Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto pirmininko Rolando Pavilionio laikinai vadovaujama visuomeninė organizacija Lietuvos šviesos lyga (LŠL) penktadienį (01.31) Vilniuje prie JAV ambasados ir Prezidentūros rengia akciją prieš galimą karą Irake.
"Tikslas yra pasisakyti prieš karą ir militarizmo propagandą, paraginti politikus tarptautinius konfliktus spręsti taikiomis ir diplomatinėmis priemonėmis, išreikšti solidarumą su visais žmonėmis pasaulyje, kurie pasisako prieš ketinimus įžiebti naują karo, žudynių židinį Artimuosiuose Rytuose", - BNS sakė R. Pavilionis.
Akcijoje, pavadintoje "Už taiką, prieš karą", R. Pavilionio teigimu, taip pat ketina dalyvauti Lietuvos žaliųjų, Lietuvos universitetų moterų asociacijos, Lietuvos kareivių motinų sąjungos atstovai.
Jis prognozavo, kad iš viso akcijoje gali dalyvauti iki 50 žmonių. Iš pradžių piketuotojai susirinks prie Vilniuje įsikūrusios JAV ambasados, o vėliau piketuos prie Prezidentūros.
Prieš keletą mėnesių įkurta LŠL, R. Pavilionio teigimu, yra "pacifistinė visuomeninė organizacija". Parlamentaras šiai organizacijai teigia vadovaująs laikinai, kol nebus išrinkta nuolatinė vadovybė.
LŠL įkūrė grupė asmenų, praėjusiais metais inicijavusių parašų rinkimą surengti referendumą dėl šalies stojimo į NATO. Tačiau iniciatyvinei grupei, kurioje, be R. Pavilionio, buvo dar keli esami ir buvę Seimo nariai, nepavyko per nustatytą laiką surinkti reikalingų 300 tūkst. parašų.
Pagrindinės šalies partijos ir, apklausų duomenimis, dauguma gyventojų remia Lietuvos integraciją į NATO.
Užsienio reikalų ministerija (URM) trečiadienį pareiškė, kad Lietuva remia JAV formuojamą tarptautinę koaliciją prieš dabartinį Irako režimą bei svarsto savo indėlį į ją.
Lietuva yra gavusi oficialų JAV administracijos kreipimąsi dėl šalies indėlio į galimą karinę operaciją Irake.
Atsakydama į tai, Lietuva pratęsė antiteroristinei operacijai Afganistane išduotą nuolatinį leidimą JAV ir kitų NATO sąjungininkių orlaiviams skristi per šalies oro erdvę ir leistis Lietuvos oro uostuose.
Vykdydama savo įsipareigojimus, Lietuva sustiprins šalyje esančių JAV institucijų apsaugą.
Lietuva taip pat nusprendė siųsti savo karininką į Tampoje, Floridos valstijoje įsikūrusią jungtinę JAV karinių pajėgų vadavietę (CENTCOM), kurioje bus koordinuojama Irako operacijos eiga.
Taip pat svarstoma specializuotų Lietuvos komandų (karo medikų ir kitų) dalyvavimo planuojamoje operacijoje Irake galimybė.
Sprendimui dėl Lietuvos karo medikų ar kitų specializuotų komandų siuntimo į užsienį turi pritarti Seimas.
Diktatoriaus Saddamo Husseino vadovaujamas Irakas pastarąjį dešimtmetį kėlė pasaulio susirūpinimą dėl, kaip įtariama, vykdomų masinio naikinimo ginklų programų.
Ignoruodamas Jungtinių Tautų rezoliucijas, Irakas kelerius metus atsisakė įsileisti JT stebėtojus.
Praėjusių metų pabaigoje, JAV pagrasinus karu ir po intensyvių tarptautinės bendruomenės diplomatinių pastangų, Irakas įsileido tarptautinius inspektorius, kurie sausio pabaigoje turi pateikti JT Saugumo Tarybai ataskaitą apie masinio naikinimo ginklų paiešką.
Tuo pat metu JAV ir jų artimiausios sąjungininkės Artimųjų Rytų regione telkia karines pajėgas galimai operacijai prieš Iraką.
BNS