• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

NASA sekmadienį paskelbė dalį nuotraukų, darytų iš Marso zondo "Spirit". Panoraminis vaizdas sumontuotas iš 225 nuotraukų, darytų panoramine kamera. Į mozaiką montuotos nuotraukos buvo filtruojamos Kornelio universitete per tris skirtingus filtrus. (panorama2)

REKLAMA
REKLAMA

NASA zondo padarytose 360 laipsnių panoraminėse nuotraukose matomos uolų nuolaužos ir lipnios grunto medžiagos "stebuklingas kilimas", mokslininkų nuomone, galėtų rodyti vandens veiklos pėdsakus, pareiškė pirmadienį JAV kosmoso tyrimų agentūra NASA.

REKLAMA

Dulkina Marso atmosfera prastesnėmis apšvietimo sąlygomis mozaikos dešinėje rodo blyškesnį vaizdą. Kairėje nuotraukos pusėje - vaizdas užfiksuotas skaidresnį Marso rytą, dešinėje - blausesnę dieną. (panorama)

NASA (http://marsrovers.jpl.nasa.gov/home/index.html) archyvinėje nuotraukoje įamžintas šešiaračio Marso roboto "Spirit" bandymas Pasadenos laboratorijoje. Taip nuo platformos Marse turėtų nuvažiuoti šešiaratis aparatas. (Spirit)

REKLAMA
REKLAMA

Didelės skiriamosios gebos Marso fotografijos, kurių jau yra apie 525, Pasadenos reaktyvinių variklių laboratorijos specialistams suteikė svarbiausios informacijos, kuria remdamiesi jie planuoja pirmą šešiaračio roboto "Spirit" žygį Marso gruntu. Tai greičiausiai įvyks trečiadienį vakare, arba 12-ąją Marso saulės parą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Iš gautų nuotraukų buvo sudaryti erdviniai (trimačiai) vaizdų modeliai, taip pat analizuoti kiti iš zondo persiųsti duomenys. Žemės pasiuntinys Raudonojoje planetoje jau išbuvo devynias paras. Golfo vežimaičio didumo aparatas sausio 3 dieną nutūpė Gusevo krateryje, kurio paviršių mokslininkai linkę laikyti išdžiūvusio ežero dugnu. Į šį ežerą vandenį kadaise nešdavusi didelė gili upė.

REKLAMA

Naujausi vaizdai atskleidė sukrečiančių dalykų - net dumblingos medžiagos, kurią išrausė aparato oro maišai. Savo pavidalu stebino ir uolos - išraižytos, suskeldėjusios tartum būtų paveiktos sąlygų, būdingų šalto klimato zonoms Žemėje, kur panašiai atrodo nuo šąlančio ir tirpstančio vandens dūlėjančios uolos. Todėl Michaelas Malinas (Maiklas Malinas), vienas Pasadenoje dirbančių mokslininkų, įsitikinęs, jog "Marso paviršiaus istorijoje kadaise būta ir vandens".

REKLAMA

Vis dėlto jis sako, kad gali būti ir kita uolienų supleišėjimo priežastis - meteorito smūgis, kuris galėjo palikti ir dabar Gusevo vardu vadinamą kraterį, ir išbarstytas įvairaus dydžio uolas.

Marsaeigio "Spirit" fotoaparatai užfiksavo ir maždaug 10 kvadratinių centimetrų ploto dirvožemio pažeidimą - ten aparato oro maišai planetos paviršiuje nuardė smulkių rausvų grunto dalelių sluoksnį, po kuriuo matyti tamsesnis lipnesnis gruntas, kuris iš karto sudomino mokslininkus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šitą atsidengusį lopą jie jau pavadino "stebuklingu kilimu", sudarytu iš dumblingos medžiagos, nors abejojama, ar grunto lipnumas būtų susijęs su drėgme. "Būtų labai keista, jei jame būtų vandens. Atmosferos, slėgio, temperatūros sąlygos neturėtų leisti išlikti vandeniui; matyt, itin smulkios dalelės gali elgtis labai neįprastai ir be vandens", - mano M. Malinas.

REKLAMA

Kol kas marsaeigį su platforma sieja viena vienintelė "bambagyslė" - kabelis, kuriuo tiekiama energija ir užtikrinama telekomunikacija. Šiaip šešiaratis robotas "Spirit" jau parengtas kelionei.

"Netrukus mes jau išspirsime jauniklį iš lizdo", - pareiškė roboto mechanikų vadovas Kevinas Burke’as (Kevinas Berkas). Ketinta pirmadienį vėlai vakare (antradienio rytą Lietuvoje) bambagyslę nukirsti specialia pirotechnine giljotina. Tai jau paskutinis toks įtaisas - iš viso tvarkant sėkmingai nutūpusį aparatą buvo iššautos net 125 giljotinos.

REKLAMA

Po to mechanikai pasuks marsaeigį 45 laipsnių kampu, kad jis galėtų nuvažiuoti nuo platformos šiaurės vakarų kryptimi - ten jam nekliudys ant rampos krašto užvirtęs oro maišas.

Šiuo manevru bus patikrinta roboto ratų judėjimo galimybė; be to, bus galima pažvelgti į kraštovaizdį, kurį lig šiol užstojo zondo saulės baterijos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dar už paros, antradienio vakarą, marsaeigis pasisukios 120 laipsnių kampu, kad būtų įsitikinta, kad jis galės įveikti pirmuosius tris metrus Marso gruntu.

Zondas nutūpė Marse vasaros metu, kai paros temperatūra svyruoja nuo minus 10 iki minus 75 laipsnių Celsijaus, pasakojo kitas projekto mokslininkas Joy Crispas (Džojus Krispas).

REKLAMA

"Spirit" - jau ketvirtas JAV zondas, sėkmingai pasiekęs Marso paviršių. Lig šiol čia dirbo du "Vikingai" (aštuntąjį XX amžiaus dešimtmetį) ir "Pathfinder" (1997). Penktasis Žemės pasiuntinys, zondo "Spirit" dvynys "Opportunity", jau yra visai netoli Marso ir turėtų tūpti sausio 24 dieną kitoje planetos pusėje.

“Reuters”-ELTA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų