Įvertinusi dabartinę makroekonominę aplinką bei ūkio raidos tendencijas, Finansų ministerija pagerino realaus bendrojo vidaus produkto (BVP) prognozę šiems metams 1,2 proc. punkto - iki 6,1 proc.
Ministerijos specialistų vertinimu, realus BVP šiais metais augs, nepaisant globalios recesijos rizikos - dėl blogėjančios pasaulinės aplinkos Lietuvoje mažėja kainų lygis.
Finansų ministerijos nuomone, ūkio plėtros lūkesčiams gerėti pagrindą suteikia augantis eksportas, spartėjančios investicijos, geresnis gamybinių pajėgumų panaudojimas, spartus produktyvumo augimas, užimtųjų skaičiaus didėjimas ir nedidelis bendrojo šalies biudžeto deficitas.
Manoma, kad šiemet einamosios sąskaitos deficitas sudarys 5,1 proc. BVP, ateinančiais metais - lygiai tiek pat.
Pakoreguoti šiemetines makroekonomines prognozes - padidinti realaus, bet sumažinti nominalaus BVP augimo ir infliacijos prognozuojamus rodiklius, Finansų ministerija nutarė įvertinusi Statistikos departamento pagal 2000 m. kainas perskaičiuotus nacionalinių sąskaitų duomenis ir atsižvelgusi į sparčius praėjusių metų Lietuvos ūkio augimo tempus, dabartinę makroekonominę aplinką bei ūkio raidos tendencijas.
Prognozuojama, kad šiemet mažės eksporto ir importo kainos, o vidutinis vartotojų kainų lygis išliks beveik stabilus. Dėl šių priežasčių nominalaus - veikusiomis kainomis - BVP augimo prognozė sumažinta 1,2 procentinio punkto - iki 6,1 proc.
Optimistiškesnės prognozės sudarytos ir dėl vidutinės trukmės metinio ekonomikos augimo. Finansų ministerija prognozuoja, kad kitąmet realus BVP augs 6,2 proc., 2005 metais - 6,5 proc., 2006-aisiais - 6 proc.
Šios prognozės grindžiamos prielaida, kad laipsniškai spartės Europos ekonominė plėtra, Lietuvos ūkio augimo tempus didins ES fondų parama, o ekonominio augimo pagrindu išliks eksportuojamą produkciją ir paslaugas tiekiantys sektoriai, o optimistiniai lūkesčiai dėl šalies plėtros, palankios palūkanų normos ES struktūrinių fondų lėšos skatins investicijas.
Pakilęs lito kursas ir pastaraisiais metais tapęs įprastu kainų lygio mažėjimas sudaro prielaidas mažinti šių metų infliacijos prognozes iki 0,1 proc.
Laukiama, kad nuo šių metų ir toliau kasmet gerės padėtis darbo rinkoje. Numatoma, kad vidutinis mėnesinis bruto darbo užmokestis šalyje augs didėjančiais tempais - nuo 1089 litų šiais metais iki 1333 litų 2006 metais, nedarbo lygis atitinkamai sieks 10,8 proc. ir 8,5 proc.
Remdamiesi BVP palyginamosiomis 1995 metų kainomis, tarptautinis valiutos fondas prognozavo, kad šiais metais realus BVP augimas Lietuvoje sudarys 5,3 proc., kitąmet - 5,7 proc., o Europos komisija - kad 4,5 proc. ir lygiai 5 proc.
ELTA