• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

JAV doleris euro atžvilgiu patyrė didžiausią nuosmukį per pastaruosius aštuonis mėnesius. Investuotojai nuogąstauja, kad karas Irake užsitęs, o tai dar labiau mažins dolerio paklausą JAV rinkose.

REKLAMA
REKLAMA

Prieš savaitgalį Niujorko bankuose JAV valiuta europietiškosios atžvilgiu nukrito vienu centu iki 1,0784 dolerio už eurą. Taigi per savaitę dolerio nuosmukis sudarė 2,5 proc., o tai yra pats didžiausias šios valiutos kurso kritimas nuo praėjusių metų birželio 21 dienos.

REKLAMA

Tikintis greitos karo pabaigos, paskutines dvi savaites dolerio kursas buvo pakilęs 4,3 proc. Tačiau ilgo karo perspektyvos verčia koreguoti dolerio kursą, kuris, daugelio analitikų nuomone, kris tol, kol nebus išspręstas Irako konfliktas. Valiutų prekeiviai neabejoja, kad dolerio kaina euro atžvilgiu peržengs 1,1 dolerio kartelę, klausimas tik kada tai įvyks.

REKLAMA
REKLAMA

“Jei įvykiai Irake klostysis nepalankiai, pavyzdžiui, bus panaudotas cheminis ginklas, artimiausiomis savaitėmis dolerio kursas gali smukti iki 1,12 dolerio už eurą”, - prognozuoja “J.P. Morgan Chase & Co” vyriausioji valiutų ekspertė Rebeka Patterson.

Palyginti su Japonijos jena, JAV doleris per savaitę krito 1,6 proc. iki 119, 78 jenų už dolerį ribos, kuri yra pati žemiausia nuo praėjusių metų lapkričio. Per paskutinius 12 mėnesių doleris euro atžvilgiu iš viso atpigo 20 proc., o jenos atžvilgiu - 10 proc.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tiesiogine dolerių paklausos mažėjimo priežastimi tapo Amerikos karo pajėgų vado generolo Williamo S. Volleiso pareiškimas, kad irakiečių taktika verčia nusiteikti greitai nesibaigsiančiam karui.

“Didžiausią nerimą investuotojams kelia tai, kad JAV vartotojai ims riboti savo išlaidas ir neleis pinigų tol, kol nesibaigs karas”, - teigia R. Patterson.

REKLAMA

Šiuos nuogąstavimus patvirtina paskutinė Mičigano universiteto ataskaita, liudijanti, kad vartotojų pasitikėjimo indeksas kovo mėnesį nukrito iki 77, 6 punkto. Vasario mėnesį jis siekė 79,9 punkto.

JAV prekybos ministerija taip pat pranešė, kad vartojimo lygis vasarį liko nepakitęs. Toks vartojimo sąstingis tęsiasi jau du mėnesius iš eilės. Turint omenyje, kad dėl sumažėjusių vartojimo išlaidų paskutinį praėjusių metų ketvirtį vartojimo augimas buvo tris kartus mažesnis nei trečiąjį ketvirtį, tai ir pirmąjį šių metų ketvirtį kokio nors žymaus JAV ekonomikos kilimo tikėtis neverta. Taigi grėsmė iškyla pačiam stipraus dolerio pagrindui - nuosekliam JAV ekonomikos augimui.

REKLAMA

Kita vertus, ekonomistai pažymi, kad atpigęs doleris yra naudingas Amerikai. Atpigusi produkcija didina JAV eksportą, o augančios jo apimtys kelia bendrą Amerikos ūkį. Krintantis dolerio kursas jau leido padidinti pardavimus tokioms JAV kompanijoms kaip “Deere & Co” (didžiausias žemės ūkio technikos gamintojas pasaulyje), “Colgate-Palmolive”, “Nike” ir kitoms.

Tačiau įtempta geopolitinė padėtis neigiamai veikia santykius su pagrindinėmis amerikietišką produkciją importuojančiomis Europos įmonėmis, o tai yra labai nepalanku eksporto augimui, JAV ekonomikai ir dolerio stiprėjimui.

Parengta pagal “Gazeta.ru”

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų