Mokslininkai ketvirtadienį (10.23) patvirtino religinę tiesą - gyvybė tikrai gali būti kilusi iš molio, kaip ir teigia daugelis tikėjimų.
Hovardo Hjūzo (Howard Hughes) medicinos universiteto ir Masačūsetso bendrosios ligoninės Bostone mokslininkai sako įrodę, kad molyje esama svarbiausių medžiagų, tinkamų gyvybės vystymuisi pradinėje stadijoje.
Molio mišinyje, vadinamame montmorilonitu, susidaro tokia aplinka, kuri ne tik skatina riebalų ir skysčių "maišelių" susidarymą, bet ir padeda ląstelėms naudotis genetine medžiaga (ribonukleinine rūgštimi - RNR). O juk tai yra vienas esminių gyvybės procesų.
Jackas Szostakas (Džekas Šostakas), Martinas Hanczycius (Martinas Hančicius) ir Shelly Fujikawa (Šeli Fudzikava) naujausius savo tyrimus grindė ankstesniais darbais, kuriuose buvo nustatyta, kad molis katalizuoja chemines reakcijas, kurių reikia, kad RNR galėtų "susimontuoti" iš blokų, vadinamų nukleotidais.
Po to autoriai nustatė, kad molis skatina kitą procesą - kai riebiosios rūgštys formuoja maišelių pavidalo struktūras, vadinamas vezikulėmis. Be to, paaiškėjo, kad molis į tas vezikules perneša RNR. Ląstelę iš esmės galima vadinti skystų komponentų maišeliu.
"Taigi mes parodėme, kad molis ir kiti mineraliniai paviršiai ne tik greitina vezikulių susidarymą, bet ir parūpina kelią, kuriuo RNR gali patekti į vezikules", - pareiškė J. Szostakas.
"Pirminių ląstelių susidarymas, augimas ir dalijimasis galėjo vykti sąveikaujant mineralų dalelėms, esant pakankamam kiekiui medžiagos ir energijos", - rašo autoriai žurnale "Science".
Tačiau J. Szostakas pabrėžia: "Mes netvirtiname, kad gyvybė atsirado būtent taip".
"Mes sakome, kad įrodėme augimo ir dalijimosi galimybę be jokių biocheminių mechanizmų. Jei mes galėsime parodyti daugiau natūralių būdų, kad taip galėjo būti, gal tuomet geriau suprasime, kaip gyvybė iš tikrųjų prasidėjo primityviojoje Žemėje", - aiškino jis.
Beje, religinių teiginių apie molį ar dulkes galima pateikti kad ir iš Šventojo Rašto. Varydamas prasikaltusį Adomą iš rojaus Dievas priminė jam: "Savo veido prakaite tu valgysi duoną, iki sugrįši į žemę, iš kurios esi paimtas, kadangi tu esi iš dulkės ir vėl dulkėmis virsi" (Pradžios 3, 17-19).
Na, o Korane Dievas tiesiai sako: "Mes sukūrėme žmogų iš molio. Tuomet mes padarėme jį kaip lašelį, ir stipriai pritvirtinome toje vietoje, kur jis turi būti. Tuomet mes pavertėme šį lašelį į 'alaqah' (t.y. siurbėlę, kabantį kraujo gumulėlį), o vėliau 'alaqah' pavertėme 'mudghah' (t.y. sukramtyta substancija) (Koranas, 23,12-14).
“Reuters”-ELTA