• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Linų sėmenys - sveikatai ir grožiui

Lietuvių liaudies dainose minimas linas - vienas iš seniausiai kultivuojamų kultūrų žmonijos istorijoje. Mokslininkai mano, kad žmonija pradėjo auginti linus maždaug prieš 9000 metų kalnuotose Indijos srityse. Tada iš linų ir išaudė pirmąjį Žemėje audinį. Tik po 2000 metų auginti linus išmoko asiriečiai ir babiloniečiai. Vėliau jie buvo atvežti į Egiptą, po to - į Viduržemio jūros šalis. Iš čia pateko į Vakarų Europą, o vėliau ir į jos rytinę dalį.

REKLAMA
REKLAMA

Ypatingą reikšmę šis augalas turi medicinoje. Hipokratas liną vadino augalu nuo visų ligų. Jau mūsų protėviai žinojo apie jo stebuklingas gydomąsias savybes. Jie pakišdavo linų sėmenų maišelius po sunkių ligonių kūnais, kad neatsirastų pragulų. Sėmenų nuoviras gelbėdavo susirgus vidurių ligomis, taip pat esant astmai, bronchitui, tuberkuliozei ir plaučių uždegimui. Šiuo nuoviru ramindavo virškinimo ir kvėpavimo takus. Linų sėmenų kisielius būdavo verdamas esant skrandžio opai, gastritui, o sėmenų kompresai dedami ant odos, kad ji taptų lygi ir švari.

REKLAMA

Nustatyta, kad linų sėmenyse esančios medžiagos sumažina širdies ir kraujagyslių ligų riziką. JAV ištirta, kad pacientai, suvalgydavę po 2 - 6 šaukštus linų sėmenų, per mėnesį sumažindavo savo kraujyje cholesterolio kiekį 9 - 18 proc.

Linų sėmenyse yra labai daug gleivinančių medžiagų, kurios mažina skrandžio rūgštingumą ir skatina jo apsauginius procesus. Sėmenų gleivės silpnina toksinių medžiagų poveikį, apsaugo virškinimo traktą nuo dirginimo, slopina uždegimą. Taigi gerėja pažeistų audinių atsinaujinimas ir jų funkcijos.

REKLAMA
REKLAMA

Sėmenų aliejus sušvelnina opų sukeltus skausmus, neleidžia opoms plėstis, veikia raminančiai sergant stemplės uždegimu, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opalige, enteritais ir kolitais. Vartojant jo nuovirus, stemplės ir skrandžio gleivinės pasidengia plonu gleivių sluoksniu, kuris apsaugo nuo dirginimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žmonės, sergantys cukriniu diabetu, geria sėmenų, pupų ankščių (be sėklų), mėlynių lapų ir avižų šiaudų nuovirą. Imama lygiomis dalimis po 3 šaukštus išvardytų augalų mišinio, užpilama 3 stiklinėmis karšto vandens ir 10 minučių pavirinama. Ataušinus geriama po penktadalį stiklinės 3 kartus per dieną. Šis nuoviras tinka ir sergant šlapimo pūslės uždegimu.

REKLAMA

Naujausi moksliniai tyrimai rodo, kad sėmenų produktus tikrai naudinga vartoti sergant ne tik cukralige, bet ir onkologinėmis ligomis.

Linų sėmenyse esančios skaidulos minkština vidurius, palengvina tuštinimąsi, išvalo žarnyną, neleidžia kauptis šlakams. Sėmenų aliejus padeda užgyti išeinamosios angos įtrūkimams. Esant lėtiniam vidurių užkietėjimui, liaudies medicina pataria nakčiai išgerti stiklinę sėmenų nuoviro (arbatinis šaukštelis sėmenų stiklinei karšto vandens). Nuovirą gerti kartu su sėmenimis.

REKLAMA

Sėmenys naudojami ir įvairioms odos ligoms, šunvotėms gydyti. Imama 20 g susmulkintų sėmenų, sumaišoma su tokiu pat vandens kiekiu ir virinama. Ataušusios tyrelės kompresai dedami ant žaizdų, nudegusių ar nušalusių vietų. Kitas kompreso receptas: 200 g sėmenų užpilti stikline verdančio vandens ir išmaišyti. Po 30 minučių tyrę sukrėsti į marlę ir dėti ant pažeistos vietos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Būtina žinoti, kad linų sėmenų aliejuje esančios omega-3 riebalų rūgštys skatina susikaupusių riebalų sudeginimą. Laikantis liekninimo dietų, ilgainiui gali sumažėti fizinis ir psichinis aktyvumas, pradėti slinkti plaukai, lūžinėti nagai, išsausėti, suglebti ir pradėti raukšlėtis oda. Vartojant linų sėmenis, šių šalutinių poveikių galima išvengti, nes linų sėmenyse esančios omega-3 riebalų rūgštys skatina plaukų augimą, stabdo nagų lūžinėjimą ir stimuliuoja regeneracinius odos procesus. Be to, omega-3 riebalų rūgštys gerina atmintį, slopina stresą, suteikia energijos. Taigi labai naudinga 2 - 3 valgomaisiais šaukštais sėmenų produktų pagardinti košes, salotas, daržovių troškinius, nes taip mūsų organizmas gauna reikiamą kiekį omega-3 riebalų rūgščių. Jeigu į varškę, liesą jogurtą ar košę įbersime trintų linų sėmenų, ne tik kontroliuosime apetitą, bet ir pasirūpinsime sveikata bei grožiu.

Linų sėmenų aliejuje esančios riebiosios rūgštys gerina kalcio absorbciją, greitina sąnarių traumų gijimą, sušvelnina ūmius ir lėtinius sąnarių skausmus. Sėmenų aliejų patartina vartoti patyrus raiščių, sausgyslių patempimus, sergant reumatoidiniu artritu, osteoartroze.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų