Lietuvoje viešintis NATO pajėgų Šiaurės Europoje (AFNORTH) vadas generolas Jackas Deverellas (Džekas Deverelas) teigė, kad tik šiuolaikinė kariuomenė gali apginti šalį ir kovoti su dabartiniame pasaulyje kylančiomis naujomis grėsmėmis.
Pirmadienį (04.14) svečio susitikime su Lietuvos krašto apsaugos ministru (KAM) Linu Linkevičiumi buvo aptarti Lietuvos integracijos į NATO karines struktūras reikalai, Lietuvos kariuomenės pertvarkos kryptys.
Pasak generolo J. Deverello, nėra jokių galimybių apginti šalį laikantis tradicinės teritorinės gynybos principų. Jungtinių NATO Šiaurės Europos pajėgų vado teigimu, šiuolaikinės mobilios, greitai perdislokuojamos pajėgos gali pasitarnauti savo valstybės ir kolektyvinės gynybos tikslams, taip pat tapti svariu atgrasymo argumentu. Net ir turtinga valstybė negali išlaikyti dviejų kariuomenių - šalies ir kolektyvinės gynybos reikmėms, tai būtų tik pinigų ir laiko švaistymas.
Ypač didelį dėmesį generolas skyrė karių parengčiai. "Mums reikia karininkų ir karių, gebančių mąstyti, norinčių imtis atsakomybės", - teigė karininkas.
Ministras L. Linkevičius pabrėžė, kad Lietuva pasirinko šiuolaikinės kariuomenės kūrimo kryptį ir laikysis pasirengimo narystei NATO metu prisiimtų įsipareigojimų. Pertvarkos metu yra svarbu nepadaryti klaidų, tinkamai panaudoti infrastruktūros plėtrai, pirkimams skiriamas lėšas.
Pirmadienį J. Deverellas taip pat susitiko su kariuomenės vadu generolu majoru Jonu Kronkaičiu, Užsienio reikalų ministerijos sekretoriumi Giedriumi Čekuoliu, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininku Alvydu Sadecku.
Tai jau antrasis šio aukšto karinio pareigūno vizitas į Lietuvą. Pirmą kartą J. Deverellas Lietuvoje lankėsi 2001 m. vasarą.
Šio vizito tikslas - su Lietuvos kariuomenės ir šalies gynybos politikos planavimo aukščiausiais pareigūnais aptarti mūsų karinių pajėgų plėtrą ir indėlį į bendras NATO šalių pajėgas. Gen. J. Deverellas vadovauja Jungtinių NATO pajėgų Europoje štabui priklausančioms NATO Šiaurės Europos karinėms pajėgoms.
Šiuo metu šiam regionui priskirta dešimt NATO valstybių: Didžioji Britanija, Norvegija, Vokietija, Danija, Belgija, Olandija, Islandija, Liuksemburgas, Lenkija ir Čekija. Iš septynių į NATO pakviestų šalių keturios - Lietuva, Latvija, Estija ir Slovakija - po ratifikavimo proceso taps Jungtinių NATO pajėgų Šiaurės Europoje atsakomybės regiono dalimi. Delegacija, lankydamasi Lietuvoje ir kaimyninėse Baltijos valstybėse, domėsis mūsų karinių pajėgų sąveikos ir integracijos į NATO pasiruošimo darbais ir planais.
ELTA