“Sveikas, ar gali dabar kalbėti?” - naudojimosi mobiliuoju telefonu etiketas šią frazę pavertė beveik privaloma. Bet kartais taip norisi atsiliepti į skambutį, kai aplinkybės to neleidžia - pavyzdžiui, sėdint susirinkime ar koncerte. Išeitis paprasta: reikia pasiieškoti tinkamo telefono.
Už patogumus reikia mokėti. Mobiliuoju telefonu gali pasiekti reikiamą žmogų nors ir kitame pasaulio krašte tą pačią akimirką, kai to užsimanai. Tačiau skambindami kitam niekad nežinome, ar jo telefonas suskambės tinkamu laiku ir tinkamoje vietoje. Jeigu ne - išgirsite šnabždant “Paskambink man vėliau”, skambutis gali būti nukreiptas į balso paštą ar pašnekovas tiesiog numes ragelį. Pasirodo, tokių “prarastų” pokalbių kaina pasauliniu mastu tiesiog neįtikėtina - apie 20 milijardų dolerių per metus. Būtent tiek mobiliojo ryšio operatoriai praranda dėl to, kad aplinkybės mums neleidžia kalbėtis telefonu tada, kai to nori ne tik mums skambinantys, bet ir mes patys.
Izraelio bendrovė “Silent Communications” (http://www.silentcom.com), įkvėpta šios statistikos, sugalvojo būdą, kaip kalbėtis be žodžių ir neprarasti nė vieno skambučio, į kuriuos norėtumėte atsiliepti bet kur ir bet kada. Ji užpatentavo “Talking without talking” (TWT) technologiją, kurią ketina per kelerius artimiausius metus įsiūlyti mobiliųjų telefonų gamintojams ir ryšio operatoriams. Bendrovė teigia jau pradėjusi pardavinėti savo technologiją užsakovams ir tikisi, kad netrukus rinkoje pasirodys pirmieji išplėstų galimybių telefonai (smartphones), kuriais bus galima naudotis neištarus nė žodžio.
“Talking without talking” gali būti diegiama ir kaip savarankiška telefono programa, ir kaip kliento - serverio taikymas, pagrįstas “J2ME” ar kitomis paplitusiomis platformomis. Idėja paprasta: kai aplinkybės iš mobiliojo ryšio abonento reikalauja visiškos tylos (posėdis, paskaita, spektaklis, svarbus susitikimas, pamaldos ir t.t.), TWT funkciją turintis telefonas perjungiamas į tylos režimą (silent mode). Dabartiniai telefonai tokiu atveju moka tik vibruoti, taip pranešdami apie skambutį.
Tačiau telefonai su TWT leis atsiliepti ir kalbėtis. Klausytis pašnekovo bus galima arba per prijungtą ausinę, arba paprasčiausiai pridėjus telefoną prie ausies. O kalbėtis - pirštais: spaudant suprogramuotus klaviatūros mygtukus, pašnekovui bus siunčiamos iš anksto jo paties įrašytos frazės ar žodžiai. Galima naudotis ir standartiniu TWT rinkiniu - pavyzdžiui, nuspaudus 1 tylos režimu veikiantis telefonas skambinančiajam iš pradžių praneš, kad veikia “Kalbėjimo be žodžių” režimu, ir po to paleis įrašytą frazę “Aš dabar užsiėmęs. Ar kas svarbaus atsitiko?”. Spaudant kitus mygtukus ir jų kombinacijas bus siunčiami kiti standartinio rinkinio įrašai: “taip”, “ne”, “abejoju dėl to”, “sutinku”, “kada?” ir pan. Vartotojai gali susikurti nuosavą bendravimo be žodžių kodų rinkinį su įvairiom intonacijom tariamais “ką tu sakai!”, “o kas toliau?”, “nu geeeras”, “aš apakęs”, “šakės!” ar “eik tu sau!”. Dar paprasčiau susiprogramuoti daugiareikšmius numykimus - “aha”, “nu nu”, “hmm…”, “joooo...”, kuriais bus paprasta palaikyti visavertį pokalbį ir kartu nepravėrus lūpų išreikšti tai, ką ir tikisi išgirsti iš jūsų pašnekovas.
Sudėtingesnėms situacijoms - juk viską sunku įsprausti į suprogramuotų mygtukų rinkinius - TWT siūlo atsakinėti renkant tekstą, visai kaip rašant SMS. Vietinei rinkai pritaikytos programos teksto vertimo kalba varikliukas balsu perskaitys jūsų parašytus žodžius. Tiesa, praktinė tokios galimybės nauda būtų akivaizdi nebent tapus teroristų įkaitu, kai žūtbūt negalima išsiduoti ir yra marios laisvo spaudyti mygtukams.