Laukiniai gyvūnai dažniausiai nebūna nutukę. Kadaise ši tiesa galiojo ir žmonėms. Šimtus milijonų metų vykstant natūraliai atrankai, staigus svorio pakitimas reiškė menkesnes galimybes išlikti, nes buvo siejamas su liga ar badmečiu.
Todėl savaime aišku, kad evoliucijai nesuprantamas žmogaus noras sublogti ir ji kiek galėdama priešinasi tokioms pastangoms. Tai bloga žinia turtingųjų šalių piliečiams, kurie gali valgyti, kiek panorėję. Prisikimšti skrandį maisto įprasta ir laukinėje gamtoje, bet gyvūnai taip elgiasi todėl, kad nežino, kada pasitaikys kita proga. Plėšrūnai vertina ir riebų maistą, bet jie nebūna nutukę, tai kodėl žmogus ne tik dažnai turi viršsvorį, ne tik sunkiai jo atsikrato, bet dažniausiai ir vėl greitai susigrąžina taip sunkiai numestus kilogramus?
Michael Rosenbaum, Rudolph Leibel ir jų kolegos iš Kolumbijos universiteto Niujorke kelerius metus mėgina išsiaiškinti, kodėl sublogti lengviau negu išlaikyti norimą svorį, - rašoma Journal of Clinical Investigation. Jeigu numetate svorio, jūsų raumenys pradeda mažiau eikvoti energijos, ir visai nesvarbu, kiek svėrėte anksčiau. Tyrėjai nagrinėjo lieknėjančių žmonių dienoraščius, matavo energijos sąnaudas, minant nejudančio dviračio pedalus, magnetinio rezonanso spektroskopijos metodu registravo raumenyse vykstančius procesus. Rezultatai rodo, kad žmogui numetus 10 procentų svorio, jo raumenys sunaudoja 20-30 procentų mažiau energijos.
Tokio dėsningumo priežastys siejamos su vegetacinės nervų sistemos veiklos pokyčiais, su skydliaukės gaminamais hormonais, su svorį reguliuojančiu hormonu leptinu. Dr. Rosenbaumas ir dr. Leibelis tyrė pastarojo hormono vaidmenį. Nedidelė žmonių grupė, kurioje buvo ir vyrų, ir moterų, ir turinčių viršsvorį, ir niekada neturėjusių svorio problemų, nevalgė įprasto maisto, o gėrė tam tikros sudėties skystį. Mokslininkai registravo jų vegetacinės nervų sistemos veiklos ypatumus ir hormonų koncentraciją kraujyje. Sumažinus kalorijų skaičių iki 800, tiriamieji per maždaug aštuonias savaites numetė 10 procentų svorio.
Kiekvienam skyrus pastovų svorį palaikančią dietą, vėl registruoti atitinkami rodikliai ir lyginti su tyrimo pradžioje gautais rezultatais. Paaiškėjo, kad sportuodamas tiek pat, kaip prieš numesdamas svorio, žmogus sueikvoja net trečdaliu mažiau energijos negu anksčiau. Trečią kartą vėl tikrinti kiekvieno tiriamojo rodikliai, reguliariai švirkščiant hormoną leptiną, kad jo koncentracija būtų tokia, kaip prieš numetant svorį. Pirmas mokslininkų nustatytas ypatumas – eksperimento dalyvių svoris ir toliau krito. Antras – beveik visi registruoti rodikliai buvo tokie, kaip prieš numetant svorio – ir energijos sąnaudos, ir raumenų veikla, ir skydliaukės hormonų koncentracija.
Vegetacinės nervų sistemos dalis, vadinama simpatine, veikė kaip anksčiau, nepakito tik parasimpatinės nervų sistemos veikla. Tai reiškia, kad leptino poveikis gerokai pervertintas, ir viršsvorį turintys žmonės be reikalo džiūgavo galėsiantys sublogti, tik gerdami tabletes. Vaistus gaminančioms bendrovėms tenka atsisakyti minties apie lieknėjimo preparatus. Bet tyrimo autoriai teigia, kad nors leptinas nenumeta svoriu už mus, bet jis gali padėti palaikyti pastovų svorį tiems, kurie atsikratė nereikalingų kilogramų savo pastangomis.
www.lrt.lt