Tarptautinio Raudonojo Kryžiaus komitetas (TRKK) šeštadienį aplankė nuverstąjį Irako diktatorių Saddamą Husseiną (Sadamą Huseiną), teigė TRKK atstovas spaudai.
"Du komiteto atstovai, iš jų vienas gydytojas, šeštadienį aplankė S.Husseiną Irake. Jiems buvo leista būti tol, kol buvo įvertinta jo fizinė ir psichinė būklė", - iš Jordanijos sostinės Amano pranešė Nada Dumani.
"Pagal galiojančias vidaus taisykles, TRKK negali nieko pranešti apie nuverstojo diktatoriaus būklę. Ši informacija, kaip ir visada, bus pateikta tiesiogiai koalicijos pajėgoms", - pridūrė atstovė spaudai.
Buvusį Irako vadovą JAV pajėgos sučiupo gruodžio 13 dieną netoli jo gimtojo Tikrito miesto. S.Husseinas slėpėsi nuošalioje fermoje įrengtoje požeminėje slėptuvėje.Oficialų leidimą aplankyti buvusį diktatorių Amerika TRKK davė praėjusį šeštadienį.
Jungtinės Valstijos sausio 9 dieną oficialiai paskelbė, kad sulaikytam S.Husseinui suteikiamas karo belaisvio statusas. Šis Vašingtono sprendimas išprovokavo tokiu žingsniu nepatenkintų irakiečių demonstracijas, kurie reikalauja nubausti buvusį prezidentą mirties bausme, bei sukėlė JAV remiamos Irako valdančiosios tarybos nepasitenkinimą, kuri pabrėžia, jog nuverstąjį diktatorių už nusikaltimus prieš žmoniją turi teisti Irako teismas.
TRKK prižiūri kaip laikomasi Ženevos konvencijos dėl karo belaisvių. Konvencija - tai visuotinai pripažintų ir privalomų nuostatų kodeksas, nustatantis elgesio su karo belaisviais taisykles.
Ženevos konvencijoje taip pat numatyta, jog karo belaisviai turi būti laikomi žmoniškomis sąlygomis, jie negali būti žeminami ar bauginami, taip pat jie turi būti saugomi nuo visuomenės. Konvencijoje teigiama, kad belaisviams turi būti deramai maitinami bei suteikiama pakankamai laisvių, pavyzdžiui nekliudomai atlikti religines priedermes, kas mėnesį, priklausomai nuo turimo laipsnio, jiem turi būti mokama pašalpa.
Kalinius lankantys Raudonojo Kryžiaus atstovai tikrina gyvenimo sąlygas, maisto ir medicinos aptarnavimo kokybę, bei sargybinių elgesį su kaliniais.
Be to jie reikalauja, kad būtų leista su belaisviais pasikalbėti asmeniškai, t.y. be sargybinių ar kitokių pareigūnų ir niekam nesiklausant.
TRKK atstovai ir teisės ekspertai ne kartą pabrėžė, jog Ženevos konvencija nekliudo už padarytus nusikaltimus teisti nei S.Husseino nei kitų karo belaisvių.
Šiuo metu koalicijos pajėgos Irake nelaisvėje laiko apie 6 tūkst. 700 belaisvių. Per praėjusius metus TRKK 70 pasaulio šalių aplankė apie 500 tūkst. kalinių.
AFP-BNS