Atostogos artėja prie pabaigos, jums laikas grįžti namo, prie darbo. Daugeliui tai susiję su dideliu stresu. Būtent vasaros pabaigoje ir rudens pradžioje padidėja galimybė susirgti depresija. Kaip to išvengti? Ką ne taip darome, pereidami nuo poilsio prie darbinio ritmo?
Adelė K. prisipažįsta: “Vien nuo minties, kad vėl reikia keltis septintą ryto ir keliauti į darbą, mane apima siaubas. Nenoriu nieko matyti, darbas, kuris mane tarsi tenkino, man rodosi neįdomus. Prisimenu savo vedėją, su kuria ne patys geriausi santykiai, ir visa susigūžiu. Vasara, kada mes su šeima ilsėjomis prie Viduržemio jūros, man atrodo tarsi rojus. Negaliu nugalėti nerimo, ėmiau gerti raminamuosius, bet nejau tai išeitis?”.
Nerimas, kurį sukelia grįžimas prie darbo ritmo, - visiškai normalus reiškinys. Nėra žmogaus, kuris jo nejaustų. Tai susiję su tuo, kad mūsų nervų sistema per vasarą atsipalaidavo, o esant tokiai būsenai bet kokia įtampa - nepageidautina.
Pirmas patarimas: neįsivaizduokite iš anksto tos dienos, kada sugrįšite prie įprasto gyvenimo problemų ir rūpesčių! Tą dieną jūsų psichika jau mobilizuosis ir viskas atrodys kitaip.
Išmokite negalvoti apie tai, kokie uždaviniai jūsų laukia rugsėjį, jei dar ilsitės vasarnamyje ar prie jūros. “Viskam savas laikas” - sakoma Biblijoje. Laikas rinkti akmenis ir laikas juos mėtyti. Tai išmintis.
Antras patarimas: nekelkite sau didelių uždavinių, neplanuokite per daug darbo pirmosioms savaitėms sugrįžę po atostogų. Jėgos, kurios jus užplūdo po vasaros, gali būti apgaulingos. Įsidėmėkite: pirmosiomis savaitėmis (ypač pirmosiomis dienomis) esate trapesni, lengviau pažeidžiami. Jūs dar neprisitaikėte. Bet kokia nesėkmė, grubus žodis, “nepagarbumas” gali jus įžeisti labiau negu metų viduryje.
Trečias patarimas: per pirmuosius laisvadienius pasistenkite išvažiuoti kur nors į gamtą. Išsikepkite šašlykų, pabendraukite su draugais, pažaiskite krepšinį. Tegul tai jums primins atostogas! Taip padėsite savo psichikai ne ūmai, o palengva pereiti prie darbo ritmo. Jei to nepadarysite, gali baigtis kaip Gabijai P. Ji nuo pirmųjų dienų apsikrovė darbu, dirbo be poilsio dienų, galvos nepakeldama. Rugsėjo pabaigoje ji atsidūrė ligoninėje, kur jai buvo diagnozuota depresija.
Gabija pervertino savo jėgas ir persitempė. Pagalvokite, ar taip verta elgtis?
Ketvirtas patarimas: palaikykite fizinę formą sugrįžę po atostogų. Vasarą daug bėgiojame, plaukiojame, žaidžiame lauke, užsiėminėjame seksu. Visa tai reikia išsaugoti, tegul ir mažesne proporcija, po to, kai grįžote prie darbo ar prie mokslų. Negalima ūmai keisti gyvenimo būdo. Ypač tai liečia protiniu darbu užsiimančius žmones, kurių darbas - nuolatinis sėdėjimas prie stalo.
Įsivaizduokite, kaip turi reaguoti organizmas, jei staiga liausitės judėję po tokio aktyvaus periodo. Dėl to rugsėjo mėnesį rekomenduojama užsirašyti į baseiną ar į aerobikos užsiėmimus (taip lengviau save disciplinuoti!), daryti rytinę mankštą, žaisti sportinius žaidimus prie namų.
Penktas patarimas: išsaugokite pakankamai daug malonumų pirmosiomis po atostogų savaitėmis. Vasarą daug įspūdžių, pramogų, pažinčių. Jaučiamės kitu žmogumi, negyvename problemomis. Sugrįžus prie darbo, mūsų interesų ratas ūmai susiaurėja. Nebelieka laisvės. Tai blogai veikia psichiką, gadina nuotaiką, gali sukelti depresiją. Todėl nepamirškite apie teatrus ir muziejus, apie bibliotekas ir sporto varžybas. Bet taip pat apie kūniškus malonumus: dušas, vonia, skanus sveikas maistas ir, žinoma, seksas, artumas su jūsų gyvenimo draugu!
Kyla psichologinių problemų? Rašykite - [email protected]