Pirmasis kompiuterizuotas smegenų atlasas suteikia galimybę mokslininkams ir gydytojams praktikams sparčiau spėti proto mįsles.
"Dešimties metų projekto imtasi iš frustracijos, - pareiškė Kalifornijos universiteto Los Andžele neurologijos katedros vadovas Johnas Mazziotta (Džonas Maziota). - Mat kiekvieno asmens smegenys yra labai skirtingos. Smegenų įvairovė tiesiog milžiniška".
Ir toji įvairovė būdavo vertinama kiekvieno tyrinėtojo pagal savo patirtį, matuojant smegenų aktyvumą ar diagnozuojant ligą.
Dabar, turėdamas atlasą, kiekvienas smegenų specialistas galės palyginti tiriamą objektą su atlaso duomenų bazėje saugomais. Lengviau bus nustatyti diagnozę, pastebėti ligą, gydyti ją.
Šiuo metu J. Mazziotta, vadovaujantis tarptautinei mokslininkų grupei, jau turi sukaupęs apie 7 tūkstančius skaitmeninių smegenų vaizdų. Jie gauti skenavimu magnetinio rezonanso būdu.
Daugiausia surinkta 20-40 metų asmenų duomenų. Tarp jų esama ir sveikų, ir ligotų - sergančių Alcheimerio liga, autizmu, šizofrenija ir kt.
Atlasas pateiktas internete adresu http://www.loni.ucla.edu/ICBM, yra prieinamas specialistams bet kuriame pasaulio kampelyje. Smegenys pavaizduotos keturmatėje sistemoje - laiko ir trimatės erdvės. Matoma ir smegenų struktūra, ir funkcijos. Vaizdai papildyti aprašymais, aiškinančiais, kaip ir iš kur atsiranda neurologinės ligos.
Projektas finansuojamas iš daugelio šaltinių.
Beje, esama nuomonės, kad atlasas leis "skaityti mintis", - pavyzdžiui, nustatyti žmogaus emocijas, kokie smegenų centrai yra veiklūs konkrečiu laiko momentu.
Reuters-ELTA