• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gana entuziastingai Lietuvoje sutiktas žemės drebėjimas tik priminė - gyvename neramiais laikais, kai gali nutikti Bet Kas. Neprošal būtų turėti asmeninę išankstinio perspėjimo apie Bet Ką sistemą - tokią, kaip “Limelight”.

REKLAMA
REKLAMA

Iki monitorių supurčiusio žemės drebėjimo atrodė, kad “Limelight” galėjo sukurti tik paranojikas - kitiems paranojikams. Tačiau dabar apie šį grėsmių analizatorių galima kalbėti ir lietuviškame kontekste.

REKLAMA

“Limelight” (http://eiu.org/experiments/limelight/) - “Intel” tyrimų laboratorijos Berklyje (http://berkeley.intel-research.net) mokslinio darbuotojo Erico Pauloso (http://www.paulos.net) ir jo kolegų iš Eksperimentinės sąveikos grupės (http://www.eiu.org/index.html) išradimas. Prototipinis įrenginio pavyzdys panašus į neoninę šviesą skleidžiančią kūgio formos vazą, kurią galima pasistatyti šalia lovos, ant darbo stalo ar virtuvėje - bet kur, kur tik atsiras vietos 40 cm dydžio ir apie 4 kg svorio prietaisui. Elektros kištukinio lizdo jam nereikia - “Limelight” maitina įkraunamos baterijos. Svarbiausia, kad jis būtų po akimis - juk tai realiuoju laiku veikianti perspėjimo apie pavojų sistema.

REKLAMA
REKLAMA

Visus įmanomus pavojus “Limelight” kūrėjai skirsto į dvi grupes - lokalius ir globalius. Vietiniai - tai visos įmanomos nelaimės, kurios gali nutikti vartotojo namuose ar darbo vietoje: gaisras, užpuolimas, pavojingai padidėjusi ar sumažėjusi aplinkos temperatūra ir drėgmė, žemės drebėjimas (atkreipkit dėmesį), išaugęs radioaktyvumo lygis, sveikatai žalingas elektromagnetinis spinduliavimas, netoliese užfiksuoti sprogimai ir t.t. Tokio pobūdžio grėsmes fiksuoja į “Limelight” įmontuoti davikliai (http://eiu.org/experiments/limelight/sensors_local.htm). Pavyzdžiui, optinių daviklių fotoelementai nuolat seka regimos šviesos, infraraudonojo ir ultravioletinio spektro pokyčius, akustinis daviklis “klausosi” aplinkos garsų, kurie gali būti susiję su potencialiu pavojumi, temperatūros - reaguoja į pavojingai didelį karštį ar šaltį, vibracijos - nustato prasidėjusį žemės drebėjimą ar netoliese įvykusį sprogimą. Sargybą realiuoju laiku eis ir radiacijos matuoklis, magnetinio lauko daviklis, atviros ugnies indikatorius ir net pašalinių kvapų jutiklis. Visų šių prietaisų surinkta informacija lyginama su natūraliomis, konkrečiai vietovei būdingomis sąlygomis - tuo tikslu “Limelight” turi GPS imtuvą, kuris bevieliu ryšiu savo koordinates per internetą siunčia į centrinį “Limelight” perspėjimo sistemos serverį. Jame vietinių daviklių fiksuojamos matavimų kreivės sulyginamos su statistiniu konkretaus miesto ar šalies regiono modeliu. Jei duomenys “neįsitenka” į natūralių svyravimų ribas, centrinis serveris siunčia perspėjimą - priklausomai nuo gaunamos informacijos, atsargesnį ar labai griežtą. Savo ruožtu “Limelight” apie tai perspėja vartotoją pasikeitusia spalva, kuri priklausomai nuo pavojaus rimtumo keičiasi nuo šviesiai žalios iki raudonos. Kritišku atveju įjungiama įrenginyje sumontuota sirena.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Globalios grėsmės (http://eiu.org/experiments/limelight/sensors_remote.htm) fiziniais davikliais nepajusi. Tuo tikslu “Limelight” radaras skenuoja galimus pavojus internete: centrinis sistemos serveris renka informaciją iš didžiausių naujienų agentūrų, FTB bei kitų vyriausybinių organizacijų tinklapių ir analizuoja joje pasitaikančius “kritinius” raktažodžius. Taip siekiama laiku pranešti apie teroro aktus, pavojų keliančius meteorologinius reiškinius, technogenines katastrofas ir kitus nemalonius įvykius. Semantinei analizei pasitelkta viešai prieinama interneto sekimo sistemos “Carnivore” versija (http://rhizome.org/carnivore/). Analizuojama ir paties interneto “sveikata” - apie ją sprendžiama iš duomenų paketų kelionių tarp pasaulinio tinklo mazgų laiko pokyčių bei pranešimų apie kibernetines atakas. Serverių surinkta ir apibendrinta informacija siunčiama į “Limelight” įrenginius, kurie apie pasaulyje vykstančius neramumus praneša besikeičiančia spalva. Netingintys siųstis 3 MB dydžio “Windows media” filmuko šį procesą gali pamatyti savo akimis (http://eiu.org/experiments/limelight/video.htm).

Akivaizdu, kad “Limelight” turės nueiti dar ilgą kelią, kol iš eksperimentinio technologijų žaisliuko taps asmeniniu grėsmių analizatoriumi, kurio perspėjimais bus galima pasitikėti. Gal iš tikrųjų ateis diena, kai prabudę nuo “Limelight” kaukimo suprasime, kad į darbą šįryt eiti neverta: ką tik sprogo Ignalina…

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų