems aritmetinių proporcijų valdžioje, t.y. darbukai nebenori būti šešėlyje, jie nori realios valdžios. Tik ar tai bus eilinis įtakų perdalijimas ? Panašu, kad ne.
Soclibai pareiškė pasitrauką iš koalicijos, nebent ši naktis juos bus ataušinusi, o be jų dauguma labai trapi, kita vertus, jeigu ji tyliai leido „nuimti“ Seimo pirmininką, tai arba turi jau garantuotą variantą, arba darbukai nesustabdomai siekia jiems derančios galios ir socdemai jiems nusileidžia.
Juk visi girdėjome, kad DP sieks premjero pozicijos, o tai kartu reikštų ir socdemų, pagrindinių politinių konkurentų, naikinimo pradžią. Jeigu socdemai neaukos A.Brazausko ( tai jam jau reikštų politinę pensiją, nes nėra net Seimo narys, o ir pačiai partijai kiltų daug problemų be aktyvaus lyderio), DP veiksmai vis labiau bus panašūs į šantažą ir sąmoningą norą pasitraukti į opoziciją, visiškai atsisakant atsakomybės už "tūkstančio ir vienos nakties" pažadus. Socdemai logiškai kalba, kad iš koalicijos nesitrauks, įvertindami galimas pasekmes partijos ateičiai, nes nėra pasiruošę ir savo lyderio kaitai. Šitaip pareikšdami, atsakomybę dėl aptrupėjusios koalicijos jie permeta darbukams. Įtampa daugumoje vis stiprėja, jeigu pagrindinės jėgos - socdemai ir darbukai - neras kompromiso, nesuderins apetitų ir raciono, koalicija pasmerkta.
Susitarti dėl mažumos Vyriausybės interesų ir nuoskaudų draskomam Seimui turbūt neįmanoma, kita vertus, tai būtų menkai veiksnus ir trumpalaikis derinys. Vaivorykštės koalicija įmanoma, jeigu galimi partneriai įveiks priešiškus nusiteikimus ir apsispręs dirbti žmonių naudai. O gal dėl šio varianto susitarta, jeigu buvo lengvai paleistas "laisvų rankų " balsavimas ?
Vėl akivaizdu, kad šiose batalijose niekam nerūpi Lietuvos žmogus, jo interesai – čia daugiau naftos, dujų ir kitokių gėrybių kvapo. Netrukus susitarimai ir tikrieji siekiai paaiškės, tačiau aišku, kad derinimasis dėl naujų pozicijų užims daug laiko, ir, žinoma, nukentės valstybės ir visuomenės interesai bei esminių valstybės klausimų sprendimas. Paprasčiausiai rimtam darbui politinėje darbotvarkėje neliks laiko ir vietos, nes partijoms reikės spręsti tarpusavio santykius.
Valentinas Stundys yra Lietuvos krikščionių demokratų pirmininkas
„Omni.lt“ redakcija publikuoja visus Lietuvos politikų pateiktus straipsnius, jų netrumpindama ir neredaguodama. Už straipsnyje išdėstytas mintis atsako politikas.