Ar pasitaikė jums matyti rugpjūčio gale energija trykštančius savo pažįstamus, kurie jau rugsėjo viduryje veikiau priminė nuvarytus arklius? Jie neatsižvelgė į tai, kad pati gyvenimo režimo kaita yra stresinė ir reikalauja didelių jėgų sąnaudų. O jei save nuo pirmų dienų apkrauni problemomis, tai nėra ko stebėtis, kad po kelių savaičių iš tavo energijos nelieka praktiškai nieko.
Margarita T. rašo: “Įsitraukti į darbo ritmą po atostogų - man didžiausia problema. Per atostogas net pamirštu, kur kokia raidė klaviatūroje, darau daugybę klaidų, esu išsiblaškiusi, nerandu savo popierių. Bet sunkiausia man - pirmą dieną atsikelti šeštą valandą, o aštuntą jau būti darbe. Laikas po atostogų - tai kažkoks košmaras!”
Jau per pirmąsias išeigines po sugrįžimo į darbą būtinai visavertiškai atsipalaiduokite. Jus dar apėmusios vasaros nuotaikos - duokite sau galimybę dar kurį pasijusti laiką tuo, kuo buvote prie jūros, miške, prie upės. Apsilankykite prie užmiesčio vandens telkinių, jei gyvenate dideliame mieste. Dar pagyvenkite vasaros nuotaikomis, kad jūsų psichika nepatirtų šoko dėl pernelyg staigaus kontrasto.
Visiškai prisitaikysite prie darbo režimo tik tada, kai liausitės ilgėtis vasaros. “Žvelgiu į fotografijas prie jūros, į linksmus namiškių veidus ir netikiu, kad vasara praėjo”. Bet koks liūdesys turi prasmę, jei jis trunka neilgai. Bet jei jūs Kalėdų išvakarėse vis tebeprisimenate vasarą, gyvenate vasara - vadinasi, turite rimtų psichologinių problemų.
Esant normaliai adaptacijai jūsų psichika turi greitai persitvarkyti; praeitis turi tapti praeitimi, jūsų svajonės ir laukimas turi būti nukreipti į būsimus, nemažiau linksmus ir džiaugsmingus įvykius. Pirmiausia kalbama apie Kalėdas ir Naujuosius metus. Ir net apie būsimą vasarą. Jaunystės idėja, slypinti kiekvienoje šventėje, turi ne kartą vėl grįžti pas jus ir suteikti jėgų gyvenimui. Viltis atgimti, atsinaujinti - vienintelė jėga, kuri suteikia žmogui potencijos gyventi. Jaunystė turi visuomet būti ne praeityje kaip liūdnas prisiminimas, o ateityje.
Būtent tokia teisinga vaikų pasaulėjauta. Ar kada nors matėte vaiką, valandų valandas dūsaujantį prie albumo su vasaros fotografijomis? Jam tas neįdomu. Vaikai niekada per daug neliūdi dėl vasaros. Jie visąlaik žiūri į priekį, laukia ateityje naujų džiaugsmų ir naujos laisvės. Todėl jie visada tokie džiaugsmingi ir euforiški.
Taigi pirmasis uždavinys, kuris kyla jums po vasaros poilsio - išsaugoti įgytą jėgų atsargą visiems ateinantiems metams. Pagalvokite, kad jums teks išsikrauti ne tik rugsėjo mėnesį, bet ir spalį, ir gruodį. Ir jūs nežinote, kokios dar problemos jūsų laukia pirmojoje kitų metų pusėje!
Įsidėmėkite taisyklę: pirmą dieną sugrįžus - jokių rimtų darbų. Jokių skambučių, jokių susitikimų. Po pirmos darbo dienos - būtinai planuokite laisvą vakarą. Nueikite su šeima į kavinę ar svečius, susitikite su maloniais draugais, apsilankykite teatre. Jums reikia pašalinti pirmosios dienos įtampą.
Pernelyg ilgas pasirengimas irgi žalingas psichikai. Jei jūs ir po dviejų savaičių vis dar neįsitraukėte į darbus, jums gali įsitvirtinti “gyvenimo baimė”. Su kiekviena diena bus vis sunkiau paskambinti, skirti dalykinį pasimatymą. Imkite “užsiėminėti gyvenimu” nuo pirmųjų dienų, bet palengva.
Sugrįžę po atostogų niekada nesiimkite dviejų darbų iš karto. Sudarykite neatidėliotinų darbų sąrašą ir imkitės jų pagal galimybes paeiliui, išbraukdami padaryta. Tik įsitraukę į darbo ritmą, pajėgsite paraleliai užsiimti keletu darbų iš karto.
Kyla psichologinių problemų? Rašykite - [email protected]