• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Daugumoje bendruomenių šito neatleistų niekada, bet mokslininkai teigia, kad patelių "paleistuvavimas" paukščių karalystėje nėra taip jau blogai, nes tuomet atsiranda sveikesnių palikuonių. Kaip ir žmonės, paukščiai yra monogamiški - jie pasirenka vieną partnerį ir būna su juo kartu, kol užaugina jauniklius.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau Vokietijos Maxo Plancko (Makso Planko) tyrimų centro Štarnberge ornitologai teigia, kad kai kurių paukščių patelės linkusios turėti po kelis partnerius, kad pagerėtų jų palikuonių savybės. Šis faktas, anot jų, neblogai paaiškintų ir žmonių lytinį elgesį.

REKLAMA

"Mes nematome priežasčių, kad paukščiams skirta teorija turėtų netikti žmonėms. Ir ne tik jiems - ji tinka visiems žinduoliams", - tvirtina gyvūnų elgsenos specialistas dr. Bartas Kempenaersas (Bartas Kempenėrsas).

Nedorovingą paukščių elgesį jis su kolegomis pastebėjo tirdamas mėlynąsias zyles (Parus caeruleus), kurios buvo laikomos narvuose Vienos miške. Suleidus zylių pateles su jaunesniais, silpnesniais patinėliais, jos buvo linkusios būti neištikimos su vyresniais, stambesniais patinais, o jų jaunikliai būdavo stipresni.

REKLAMA
REKLAMA

Subrendusios šios grupės jauniklių patelės dėjo daugiau kiaušinių, o patinėliai puikavosi gražesnėmis plunksnomis, buvo patrauklesni dailiosios lyties atstovėms.

"Mūsų tyrimai rodo, kad patelės būna paleistuvės, arba neištikimos savo partneriams, kad populiacija išvengtų nepalankių veisimosi padarinių", - teigia B. Kempenaersas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jis yra įsitikinęs, kad paukščių patelės moka įvertinti savo partnerius ir jeigu jos jaučiasi nelaimingos, ieško sau kitų partnerių. "Mūsų tyrimai puikiausiai patvirtina, kad aktyviausios būna būtent patelės", - pabrėžia jis, paskelbęs straipsnį žurnale "Nature".

REKLAMA

Ornitologai pastebėjo, kad zylių patelės pradeda lakstyti anksti rytą, auštant. Kaip tik tuo metu patinėliai būna užsiėmę rytmečio giesmių giedojimu, o jos sulaksto pas "mylimąjį" ir apvaisina savo kiaušinius nuo patinėlio, kuris joms atrodo patraukliausias.

Dabar mokslininkams parūpo nustatyti, ar tokia paukščių neištikimybė yra genetiškai nulemta (paveldima), ar susijusi su konkrečia asmenybe.

B. Kempenaersas pripažįsta, kad ištikimybės griežtai laikosi kai kurių rūšių paukščiai, ypač gulbės arba albatrosai, kurie vieną partnerį pasirenka visam gyvenimui. "Tačiau tai labiau panašu į išimtį negu taisyklę", - pridūrė jis.

“Reuters”-ELTA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų