• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Įgrisusią eismo grūsčių problemą Suomijoje tikimasi išspręsti su mobiliojo ryšio operatorių pagalba. Jų dėka operatyvi informacija apie eismo situaciją miestuose bus atnaujinama kas 30 sekundžių.

REKLAMA
REKLAMA

Šalyje, kur daugiau nei 80 proc. gyventojų naudojasi mobiliuoju ryšiu, telefonai gali būti naudojami ne tik pagal tiesioginę paskirtį. Suomijos transporto ministerija jau vykdo bandomuosius projektus, kuriais stengiamasi nustatyti, ar vairuotojų mobiliųjų telefonų į bazines operatoriaus tinklo stotis siunčiami signalai gali būti panaudoti kelionių grafikų labiausiai eismo požiūriu intensyviais maršrutais sudarymui. Tokie duomenys leistų perspėti vairuotojus apie mieste besiformuojančias spūstis ir padėtų pasirinkti laisvą kelią. Pasitelkus mobiliuosius telefonus galima sukurti pigią eismo sąlygų stebėjimo ir analizavimo sistemą visos šalies mastu. “Mobilusis monitoringas” pagrįstas paprastu telefono ir mobiliojo tinklo sąveikos principu: kiekvienas telefonas reguliariai siunčia signalus į artimiausią bazinę stotį. Tinklas visada “žino”, kur yra telefonas, kad į jį būtų galima nukreipti įeinančius skambučius ir kitus duomenis. Automobilyje esantis telefonas kelionės metu “registruojasi” visoje eilėje bazinių stočių, kurios veikia jo maršruto zonoje. Stebint, kurie telefonai su kokiomis bazinėmis stotimis “kalbasi” ir per kiek laiko jie pasiekia kaimyninių stočių veikimo zoną galima apskaičiuoti, kiek užtruks kelionė ir įvertinti eismo sąlygas toje miesto dalyje. Ilgesni laiko intervalai judant tarp bazinių stočių reiškia, kad tose gatvėse ar keliuose formuojasi spūstys.

REKLAMA

Suomijos kelių administracija FINRA mano, kad stebint vos 5 proc. visų mobiliųjų telefonų galima gauti, apdoroti ir paskelbti informaciją apie besikeičiančias eismo sąlygas šalyje kas 30 sekundžių - per radiją, šalia plentų ar gatvių įrengtuose informaciniuose ženkluose ar kitais būdais. Kurdama eismo grūsčių prevencijos sistemą FINRA bendradarbiauja su mobiliojo ryšio bendrove “Radiolinja”. Praėjusį lapkritį tokia eismo monitoringo sistema buvo išmėginta Heinolos ir Lahti miestus jungiančioje magistralėje Nr. 4 ir žiediniame kelyje aplink Helsinkį. Rezultatai patvirtino, kad duomenys, gaunami stebint mobiliųjų telefonų judėjimą, yra labai patikimas informacijos apie eismo būklę šaltinis. Toks sprendimas kur kas geresnis, nei dabar naudojama automobilių numerių nuskaitymo sistema. Fiksuodama pravažiuojančių mašinų numerius ji matuoja judėjimo spartą tam tikruose maršrutuose, tačiau veikia nepatikimai blogomis oro sąlygomis.

REKLAMA
REKLAMA

Siekiant užtikrinti stebimų telefonų savininkų konfidencialumą, visi gauti duomenys iškart po panaudojimo bus ištrinami, o informacija apie tai, kokiu būtent telefonu buvo remtasi matuojant laiką kelionės metu, bus šifruojama.

Šiuo metu FINRA ketina išplėsti tokios sistemos bandymus visos šalies mastu, paskiriant tam iki 7 mln. eurų. Eismo sąlygos bus stebimos visuose šalies keliuose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų