• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ryšį su protingais kitų planetų gyventojais žmonija užmegs jau 2025 metais - taip britų žurnale "The Guardian" tvirtina Kalifornijos astronomai, prognozavę ir jų galimą išvaizdą.

REKLAMA
REKLAMA

SETI programos astronomas profesorius Setas Šostakas (Seth Shostak) ir Čeboto kosminio centro direktorė Aleks Barnet (Alex Barnett) tikina, kad žmonijos kontaktas su kita civilizacija tesąs tik laiko klausimas.

REKLAMA

"Iš tikrųjų tai tik statistikos klausimas, - sako A. Barnet (Alex Barnett).

"Tereikia tiksliai žinoti du skaičius. Vienas - maždaug kiek visatoje yra civilizacijų (spėjama, kad apie 10 tūkstančių), reguliariai siunčiančių signalus į Žemę. Antras - kiek prireiks laiko, kad tikrindami iš mūsų galaktikos žvaigždžių sklindančius signalus galėtume atpažinti bent vieną iš jų. Taigi mūsų išvada būtų tokia - pirmas kontaktas bus 2025 metais", - aiškino ji.

REKLAMA
REKLAMA

Beje, abu astronomai jau net įsivaizduoja, kaip anie turėtų atrodyti - tam pakanka turimų biologijos ir fizikos žinių.

Jų išvados pagrįstos mokslininkų pripažintu Muro (Moore) dėsniu ir ginčijama Dreiko (Drake) formule. Pagal Muro (Moore) dėsnį S. Šostakas (Seth Shostak) ir A. Barnet (Alex Barnett) apskaičiavo, kiek prireiks laiko, kol žmonės sukurs techniką, kuri sugebės atpažinti iš kitų planetų siunčiamus signalus. Dreiko (Drake) lygtis leido jiems nustatyti, kiek civilizacijų siunčia signalus Žemės link. Apibendrinę gautus rezultatus jiedu ir paskelbė "sensacingą išvadą".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jie dar tikina sukūrę anos civilizacijos individo "portretą", kurį galima pamatyti internete adresu http://education.guardian.co.uk/higher/research/story/0,9865,1068471,00.html

Deja, britų mokslininkai abiejų amerikiečių "sensaciją" vadina nesąmone.

Londono imperinės kolegijos astrofizikas Deividas Klementsas (David Clements) sako, kad Dreiko (Drake) lygtis tinka tik "mūsų pačių nemokšiškumui" įvertinti. Jis sutinka, kad žvaigždžių skaičius visatoje jau maždaug žinomas, bet visi kiti iš to kylantys apskaičiavimai kuo toliau tuo mažiau būna tikslūs. Tiesa, jis neneigia, kad tikimybė aptikti gyvybę kitose planetose reali, bet vargu ar ji būtų protinga.

REKLAMA

Vieno iš "Intel" steigėjų Gordono Muro (Gordon Moore) 1965 metais paskelbtas dėsnis (dabar vadinamas Muro dėsniu) tvirtina, kad procesorių sparta padvigubėja kas 18 mėnesių. Dar neseniai toks padvigubėjimas įvykdavo per dvejus metus. Šiuo metu procesorių sparta jau padvigubėja per metus. Jei tai ir toliau tęsis, per 10 metų skaičiavimo geba išaugs tūkstantį kartų.

REKLAMA

Garsus astronomas Frenkas Dreikas (Frank Drake) sukūrė formulę, kuria galima nustatyto kitų civilizacijų buvimo tikimybę. Vėliau ją imta vadinti Dreiko lygtim. Joje yra septyni nariai, kurių koeficientai atspindi naujų žvaigždžių gimimo dažnį, vidutinį planetų skaičių vienoje žvaigždės sistemoje, tinkamų gyvybei planetų skaičių, jau gyvybės apgyventų planetų, taip pat ir protingos, civilizuotos gyvybės gyvenamų planetų skaičių.

Programa SETI yra skirta nežemiškų civilizacijų paieškai. Pagal šią programą mokslininkai zonduoja dangų, tikėdamiesi aptikti dirbtinius signalus ar "pokalbius" tarp civilizacijų.

BNS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų