• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Svajojantys po eglute rasti kaspinu perrištą dovanėlę, kurioje - tik popieriaus lapelis su “Gmail” paskyros informacija, puikiai žino, kad Kalėdų Seneliui teks gerokai pasistengti. Ypač jei pačių surengta gigabaitinės pašto dėžutės medžioklė lig šiol buvo nesėkminga.

REKLAMA
REKLAMA

Savaime suprantama, kad rūpestingi Kalėdų Seneliai “džimeilų” paieškas turėjo pradėti dar nuo pavasario - iš karto po to, kai “Google” pranešė apie nemokamos 1GB talpos WWW pašto dėžutės bandymų pradžią. Sumaniai nusitaikius per viešųjų ryšių taikiklį, apie “Gmail.com” (www.gmail.com) paslaugą oficialiai buvo pranešta praėjus metams nuo pirmųjų bandymų pradžios - šių metų balandžio 1-ąją, tarptautinę melagių dieną. Kone visą savaitę internete buvo audringai diskutuojama, ar naujiena apie pašto dėžutę, iš kurios laiškų “niekada nereikės trinti”, nėra pernelyg gera, kad galėtų būti teisybė. O kai visi geriausi įtarimai pasitvirtino, neliko nieko kita, kaip tik įsijungti į “džimeilmaniją”.

REKLAMA

Jei netingėtumėte su “Google” pasidairyti tinklapių, kuriuose įrašyti lietuviški el. pašto adresai su “Gmail.com” galūne, ko gero, nustebę susidomėtumėte, kodėl jų tiek daug ir iš kur visi juos gauna? Panašus klausimas kankindavo mano bendraamžius dar netolimais laikais, kai tikimybė Lietuvos parduotuvėse pamatyti “Levi’s” ar “Wrangler” džinsus buvo mažesnė nei sutikti užmiestyje ufonautą. Tačiau kontrabanda čia nė nekvepia: pirmieji “Gmail” adresai Lietuvon atkeliavo pas “Blogger.com” (www.blogger.com) svetainės vartotojus. Išbandyti “Gmail” “blogeriams” buvo pasiūlyta balandžio 25 dieną. Tačiau jie nebuvo pirmieji - tūkstantis “Gmail” paskyrų (beje, dėžučių talpa siekė net terabaitą) “iš po prekystalio” buvo išdalyta pačios “Google” darbuotojams ir jų šeimų nariams. Tai įvyko šių metų kovo 21 d. - visai prieš pat oficialią “Gmail” “beta” testavimo pradžią.

REKLAMA
REKLAMA

“Blogger”.com” vartotojams buvo siūloma pasikviesti “Gmail” bandymams po 6 draugus. Kilo grandininė reakcija: kviečiamieji tapdavo kviečiančiaisiais, o paklausa ir pasiūla “eBay” aukcione nusistovėdavo iki 100 dolerių už vieną pakvietimą. Beje, pagal kokį principą buvo (ir tebėra) “Gmail” vartotojams siunčiami pakvietimai, vis dar neaišku. Sklinda kalbos, kad kai kurie vartotojai vos ne kasdien gauna po 6 naujus pakvietimus, o kiti išvis nesulaukė nė vieno. Oficialiai “Gmail” teigia, kad kvietimai dalijami paslaugos bandytojams atsitiktine tvarka, tačiau neoficialiame dažniausių klausimų apie “Gmail” sąraše (http://blog.outer-court.com/gmail-faq.html) sakoma, kad tai priklauso nuo to, kaip aktyviai naudojama dėžutė, kaip skubiai dalijami pakvietimai kitiems (jeigu kas nors juos laiko “užspaudęs”, šansų gauti naujų mažėja) ir t.t.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nors “Gmail” “aukso karštinė”, kai “eBay” aukcione pakvietimas įregistruoti nemokamą pašto dėžutę kainavo kelias dešimtis dolerių, negrįžtamai praėjo, toli gražu ne visi Kalėdų Seneliai dega noru ją pirkti. Net ir dabar, kaip tame pačiame “eBay” pakvietimas atpigo iki 2-3 dolerių ar net mažiau (http://search.ebay.com/Gmail_W0QQfromZR8QQsokeywordredirectZ1). Kam mokėti tarpininkui už tai, kas dalijama nemokamai? Juolab kad pabandyti laimę galima ir natūriniais manais. Aš tau - “Gmail” pakvietimą, o tu man - nagi, pradėkime rinktis: savo nuotrauką; savo nuotrauką - su sąlyga, kad esi mergina; atsakymą į užmintą mįslę; pakvietimą į “Orkut” draugų tinklą; truputį technomuzikos įrašų; kontaktinę kokios nors įžymybės informaciją; į tinklapį įdėtą nuorodą, vedančią į kviečiančiojo tinklapį; įrodymą, kad esi lesbietė; Kalėdų dovanos idėją; žaidimo ar programos serijinį numerį, ką nors gražaus; gerų FTP serverių adresus; tiesioginę nuorodą į “Longhorn 4074” parsisiuntimo tinklapį; mini “iPod” grotuvą; pokalbį per WWW kamerą; ne mažiau kaip iš 6 ženklų sudarytą “.com” domeną; nuogų merginų nuotraukas - “tikrų”, o ne iš pornografijos svetainių; virusą; “Palm” kompiuteriuką; nieką.

