Daugeliui politines represijas patyrusių Lietuvos gyventojų traumos sutrukdė pasiekti svarbių jų gyvenimo tikslų, taip pat jiems būdingi košmariški sapnai, depresija ir net bandymai nusižudyti, rodo tyrimas.
Praėjusią savaitę Vilniuje vyko tarptautinė mokslinė konferencija "Sunkių traumų psichologija: politinių represijų ilgalaikiai padariniai", kurios metu buvo pristatyti įvairių mokslininkų tyrimai atlikti Lietuvoje ir užsienyje, siekiant ištirti, kokius padarinius tolesniam žmogaus gyvenimui sukėlė politinės represijos.
Lietuvoje atlikto tyrimo rezultatai parodė, kad politinių represijų aukos patyrė dvigubai daugiau sunkių traumuojančių įvykių nei represijų neišgyvenę asmenys. 83 proc. nukentėjusių žmonių traumos sutrukdė pasiekti svarbių jų gyvenimo tikslų, jiems būdingi košmariški sapnai, prisiminimų protrūkiai, nesuvaldomas verksmas, pažeminimo jausmas, depresija, liūdesys, savižudybės bandymai.
Ne mažiau kaip 456 tūkst. Lietuvos žmonių tapo sovietinio teroro aukomis, patyrė vienokią ar kitokią prievartą. Iš jų apie 350 tūkst. buvo įkalinta, išvežta į tremtį ir sovietinius lagerius ar nužudyta Lietuvoje, apie 500 tūkst. dėl vykdyto teroro, karo sąlygų ar okupantų sprendimų turėjo palikti Lietuvą. 93 proc. politinių kalinių ir 96 proc. tremtinių buvo lietuvių tautybės asmenys.