Verslo dienraščio "Financial Times" teigimu, Švedijos turto fondas "East Capital Baltic Fund" (ECBF) veržtis į Baltijos šalių ir Rusijos rinkas pasirinko "konservatyvią" strategiją.
Fondo turto valdytojas Peteris Hakanssonas (Pėteris Hakansonas) savo nuobodžiu metodu netgi giriasi: "Esame nuobodūs, tačiau tai duoda gerą pelną".
Fondas didžiausią dėmesį skiria nerizikingoms Lietuvos, Latvijos ir Estijos akcijoms. P. Hakanssonas, linkęs pirkti nepakankamai įvertintas akcijas ir laukti rinkos pokyčių, taip pat administruoja fondo veiklą, susijusią su Baltijos pelningosiomis akcijomis ir Rusijos vertybinių popierių rinka.
Įkūręs ECBF 1998 metų birželį P. Hakanssonas tebesivadovauja ta pačia plėtros strategija. Vasario 26 dienos duomenimis, fondo vienų metų pelningumas JAV doleriais siekia 50,8 procento, palyginti su per tą patį laikotarpį 12,7 proc. smukusiu "Moody's" naujųjų rinkų turto fondų indeksu.
P. Hakanssonas "senamadiškai" perka akcijas, kurių kainos ir pelno santykis yra žemas, o pelningumas - aukštas. Turto valdytojas ypač domisi Baltijos šalių vertybiniais popieriais, susijusiais su sparčiai besivystančiomis Rusijos ir Ukrainos rinkomis.
"Rusijoje ir Ukrainoje yra 200 milijonų žmonių, kurių disponuojamųjų pajamų santykis labai aukštas", - sakė P. Hakanssonas.
Turto valdytojas daug žinių apie minėtas rinkas surenka dažnai keliaudamas į Rusiją ir Baltijos šalis.
"Mėgstu bendrovėms kalbėti apie įmonių valdymą, plėtros ir verslo planus už Rytų Europos ribų", - teigė P. Hakanssonas.
Švedas tiki, kad Rytų Europa augs visą artimiausią dešimtmetį, ir ieško bendrovių, kurios galėtų padvigubinti savo akcijų kursą jo nepervertindamos.
Anot P. Hakanssono, silpna Baltijos šalių bankų sistema leido jam rasti bendrovių, stokojančių paskolų, nepaisant stiprios finansinės padėties. Turto valdytojas pridūrė, jog Baltijos šalių įmonės dažnai yra skaidresnės už JAV ar Didžiosios Britanijos bendroves.
Daugiau kaip pusę ECBF aktyvų sudaro Estijos įmonių akcijos, lietuviškų vertybinių popierių dalis siekia apie 30 proc., o likę aktyvai tenka Latvijos akcijoms.
Švedų finansininkas tikisi ypač didelės plėtros mažmeninės prekybos ir statybos sektoriuose. Didžiausias ECBF įsigijimas yra šaldytuvų gamintojos "Snaigės" akcijos. Ši įmonė eksportuoja produkciją į Ukrainą ir rengiasi skverbtis į Rusijos rinką.
Tuo tarpu Rusijos rinkos tendencijas P. Hakanssonas vertina pagal Maskvoje dygstančių naujų prekybos centrų skaičių.
Turto valdytojas domisi įvairiausiais sektoriais - nuo šokolado ir alaus iki automobilių dalių gamybos. ECBF valdo Estijos alaus daryklos "Saku" ir šokolado gamintojos "Kalev" akcijų. Fondui taip pat priklauso dalis "Norma" vertybinių popierių. Ši įmonė gamina automobilių saugos diržus ir eksportuoja juos į Rusiją. Be to, ECBF yra investavęs į didelį mažmeninės bankininkystės potencialą turintį "Hansapank".
P. Hakanssonas fondo portfelį keičia lėtai, todėl jo apyvarta yra gana nedidelė.
"Esame finansų maklerių siaubas, - aiškino finansininkas. - Paprastai įsigyjame ir neparduodame".
Jei turimų akcijų kursas krinta, P. Hakanssonas gali savo paketą dar padidinti, tačiau akcijas parduos tik tuo atveju, kai jos taps santykinai pervertintos, palyginti su panašių bendrovių vertybiniais popieriais.
Anksčiau Stokholme įsikūrusiai "Enskilda Securities" vadovavęs finansininkas mano, kad Baltijos šalių rinkos tebėra neįvertintos, o konkuruoti tenka su Rytų Europos ir Rusijos fondais. P. Hakanssonas tikisi šių šalių akcijų rinką ir toliau augsiant, išliekant nedidelei nuosmukio rizikai.
"Nustatytas Europos Sąjungos plėtros tvarkaraštis, o tai teigiamai veiks vertybinių popierių rinką", - sakė turto valdytojas.
Aštuonios Rytų Europos šalys, tarp jų ir trys Baltijos valstybės, buvo pakviestos prisijungti prie ES 2004 metų gegužę.
BNS