• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Serbija paskelbė už 207 mln. eurų Rusijos naftos kompanijai "LUKoil" parduosianti 70 proc. degalinių tinklo "Beopetrol" akcijų ir tokiu būdu užbaigsianti paskutinį privatizavimo sandorį šiais metais. Rusijos kompanija nurungė Vengrijos bendrovę "MOL", kuri už 70 proc. "Beopetrol" akcijų siūlė 187 mln. eurų.

REKLAMA
REKLAMA

"Parduodami 70 proc. akcijų paketą "LUKoil", mes į šalies rinką įsileidžiame stiprų žaidėją", - sakė privatizavimo ministras Aleksandras Vlahovičius, pridūręs, kad pinigai turėtų būti pervesti per 30 dienų.

REKLAMA

"Beopetrol" parduota vos po kelių dienų, kai už 605 mln. eurų buvo parduotos dvi šalies tabako gamyklos. Tai buvo stambiausias privatizavimo sandoris nuo buvusio prezidento Slobodano Miloševičiaus nuvertimo 2000 m.

Privatizavimas išlieka vienas svarbiausių Serbijos reformų ramsčių, siekiant atkurti šalies ekonomiką po dešimtmečio karų bei sankcijų.

REKLAMA
REKLAMA

Sėkmingas "Beopetrol" privatizavimo sandoris reiškė "LUKoil" plėtrą į Vakarus, nes Rusijos kompanijai jau priklauso degalinių tinklai Rumunijoje ir Bulgarijoje.

"LUKoil" ir "MOL" vienintelės dalyvavo "Beopetrol" privatizavimo konkurse: Graikijos "Hellenic Petroleum" laiku nepateikė reikiamų dokumentų, o Slovėnijos "Petrol" bei Austrijos "OMV" pasitraukė iš konkurso.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vengrijos "MOL" neteko galimybės sustiprinti savo pozicijas regione, nors neseniai įsigijo 25 proc. Kroatijos bendrovės "INA" akcijų paketą. Už "Beopetrol" kapitalą Vengrijos "MOL" siūlė 101 mln. bei ketino investuoti dar 84 mln. eurų.

"LUKoil" atstovų teigimu, bendra "Beopetrol" kapitalo vertė siekia 150 mln. eurų.

Tikimasi, kad Rusijos naftos kompanijos atėjimas į Serbijos rinką padės skatinti konkurenciją šalies degalų rinkoje. Ilgą laiką Serbija išliko vienintelė šalis Balkanuose, į kurios degalinių sektorių neinvestavo užsienio kompanijos.

REKLAMA

"LUKoil", kaip ir daugelis kitų bendrovių, turės paklusti šalies vyriausybės dekretui, draudžiančiam įvežti naftos produktus, tačiau leidžiančiam importuoti žalią naftą, kuri vėliau yra perdirbama vienoje iš dviejų šalies naftos perdirbimo įmonių.

Kartu su dviem tabako įmonėmis bei "Beopetrol" sandoriu Serbija viršijo numatytą 600 mln. dolerių tiesioginių užsienio investicijų sumą, dėl kurios susitarė su Tarptautiniu valiutos fondu (TVF).

"Beopetrol" įkurta 1990 m. kai komunistinė Jugoslavija jau ėmė irti.

Reuters-ELTA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų