Specialistai įspėja, kad pavasarį miškuose ypač suaktyvėja erkės, kurioms įkandus žmogus gali būti apkrėstas įvairiomis pavojingomis ligomis.
Pasak Užkrečiamų ligų profilaktikos ir kontrolės centro (ULPKC) medikų, erkių aktyvumo sezonas paprastai trunka nuo balandžio iki spalio mėnesio, bet esant švelniai žiemai šis sezonas gali pailgėti nuo kovo iki lapkričio mėnesio.
Medikai įspėja, kad erkės, siurbdamos žmogaus kraują, ne tik nualina organizmą, bet ir perneša erkinio encefalito, Laimo ligos, erlichijozės, babezijozės ir tuliaremijos sukėlėjus.
Lietuvoje pastaraisiais metais dažnai registruojami susirgimai Laimo liga ir erkiniu encefalitu.
ULPKC duomenimis, ne visos erkės yra užsikrėtusios minėtais sukėlėjais. Lietuvoje Laimo ligos sukėlėju užsikrėtusi vidutiniškai 1 iš 10 erkių, o erkinio encefalito virusu - dar mažiau.
Pagrindinės šių ligų platintojos - europinės miško erkės, kurios Lietuvoje paplitusios visuose miškuose ir parkuose. Tačiau, anot specialistų, erkėms labiausiai tinkama aplinka - lapuočių ir mišrūs miškai, kuriuose yra pakankamai drėgmės ir gera miško paklotė. Pušynuose taip pat randamos šios erkės, bet čia jų mažiau.
ULPKC medikai atkreipia dėmesį, kad žmogus erkės įkandimo dažniausiai nejaučia, nes erkės seilėse yra nuskausminančių medžiagų. Erkė paprastai tyko ant augalų, ne aukščiau nei 1-1,5 metro nuo žemės.
Žmonėms, tausojantiems savo sveikatą, medikai rekomenduoja pasiskiepyti nuo erkinio encefalito. Tai pati efektyviausia profilaktikos priemonė.
Taip pat ULPKC specialistai teigia, kad kita efektyvi apsisaugojimo nuo erkių priemonė - erkes atbaidančios cheminės priemonės - repelentai. Tačiau netgi naudojant apsisaugojimo priemones, medikai pataria visada grįžus iš miško kruopščiai apžiūrėti visą kūną.
Aptikus įsisiurbusią erkę, ją reikia nedelsiant pašalinti. Jei nėra galimybių kreiptis į chirurgus, erkė suimama kuo giliau ir, sukant prieš laikrodžio rodyklę, ištraukiama staigiu truktelėjimu. Įsisiurbimo vietą reikia patepti dezinfekuojančiu tirpalu. Jei traukiant erkės straubliukas ar net galvutė lieka odoje, būtina kreiptis į medicinos įstaigą. Pasak medikų, jeigu po erkės įkandimo odoje atsiranda rausva, nuo kelių iki keliolikos centimetrų diametro plintanti dėmė, juntami galvos skausmai, pakyla temperatūra ar yra bendras silpnumas, būtina kreiptis į gydytoją.
Lietuvoje erkių platinamomis ligomis kasmet serga apie 2 tūkstančius žmonių. 2000 m. užregistruota 419 susirgimų erkiniu encefalitu ir 1713 - Laimo liga, 2001 m. - atitinkamai 270 ir 1037, o 2002 m. - 168 ir 894.
BNS