Vasara - geriausias metas remontams? O gal norėjote praleisti atostogas su savo sesers šeima? Triskart viską pergalvokite, prieš tam ryždamiesi. Sugadinta vasara - rudens depresijų priežastis!
Audra K. rašo: “Iš pradžių apsidžiaugiau, kai sužinojau, kad sesuo su šeima irgi atvažiuoja pas tėvus birželio mėnesį. Sesuo gyvena Ispanijoje, matomės retai. Maniau, praleisime drauge mėnesį, apie viską pasikalbėsime. O išėjo kažkokia nesąmonė. Sesuo turi tris vaikus, aš - du. Pirmąsias dienas buvo visai nieko, o po savaitės visi jau buvo persipykę. Iš pradžių vaikai, paskui mes su tėvais. O į mėnesio galą ir mūsų su seserimi santykiai atšalo. Ką padarėme ne taip?”
Audra padarė dvi tipines klaidas. Pirma, nevertėjo su giminaičiais praleisti tiek daug laiko. Jei norite susigadinti santykius su tėvais, broliais ir seserimis, su kuriais jau seniai negyvenate, ilgam apsigyvenkite kartu. Manome, kad bendra atmintis (vaikystė, jaunystė) - reiškia ir požiūrių, reakcijų, sampratų bendrumą. O iš tiesų visi esame skirtingi, kartais mūsų skirtumai nesutaikomi. Skirtinga mūsų patirtis, skirtinga terpė, kuri mus veikia. Ilgai gyvenant kartu, aplinkybių skirtumai būtinai pasireikš!
Idealiausia drauge parleisti keletą dienų. Ir nepavargsite vieni nuo kitų, ir spėsite išsikalbėti. Paskui stoja nuovargis, susierzinimas. Tada ir gali pasireikšti jūsų požiūrių, natūrų skirtumai. Tai, ką jūs manote esant teisinga, jūsų sesuo arba motina gali laikyti esant neteisinga. Ir atvirkščiai.
Antroji Audros klaida - ilsėtis kartu “šeimomis”. Norint ilsėtis “šeimomis” su artimais žmonėmis, reikalinga ypatinga kultūra. Lietuvoje priimta neretai leisti laiką “drauge” nuo ryto iki vakaro. Bet toks intensyvus bendravimas sukelia labai greitą nuovargį vienam nuo kito. Be to, kada daug žmonių, žmogus mažiausiai jaučiasi savimi. Savo seserį vienaip ar kitaip priimsite ne pačią savaime, o “drauge” su jos vyru, vaikais. Tai sukelia susvetimėjimo jausmą.
Vasaros poilsį taip pat gali sugadinti giminaičių ir draugų apsilankymai. Viskas priklauso nuo sąlygų ir pakviestųjų kultūros. Jei turite tuščią triaukštį namą, jūsų svečiai “nesėdi jums ant sprando”, o patys užsiima savimi, tai galima, žinoma, juos pasikviesti ir mėnesiui. Bet jei gyvenate trijų kambarių bute, tai to daryti nepatarčiau. Ypač jei jie atvyksta su vaikais.
Ina L. pasikvietė savo klasės draugę su šeima iš Ukrainos. Bet nepasiklausė, kiek laiko jie prabus. Manė, vieną ar dvi savaites. Išėjo trys. O dar draugė su šeima sėdėjo namie, laukė, kada su ja “eis pasivaikščioti”. Po tokių “atostogų” Ina turėjo rimtų problemų dėl nervų rugsėjo pradžioje, kada reikėjo grįžti į darbą. Ji nepailsėjo, neatsitokėjo.
Taip pat pagalvokite, ar verta vasarą pradėti namų remontą. Idealu, jei dalį atostogų skirsite remontui, o dalį - praleisite kur nors prie jūros arba kalnuose. Remontas - visuomet stresas (ką jau kalbėti apie materialines sąnaudas).
O kaip dėl vaikų? Jei turime vaikų, stengiamės juos visur vežiotis su savimi. O tai ne visuomet protinga. Toli gražu ne visuomet ilsėtis vienai ar su sutuoktiniu pensionate - egoizmas. Ilsėtis reikia ir nuo vaikų, jei leidžia sąlygos. Pernelyg didelė motinos meilė - žalinga ir pačiai motinai, ir vaikui, kuris negali pailsėti nuo tėvų globos, pasiilgti jų. Neretai tėvai gali palikti vaiką pas močiutę, bet nenori su juo išsiskirti. To rezultatas - konfliktai su vaiku, sugadintos atostogos.
O poilsis nuo sutuoktinio? Jei erzinate vienas kitą - ilsėkitės atskirai! Jei pavargote vienas nuo kito - pagalvokite, ar verta gadinti sau atostogas, gyvenant viename ankštame pensionato kambarėlyje?
Ne visada egoizmas - pats blogiausias dalykas. Kartais jis tiesiog būtinas, kad galėtume mylėti ir būti mylimi!
Kyla psichologinių problemų? Rašykite - [email protected]