REKLAMA

Tai tik maža dalis iš “Gmail” mainų svetainės “GmailSwap” (http://www.gmailswap.com) pasiūlos. Gal turite kaip tik tai, ko kas nors pageidauja? Jei ne, tai, kaip moko Biblija - prašykite ir gausite. Galima pasiskelbti lietuviškose skelbimų lentose ar IT forumuose, o jei netikite tautiečių kilniaširdiškumu, traukite tiesiai į “GmailForums” (http://www.gmailforums.com/index.php?s=3f98a4bcc9c83ff39399c9e992fafe4c&showforum=14) - čia daug prašytojų, bet nemažai ir dovanojančių. Pasiieškoti jų galima ir “GetGmail” (http://www.getgmail.tk), “GoogleGmails” (http://www.googlegmails.com) ar, radus laisvesnio laiko, tiesiog užsiundyti ant “Gmail invitations” pačią “Google”.

REKLAMA

Iki Kalėdų - pakankamai laiko, kad draugą ar patį save pradžiugintumėte “dieviška dovana”: juk raidė G pagal “Gmail” entuziastų mitologiją gali reikšti ir “Godlike”.

Pasidairymas “Google” paštui į dantis

Liaudies patirtis moko, kad negražu dairytis į dantis dovanotam arkliui. Kita vertus, perspėjama, kad ir arklys arklio dykai nekaso. O istorinė Trojos arklio pamoka nepatiklesnius verčia pasverti ne tik geidžiamiausio Voratinklio pašto privalumus, bet ir trūkumus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ar tikrai tiek daug netenka tie, kuriems nepavyko lig šiol susimedžioti “Gmail” (www.gmail.com) pašto dėžutės? Ir ar iš tiesų “Gmail” turi stebuklingų ypatybių, kurios “džimeilmaniją” pajėgs kurstyti iki pat “beta” bandymų pabaigos?Kiek žmonių, tiek nuomonių - bet vis dėlto dirstelėkim “Gmail” į dantis.

REKLAMA

Talpa. “Gmail” koziris - nemokama 1 GB erdvė elektroniniam paštui - jau nukirstas: vartotojai gali nemokamai pasiimti ne tik gigabaito (pvz., www.gawab.com, www.suredid.com, www.megamail.cc), bet ir 2 GB (www.xasamail.com, www.omnilect.com) ar net 3 GB (www.unitedemailsystems.com) dydžio Voratinklio pašto dėžutes. “Gmail” talpos revoliucija išjudino ir rinkos senbuvius “Hotmail” bei “Yahoo!“: galima ginčytis, ar “normaliam” vartotojui pakanka 100 MB dėžutės, bet apie standartinius 2 ar 4 MB visi netrukus pamirš. Galimas daiktas, kad WWW pašto tarnybos artėja prie naujo standarto - 2 ar 4 GB.

REKLAMA

Privatumas. Nemokamą gigabaitą “Gmail” vartotojai verčiami mainyti į kontekstinę reklamą: tenka susitaikyti su mintimi, kad laiškų turinį skenuos “Gmail” programinė įranga ir, aptikusi tam tikrus raktažodžius, “kaišios” į ekraną su jais susietą užsakovų reklamą. Žinoma, rašantiems lietuviškai tai gal ir neaktualu, bet tikrai ateis diena, kai kviesdami ką nors pietų prie laiško pamatysite makaronų ar pomidorų padažo nuotrauką.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Cenzūra. Su raktažodžių paieška susijusi ir kita problema - pasigirdo “Gmail” vartotojų skundų, kad iš jų pašto dėžučių buvo pašalinti laiškai su prikabintais failais - “crack” programėlėmis ir raktų generatoriais (http://spdrivers.net/sp/article.php?story=20041106131602560). Nors piratavimui skirti įrankiai yra už įstatymo ribų, ar kam pasitaikė, kad jie būtų pašalinti iš “Yahoo!” ar “Hotmail” dėžučių? Atrodo, kad peržiūrinėjant “Gmail” dėžutės turinį “sijojami” ne tik su reklama susiję dalykai.

