• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Arabų pasaulis ketvirtadienį (04.10) sukrėstas ir netikėdamas stebėjo, kas dedasi Bagdade, kurį beveik be mūšio užėmė amerikiečių kariai, padarydami galą 24 metus trukusiam prezidento Saddamo Husseino (Sadamo Huseino) valdymui.

REKLAMA
REKLAMA

Daugelis buvo nusivylę, kad valdžios neteko asmuo, simbolizavęs arabų pasipriešinimą Amerikos galiai, o kitus papiktino irakiečių nesugebėjimas apginti savo prezidentą arba bent gedėti dėl jo. Treti S. Husseino likime įžvelgė netiesioginį įspėjimą kitiems neišrinktiems arabų šalių vadovams.

REKLAMA

"Man labai liūdna. Liūdi visas Egiptas. Mano žmona šįryt verkė", - Kaire sakė 45 metų taksistas egiptietis Adelis Farouqas (Adelis Farukas).

Istorijos mokytojas iš Tuniso Semari Ahmedas (Semaris Achmedas) sako: "Žmonės piktai klausia, kodėl S. Husseino pajėgos, susidūrusios su JAV pajėgomis, sutrupėjo kaip sausainiai. Rezultatas yra logiškas. Dirbtinė parama S. Husseinui buvo veidmainystės kultūros, o ne įsitikinimo rezultatas".

REKLAMA
REKLAMA

Nuo trečiadienio popietės per arabų šalių televiziją beveik be perstojo rodomi vaizdai, kaip Bagdado gyventojai džiūgaudami stebi, kaip JAV jūrų pėstininkai sostinės centre verčia S. Husseino statulą, daugeliui sukėlė nuostabą ir gėdos jausmą.

Tai, kad į Bagdadą iš visų pusių įžengusios amerikiečių pajėgos beveik nesutiko pasipriešinimo, paskatino arabus spėlioti, jog aukšto rango Irako lyderiai galbūt sudarė su amerikiečiais sandorį. "Vis dar negaliu patikėti, kad amerikiečiai taip lengvai įžengė į Bagdadą. Jei S. Husseinas sudarė sandorį, tada tai įrodo, kad jis, siekdamas išgyventi, išdavė savo žmones ir visų arabų viltis, - dėsto mokytojas Yahya Kahla (Jachja Kala), dirbantis Jemeno sostinėje Sanoje. - Jis - vienas iš išdavikų, kurių pasitaikė ir dar pasitaikys mūsų istorijoje".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Palestiniečiai netikėdami savo akimis per "Al Jazeera" ir Abu Dabio palydovinės televizijos stotis žiūrėjo, kaip Bagdado centre buvo nuversta S. Husseino statula.

"Tai yra tragedija ir kruvina komedija. Negalime patikėti tuo, ką matome. Kas atsitiko? Atrodo, kad irakiečiai atidavė Bagdadą be mūšio. Kur Irako armija? Gal ji išgaravo?" - retoriškai klausia Ramalos miesto prekybininkas Walidas Salemas (Validas Salemas). Anot palestiniečio inžinieriaus Ali Jaddaho (Alio Džadaho), trečiadienis jam buvęs gėdos diena. "Šią dieną arabai tapo vergais. Dingo vienintelis žmogus, drįsęs amerikiečiams į veidą tarti "ne". Liko tik besilankstančių ir tarpusavyje besiriejančių arabų lyderių grupė".

REKLAMA

Daugelis arabų dabar spėja, kad okupuotame Irake pasikartos palestiniečių ir Izraelio konflikto scenarijus.

Daug arabų taip pat mano, kad S. Husseino likimas turėtų įspėti kitus arabų vadovus.

"Arabų vadovai turėtų atsižvelgti į tai, kas įvyko Bagdade, kadangi paprasti žmonės yra ta jėga, kuriai tektų ginti šalį, o jeigu jie bus kankinami ir jų orumas paminamas, tai jie pirmieji nusigręš nuo savo lyderių", - teigia 37 metų Saudo Arabijos privataus sektoriaus darbuotojas Husseinas Taheras (Huseinas Taheras).

REKLAMA

Anot politikos komentatoriaus iš Egipto Salama Ahmed Salama (Salamos Achmedo Salamos), praraja tarp arabų Vyriausybių ir liaudies kelia nemenką susirūpinimą įvairiems arabų režimams. Tačiau ar jie pasimokys, sunku pasakyti".

Irako pavyzdys parodė, kad vien tik vienos partijos, klano ar genties paramos nepakanka teisėtam režimui išsaugoti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"S. Husseino statulos nuvertimo scena parodė, kaip labai irakiečiai buvo nepatenkinti režimu. Galbūt tai bus pamoka ir pavyzdys kitiems arabų lyderiams, laikantiems save dievais", - teigia Ramalos miesto krautuvininkas Ali Hassanas (Alis Hasanas).

Kai kurie arabų komentatoriai aiškino, kad Irake žlugo unikali tironija, negalinti būti precedentu kitoms regiono valstybėms. "Irako situacija yra išimtinė, jos negalime lyginti su situacija Irane, Egipte ar Saudo Arabijoje. Tai - nuo istorijos atsilikęs režimas", - sako Saudo Arabijos apžvalgininkas Jamalas Khashoggi (Džamalas Chashogis).

REKLAMA

Daugelyje arabų valstybių, išskyrus Kuveitą, kuris nekenčia Irako dėl 1990 metų okupacijos, S. Husseino statulos nuvertimas sukėlė skirtingas nuotaikas negu Vakaruose. Daugeliui tai buvo imperialistinio užkariavimo, o ne išlaisvinimo aktas. Kai amerikietis jūrų pėstininkas statulos veidą uždengė JAV vėliava, populiariausios arabų pasaulyje televizijos "Al Jazeera" komentatorius pareiškė: "Nuo šiol viskas, kas vyks Irake, atsiduos amerikiečiais".

“Reuters”-ELTA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų