Remigijus RAINYS
Jau seniai žinoma, kad jei obuolyje įsitaiso kirminėlis, tai šis faktas - nepaneigiamas įrodymas, jog vaisius nebuvo veikiamas jokiais chemikalais. Tačiau sulčių spaudyklą netoli Pakaunėje, Lapių kolektyvinių sodų, įkūręs Dainius tikina, kad kadaise net pačią Ievą rojuje sugundęs obuolys turi tiesioginį ryšį ne tik su kirmėlaitėmis, bet ir su sliekais. Tikriau - ne patys obuoliai, o jų išspaudos, kurias Dainius jau septintą sezoną pila į savo sodybos daržą. Šių išspaudų susikaupė įspūdingos kaugės. Palaipsniui virsdamos puikiomis natūraliomis trąšomis, kartu jos tampa idealiomis sliekų veisyklomis. Pasak Dainiaus, kiekvieno žvejo išsvajoto masalo jo valdose per penkias minutes galima prisikasti nors visą kibirą, tačiau pats vyriškis šiuo verslu užsiimti neketina.
Dainius su žmona Erika jau kelintus metus dirba ir gyvena Didžiojoje Britanijoje, o į Lietuvą parskuba tik prasidėjus sulčių spaudimo sezonui. Prieš 7 metus Dainius įsigijo centrifugos principu veikiančią pramoninę sulčiaspaudę, kuri be rimtesnių sutrikimų veikia iki šiol. Jis tikina, kad sultis iš viso maišo obuolių jo agregatas išsunkia per 5 minutes, tad nors klientų netrūksta, tačiau didesnių eilių beveik nesusidaro. Žmones tenkina ir tai, jog už vieną litrą išspaustų sulčių imama vos 20 centų. Dainius reikalauja tik vieno - kad užsakovai atsigabentų jau išplautus obuolius ir sandarius indus, į kuriuos jis, padedamas žmonos, netrukus supilsto šviežutėles sultis.
Vyriškis pastebėjo, kad daugiausiai klientų šiemet kažkodėl sulaukia pirmadieniais, nors tikrasis obuolių apdorojimo sezonas dar tik prasideda. Kol kas sultis tenka spausti beveik tik iš vasarinių obuolių veislių, nes vėlesnių veislių vaisiai šiemet noksta gerokai vėluodami. Dainius tikina, kad ir iš tokių obuolių galima pasigaminti ganėtinai skanaus naminio obuolių vyno, tik reikia tam tikslui naudoti nepernokusių ir nelabai miltingų vaisių sultis. Lengvu savo gamybos obuolių vynu ši šeimynėlė mėgsta pavaišinti pas juos į svečius užsukančius draugus, todėl įspūdingose stiklinėse kolbose jau dabar burbuliuoja 50 litrų naujojo derliaus gėrimėlio. Pasak specialisto, netrukus jo laukia itin atsakingas technologinis momentas, nuo kurio priklausys būsimojo vyno skonis ir spalva: iš kolbų reikės pašalinti susikaupusias nuosėdas, o patį vyną - pravėdinti. Tam reikės gėrimą per guminę žarnelę išleisti į plačius dubenis ir vėliau vėl supilstyti atgal. Dainius tikina, jog šio proceso metu svarbu iš žarnelės trūktelėti ne per didelį gurkšnį dar tebenokstančio pusfabrikačio. Nes gurkšnelis po gurkšnelio...