REKLAMA

Saugumas. “Gmail”, kitaip nei dauguma populiarių nemokamų WWW pašto tarnybų, lig šiol neturi apsaugos nuo virusų. Žinoma, “Gmail” dar tik testuojama ir ši funkcija neabejotinai bus įdiegta, bet kol kas su virusais reikia tvarkytis patiems. Beje, “Gmail” dėžutės prastai saugomos ir nuo interneto šiukšlių bei el. pašto “bombų”: tai nustatė vienas vartotojas (http://gmail.prattboy.net), viešai paprašęs “spemerių” ir ne tik jų užtvindyti ją šiukšlėmis. Bendromis visų pastangomis dėžutė šiukšlėmis iki pat viršaus buvo užversta per 41 dieną.

REKLAMA

POP3 prieiga. “Gmail” neseniai suteikė galimybę vartotojams jungtis prie savo dėžutės įprastinėmis el. pašto programomis. Tačiau tai siūlo ir kitos nemokamos 1 GB pašto tarnybos.

Pašto tvarkymas. “Gmail” siūlo originalų informacijos organizavimo būdą - užuot kūrus papildomus laiškų aplankus, žinutes galima grupuoti “priklijuojant” prie jų pasirinktas “etiketes”, grafiškai žymėti (starred) svarbiausius laiškus, kad jie būtų lengviau pastebimi bendrame sraute. Labai patogus susijusių laiškų skirstymas į pokalbių gijas, nors ne visada susiję laiškai į jas sudėliojami tvarkingai. Užuot trynus senus laiškus, juos galima perkelti į archyvą, kad nesipainiotų po akimis, o prireikus - iš ten išsitraukti. Tai, kad pašto dėžutėje galima naudotis visaverte “Google” paieška, taip pat prideda pliusų. Kita vertus, ar dažnai skundžiamės įprastų WWW pašto tarnybų informacijos tvarkymo ir paieškos galimybėmis?

REKLAMA
REKLAMA

Išskirtinės funkcijos. Egzotiškų “Gmail” galimybių sąrašą galima pradėti nuo “karštųjų klavišų”, padedančių taupyti laiką pasirenkant norimas funkcijas vieno klavišo paspaudimu ar jų kombinacijomis. “Gmail” entuziastų bendruomenė yra sukūrusi įvairių šaunių įrankių “Google” pašto galimybėms praplėsti - tarp jų “GMail Drive” (http://www.viksoe.dk/code/gmail.htm), paverčiantį “Gmail” dėžutę virtualiu 1 GB kaupikliu, į kurį ir iš kurio failus galima perkelti su “Windows Explorer”. “GmailFS” (http://richard.jones.name/google-hacks/gmail-filesystem/gmail-filesystem.html) leidžia naudoti “Unix” komandinės eilutės įrankius operuojant “Gmail” dėžutėje esančiais failais (“read”, “write”, “open”, “close”, “rename” ir kt.). Turintiems “Gmail” vertėtų užmesti akį į naudingų įrankių sąrašą (http://www.marklyon.org/gmail/gmailapps.htm).

Apribojimai. Gaila, kad “Gmail” suderinama ne su visomis interneto naršyklėmis, o dar apmaudžiau, kad su problemomis susidurs laiškus rašantys ne anglų kalba. Siunčiamiems laiškams “Gmail” naudoja tik “UTF-8” koduotę, tad jei laiško gavėjo el. pašto programoje nustatyta kitokia, vietoj lietuviškų raidžių bus matyti tik “kringeliai”. Kadangi “Gmail” vartotojas koduotės pasirinkimo galimybės neturi, gavėjui teks ją kaskart kaitalioti arba prašyti ateityje rašyti “šveplai”.

REKLAMA

Gmail.jpg “GMail Drive” paverčia “Gmail” pašto dėžutę virtualiu 1 GB kietuoju disku, kurio sparta prilygsta vartotojo naudojamo interneto ryšio kanalo greičiui.

Gmail2.jpg “Gmail FS” autorius demonstruoja, kaip skaito savo “Gmail” paštą per “Firefox” naršyklę, kuri buvo paleista aktyvavus toje pat pašto dėžutėje esantį vykdomąjį failą.

Gmail3.jpg Ar “Gmail” dėžutė turi dugną? Pasirodo, kad žadamas 1 GB - dar ne riba…

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų