Preliminariais duomenimis, šiais metais likvidinės medienos šalies miškuose bus iškirsta apie 6,5 mln. kub. metrų. Pernai iš viso iškirsta 6,3 mln. kub. metrų medienos.
Pasak aplinkos viceministro Alberto Vasiliausko, miškų kirtimų apimtis sparčiai didėja dėl besikeičiančios miškų nuosavybės struktūros bei nuolat didėjančių privačių miškų plotų.
Kertama daugiausia tik III ir IV miškų grupių miškuose, kurie sudaro 87 proc. miškų. Pirmoje miškų grupėje (1,2 proc.) draudžiama bet kokia ūkinė veikla, o antroje miškų grupėje (11,8 proc.) ji labai apribota. Apie 90 proc. visų pagrindinių miško kirtimų biržių yra kertama plynai.
Aplinkos ministerija, įvertindama miško kirtimų apimties didėjimą Lietuvos miškuose bei siekdama užtikrinti racionalų medienos išteklių naudojimą, analizavo įvairias miško kirtimų apimčių optimizavimo ir reguliavimo galimybes, plynų miško kirtimų mažinimo būtinybę bei kitas priemones, leidžiančias subalansuoti socialines, ekonomines ir ekologines miškų funkcijas. Taip pat apsvarstyti ir medynų kirtimo amžiaus didinimo galimybė bei padariniai.
Aplinkos viceministras A. Vasiliauskas “Eltai” sakė, kad, įvertinus esamą situaciją bei įvairių teisės aktų pakeitimo padarinius, nuspręsta šiuo metu nedidinti medžių kirtimo amžiaus. Pradžioje buvo siūloma trečios grupės pušies kirtimo amžių pailginti 10 metų - iki 125 metų. Ketvirtos grupės tokios rūšies medžius buvo galima kirsti nuo 10 metų amžiaus, norėta leisti juos kirsti tik sulaukusius 111 metų brandos.
Ketinta pailginti ir ąžuolų kirtimo amžiaus ribas. Pavyzdžiui, dabar trečios grupės ąžuolus galima kirsti tada, kai jie sulaukia 141 metų amžiaus, o siūlyta kirsti tik 151 metų ąžuolus.
Dabar miškininkystės specialistai patikslins ilgalaikes medienos išteklių naudojimo prognozes, parengs atitinkamų teisės aktų projektus, užtikrinančius kirtimo apimties kontroliavimą pagal faktišką medienos prieaugį, kasmet iškertant ne daugiau 85 proc. III ir IV miškų grupių miškų einamojo medienos prieaugio.
Planuojama įvertinti medynų kirtimo amžių optimizavimo ir diferencijavimo pagal funkcinę paskirtį ir gamtines augimo sąlygas tikslingumą bei skirti daugiau lėšų rekreacinių miško išteklių gausinimui ir atitinkamos infrastruktūros gerinimui valstybiniuose miškuose.
ELTA