• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

GPS implantais šaudantį ginklą sukūrusio dano Jakobo Boeskovo iš interneto paleistas šūvis vėl pataikė į dešimtuką: IT žurnalas “Computerworld” tą pačią dieną buvo priverstas pašalinti iš savo serverio pasakojimą apie šią specialiosioms tarnyboms skirtą naujovę.

REKLAMA
REKLAMA

Ištrintame “Computerworld” tinklapyje (http://www.computerworld.com.au/index.php/id;127305666;fp;16;fpid;0) reporteris Julianas Bajkowskis pristatė Danijos bendrovės “Empire North” (http://www.empirenorth.dk) snaiperinį šautuvą “ID Sniper”, kuris pneumatinės injekcijos būdu “įsega” į stebimus asmenis GPS implantus, kurie leidžia spec. tarnyboms visada žinoti tikslią žmogaus buvimo vietą. Snaiperis juo šaudyti gali maždaug 800 metrų atstumu.

REKLAMA

“ID Sniper” (http://www.backfire.dk/EMPIRENORTH/newsite/products_en001.htm) turi teleskopinius žiūronus, į kuriuos įmontuota skaitmeninė vaizdo kamera. Prieš iššaunant GPS implantą taikiklyje atsidūręs žmogus nufotografuojamas, kad jį vėliau būtų galima identifikuoti. Nuotraukos ir nufilmuota medžiaga įrašoma į vidinę šautuvo “Flash” atmintį. Nuotolinės injekcijos procedūra beveik nepastebima: pasak “Empire North”, jos sukeliamą skausmą, kuris tetrunka sekundės dalį, galima palyginti su uodo įkandimu. Daugiau informacijos apie tai pateikia bendrovės tinklapyje skelbiami “ID Sniper” skausmo “slenksčio” lyginamieji grafikai. Implantai žmonių sveikatai jokio neigiamo poveikio nedaro.

REKLAMA
REKLAMA

Nors iš pažiūros “Empire North” technologinis ginklas įkūnija niūriąsias G. Orwello pranašystes apie totalinį sekimą ateities pasaulyje, pasak bendrovės atstovų “ID Sniper” pirmiausia skirtas antiteroristinėms operacijoms ir gali būti labai efektyvus malšinant masinius neramumus. Ant stogų pasislėpę policijos snaiperiai su “ID Sniper” aktyviausius riaušininkus nufotografuos ir pažymės GPS implantais, o operatyvininkai galės vėliau juos susirasti - kad ir kitame pasaulio krašte.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pirmą kartą oficialiai “ID Sniper” buvo pristatytas 2002 m. Kinijoje vykusioje tarptautinėje parodoje “China Police 2002”, kurioje “Empire North” turėjo savo stendą. Tarp daugelio šalių vėliavų prie įėjimo į parodų rūmus plaikstėsi ir Danijos - vien tik “Empire North” dėka, nes tai buvo vienintelė šiai šaliai atstovaujanti parodos dalyvė. Per tris dienas “Empire North” vadovas Jakobas Boeskovas užmezgė nemažai verslo kontaktų. “ID Sniper” domėjosi ir už patrauklią kainą norėjo įsigyti ne tik kinai, bet ir parodos lankytojai iš kitų šalių - prancūzai, arabai. Šautuvas didelį susidomėjimą sukėlė vienam Pekine dirbančiam Vakarų Europos diplomatui. Tačiau visas tris dienas Jakobas Boeskovas stende sėdėjo tarsi ant žarijų. Nieko nuostabaus: “ID Sniper” pristatantis plakatas ir kita vaizdinė medžiaga, įskaitant kelias dešimtis netikrų vizitinių kortelių, buvo išspausdinta telikus vos kelioms dienoms iki parodos. Laimė, niekas iš vėtytų ir mėtytų prekeivių ginklais ir apie juos išmanančių parodos lankytojų nepastebėjo, kad “ID Sniper” - begėdiška apgavystė.

REKLAMA

Tikrovėje “ID Sniper” egzistuoja tik kaip menininkui J. Boeskovui (http://www.backfire.dk/JB/index.html#) talkinusio dizainerio sukurtas 3D atvaizdas, tačiau virtualioje erdvėje jis lig šiol baugina kraupokų pranešimų nuorodomis iki jo atkeliaujančius internautus. O gandai, vis pakurstomi šautuvo kūrėjo, apie jį sklinda plačiai. Apie asmens privatumą paminantį “Didžiojo brolio” įrankį vis dar pasakojama ne tik forumuose, bet ir laikraščių tinklapiuose. Ant dano meškerės užkibo net ir technologinis “ComputerWorld”.

“GPS šautuvas” - ne tik sėkmingos interneto mistifikacijos (hoax) pavyzdys. Jis atskleidžia, kuo ir kodėl plačioji publika yra linkusi patikėti. Technologijų vystymasis toks spartus, o jų pritaikymas - toks netikėtas, kad riba tarp “gali būti” ir “tai neįmanoma” tampa vis mažiau pastebima. Vienam žinomiausių Skandinavijos “socialinių menininkų” Jakobui Boeskovui tereikėjo susikurti išgalvotos kompanijos interneto svetainę, nusipaišyti išgalvotą gaminį ir imtis pristatinėti savo fantaziją kaip baisiausią paskutiniojo teismo dienos ginklą. Ir ką gi: jo receptas - paimti paplitusias “futuristines baimes”, įvilkti jas į aukštųjų technologijų pavidalą ir pateikti kaip faktą - visiškai pasiteisino. Dar daugiau: dabar “ID Sniper” autorius nuogąstauja, kad “GPS šautuvo” idėja kai kam galėjo pasirodyti visiškai reali. Bet apie tai internete turbūt niekada nesužinosime.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų