Apie pusė Prancūzijos parlamento deputatų, protestuodami prieš žmogaus teisių pažeidimus, antradienį boikotavo Kinijos valstybės ir partijos vadovo Hu Jintao (Hu Dzintao) kalbą, o vienas parlamentaras per visą aukšto svečio kreipimąsi prastovėjo, užsirišęs burną balta juosta.
Paryžiuje, prie Nacionalinio Susirinkimo rūmų, kelios dešimtys demonstrantų skandavo šūkius "Laisvę Tibetui!" bei " Hu Jintao - žudikas!" ir laikė raudonus balionus su įkalintų kinų žurnalistų portretais. Panaši protesto demonstracija įvyko ir prie Kinijos konsulato. Tiesa, greitai įsikišo policija ir išsklaidė demonstrantus.Opozicinių socialistų atstovai skandalu pavadino tai, kad parlamento nariams nebuvo leista užduoti klausimų Kinijos lyderiui.
Kreipdamasis į pusiau tuščią plenarinių posėdžių salę, H. Jintao patvirtino, kad jo vyriausybė siekia "strateginio aljanso" su Prancūzija.
Per pokalbius su H. Jintao Prancūzijos prezidentas Jacques’as Chiracas (Žakas Širakas) ragino atšaukti Europos ginklų embargą Kinijai ir griežtai kritikavo Taivane numatomą surengti referendumą. Europos Sąjungos (ES) embargas "šiandien nebeturi jokios prasmės, - teigė J. Chiracas. - Aš tikiuosi, kad jis artimiausiais mėnesiais bus atšauktas". Tuo pat metu jis kaip "neatsakingą" sukritikavo Taivaną, ketinantį kovo 20 dieną surengti referendumą dėl krašto gynybos.
ES šiuo metu Prancūzijos prašymu tikrina ginklų embargo atšaukimo galimybes. Embargas buvo įvestas 1989 metais po smurtinio susidorojimo Tiananmenio aikštėje su demokratijos reikalavusiais studentais. Pirmadienį ES užsienio reikalų ministrai pavedė savo ambasadoriams nustatyti ginklų embargo atšaukimo kriterijus.
Diplomatiniai šaltiniai Briuselyje teigia, jog sprendimas dėl embargo bus priimtas, atsižvelgiant į Kinijos reakciją į Taivano referendumą.
Europos Komisijos pirmininkas Romano Prodi (Romanas Prodis () antradienį taip pat pareiškė esąs už ginklų prekybos embargo atšaukimą, "jeigu bus laikomasi taisyklių".
H. Jintao teigiamai įvertino Prancūzijos poziciją dėl Taivano referendumo, o Taivanas pasmerkė J. Chiraco pareiškimą kaip "antidemokratišką ir nukreiptą prieš taiką". Referendumu siekiama juk sustiprinti demokratiją, o ne įgauti daugiau nepriklausomybės nuo Kinijos, pabrėžiama Taivano užsienio reikalų ministerijos pareiškime.
Su keturių dienų vizitu Prancūzijoje viešintis H. Jintao paskelbė, kad Kinijos aviakompanija "China Southern Airlines" pirks 21 Europos bendrovės "Airbus" lėktuvą. Daugiau jokių didelių verslo sutarčių kol kas nepasirašyta. Antradienį abiejų valstybių lyderiai pasirašė deklaraciją dėl 1997 metais užmegztos strateginės partnerystės atnaujinimo.
J. Chiracas įvertino tai kaip "naują mūsų globalinės partnerystės etapą".
Kinija ir Prancūzija yra nuolatinės Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Tarybos narės, kurias vienija įsitikinimas, kad pasaulyje turi būti keli stiprūs valdžios centrai, o ne viską spręsti JAV. Paryžius ir Pekinas, be to, pernai energingai oponavo JAV karui Irake.
Šį ketvirtadienį Kinijos lyderis iš Prancūzijos su keturių dienų valstybiniu vizitu išskris į Egiptą.
dpa-“Reuters”-ELTA