Muziejų įstatymo pakeitimo įstatymas, kuriam trečiadienį (01.29) pritarė Vyriausybė, atvers galimybes aiškiau apibrėžti privačių muziejų steigimą. Kultūros ministerija praneša, kad įstatymo projekte numatyta, jog privačius muziejus steigia fiziniai ar juridiniai asmenys nepriklausomai nuo jų teisinės formos.
Atsižvelgiant į tai, kad privačių muziejų Lietuvoje atsiranda vis daugiau, įstatymo redakcijoje pirmą kartą įvardytas “privataus muziejaus” statusas. Iki šiol jie buvo įvardyti kaip nevalstybiniai muziejai, o jų teisinė forma nebuvo apibrėžta.
Privatūs muziejai kaupia, saugo, tiria, restauruoja, konservuoja ir eksponuoja archeologiniu, istoriniu, meniniu, etniniu, religiniu, mokslo, memorialiniu arba kitokiu kultūros požiūriu vertingus daiktus.
Priėmus teikiamas Muziejų įstatymo pataisas, daugiau savarankiškumo teks šalies savivaldybėms. Projekte numatoma, kad savivaldybių institucijoms bei įstaigoms, kurios yra savivaldybių muziejų steigėjos, nebereikės šių muziejų reorganizavimo, pertvarkymo ar likvidavimo projektų derinti su Kultūros ministerija. Tačiau muziejai turės laikytis teisės aktuose numatytų eksponatų rinkinių apskaitos, apsaugos ir saugojimo reikalavimų.
Naujasis įstatymas pirmą kartą įteisins ir Muziejų tarybą. Ši visuomeniniais pagrindais veikianti patariamoji institucija turėtų atlikti eksperto ir konsultanto funkcijas sprendžiant muziejų politikos formavimo ir įgyvendinimo klausimus.
Vienas pagrindinių šio įstatymo projekto tikslų - suderinti Muziejų įstatymą su naujausiais šalies teisiniais aktais - Lietuvos Respublikos civiliniu kodeksu, Konstitucinio Teismo 1999 m. kovo 16 d. nutarimu, Biudžeto sandaros įstatymo, Valstybės tarnybos įstatymo nuostatomis, Valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymo bei Vietos savivaldos įstatymo naujos redakcijos įstatymo nuostatomis.
Įstatymo projektu keičiama ir papildoma daugiau nei pusė įstatymo straipsnių.