Prieš šimtą metų atsiradusi daktiloskopija padarė perversmą kriminalistikoje. Šiandien garso įrašų pramonė tikisi, kad pirštų atspaudai taip pat sėkmingai padės pakeisti P2P tinklus. Ar nuo šiol nemokamus MP3 iš interneto imti reikės tik apsimovus pirštines?
Į kryžiaus žygį prieš piratinę muziką platinančius tiesioginių mainų tinklus išsiruošusi Amerikos garso įrašų pramonės asociacija (RIAA) pagaliau pamatė šviesą tunelio, kuriuo pro šalį nušniokščia dėl P2P negauti milijardai, gale. Tos šviesos šaltinis - JAV bendrovė “Audible Magic” (http://www.audiblemagic.com), besispecializuojanti P2P turinio kontrolės priemonių švietimo ir valstybės įstaigų tinkluose, pramogų industrijai siūlomų antipiratinių sprendimų ir radijo bei TV transliacijų, kuriose naudojamas autorinis turinys, stebėsenos srityse. Rinkai siūlomi “Audible Magic” sprendimai remiasi keliomis bendrovės užpatentuotomis technologijomis, tarp kurių svarbiausios - “Copy Sense” ir “RepliCheck”.
Kodėl “Audible Magic” įkvėpė įrašų kompanijoms tokio optimizmo? Juk technologijų kare P2P bendruomenė į kiekvieną RIAA smūgį atsako savuoju: pradėjus tampyti po teismus nemokamų MP3 kolekcininkus programuotojai sukūrė atsakomąsias priemones, padedančias išsaugoti vartotojų anonimiškumą. Tokios programos kaip MUTE, šifruojančios perduodamus failus ir apsaugančios nuo pašalinių akių vartotojų IP adresus, gąsdinimus milžiniškomis baudomis paverčia paprasčiausia retorika.
“Audible Magic” siūlo filtruoti piratinį turinį tikrinant perduodamų failų “pirštų atspaudus” ir lyginant juos su legalių garso įrašų duomenų baze, kurią padeda pildyti didžiausios muzikos įrašų kompanijos. Dainų identifikavimo technologija remiasi ne siunčiamų failų metaduomenų analize, o psichoakustinėmis savybėmis - tik jas “girdi” ne žmogus, o kompiuteris. Kelių anksčiau bendrovėje “Yamaha Music Technologies” dirbusių garso inžinierių sukurtas dainų identifikavimo metodas padeda nustatyti kiekvieno skaitmeninio garso įrašo “pirštų atspaudus” nepriklausomai nuo to, kaip juo manipuliuojama: ar daina tyčia suspaudžiama į prastesnės kokybės įrašą, ar iš pradžios ir pabaigos pašalinamos pauzės, ar ji dar kitaip transformuojama. Bet kuriuo atveju “Audible Magic” galės nustatyti, kad tai - tas pats kūrinys. Pasak bendrovės, ši technologija buvo išbandyta su visais audioformatais, įskaitant ir srautines transliacijas internetu, ir visais atvejais pademonstravo aukštą patikimumo lygį. Bendradarbiaudama su 5 didžiausiomis JAV garso įrašų studijomis ir daugiau nei 500 nepriklausomų, bendrovė sukūrė apie 3,7 mln. autorių teisių saugomų kūrinių “pirštų atspaudų” duomenų bazę, kuri kiekvieną savaitę pasipildo daugiau nei 5 tūkstančiais naujų dainų.
Ši technologija jau įveikė pirmąjį praktinio naudojimo patikrinimo etapą. Susitarusi su keliais JAV universitetais “Audible Magic” atliko P2P turinio filtravimo testavimą jų vidiniuose tinkluose. Kelis mėnesius vidinis cenzorius veikė pasyviu režimu - paprasčiausiai stebėjo, kas iš vartotojų siunčiasi piratinius populiarių atlikėjų įrašus. Neteisėti failų mainai nebuvo blokuojami - tai turėtų būti kitas “Audible Magic” programinės įrangos naudojimo etapas. Anot RIAA, nauji kovai su piratavimu skirti įstatymai galėtų padaryti “pirštų atspaudų” tikrintuvų naudojimą privalomu ir maršrutizatoriuose, serveriuose ar ugniasienėse, ir P2P klientinėse programose, į kurias juos būtų galima liepti “įsiūti”.
Failų mainų programinės įrangos gamintojus vienijanti asociacija “P2P United”, ne kartą pareiškusi savo neigiamą požiūrį į bet kokius bandymus cenzūruoti vartotojų siunčiamą turinį, reikalauja atlikti nepriklausomus “Audible Magic” technologijos patikimumo tyrimus. Savo ruožtu RIAA skelbia, kad P2P kūrėjams atėjo metas parodyti tikrąjį savo veidą: ar jie iš tikrųjų prieš piratavimą, kaip visą laiką skelbia, ar tai tik žodžiai. Nors “Forrester Research” analitikai teigia, kad “Audible Magic” “pirštų atspaudai” gali iš esmės “pakeisti žaidimą”, kurį žaidžia JAV įstatymų leidėjai, įrašų kompanijos ir P2P vartotojai, akivaizdu, kad bet kokios pastangos priverstinai tikrinti internetu siunčiamų failų pirštų atspaudus sukels naujas technologijų varžybas.