Lietuvoje yra 1250 benamių, daugiausiai jų - Vilniuje, Klaipėdoje bei Kaune. Tuo tarpu Estijoje 2000 metais buvo užregistruota maždaug 400, Latvijoje - apie 100 benamių. Tokius duomenis pateikė Statistikos departamentas, remdamasis 2001-aisiais vykusio visuotinio gyventojų surašymo informacija.
Pasak pranešimo, benamiais laikomi žmonės, neturintys nuolatinės gyvenamosios vietos ir lėšų bent minimaliam būstui išsinuomoti ar nusipirkti. Benamiai buvo surašyti atsitiktinėse vietose, kanalizacijos šuliniuose, sąvartynuose, šiluminėse trasose.
Siekiant nustatyti kuo tikslesnį jų skaičių ir buvimo vietas, buvo naudotasi savivaldybėse ir įvairiose socialinės pagalbos įstaigose esančiais benamių sąrašais ir kita medžiaga. Į benamių susibūrimo vietas vyko surašinėtojai su savivaldybės ir surašymo komisijų atstovais.
Daugiausiai benamių surašyta Vilniaus (254), Klaipėdos (209), Kauno (105) miestų ir Trakų rajono (106) savivaldybių teritorijose. Trakų rajone yra didžiausias Lietuvoje Kariotiškių sąvartynas, kurio prieigose gyvena nemažai benamių.
Rajonuose, kuriuose nėra didesnių miestų, benamių surašyta gerokai mažiau, teigiama pranešime spaudai. Visuose rajonuose ar miestuose užregistruota nors po vieną benamį (pavyzdžiui, Anykščiuose, Birštone, Biržuose, Druskininkuose).
Statistikos departamento duomenimis, iš 1250 benamių 940 yra vyrai. Daugumos benamių amžius - 46-50 metų.
Nuo 1 iki 5 metų amžiaus vaikų benamių buvo Vilniaus ir Šiaulių miestų, Joniškio, Kretingos, Pakruojo, Telšių, Trakų, Šalčininkų, ir Vilkaviškio rajonų savivaldybėse, nuo 10 iki 15 metų - Alytaus, Kauno, Vilniaus, Klaipėdos miestų, Trakų, Kėdainių, Ignalinos, Kretingos, Šalčininkų, Telšių rajonų bei Elektrėnų savivaldybių teritorijose.
Benamių išsilavinimas įvairus. 4 proc. benamių nurodė, kad jie turi aukštąjį išsilavinimą, 10 proc. - aukštesnįjį, 41 proc. - vidurinį. Išsilavinimo nenurodė 4 proc. benamių.
Dauguma (70 proc.) surašytų benamių yra lietuviai. Rusai sudarė 13 proc., lenkai - 10 proc., kitų tautybių asmenys - 7 proc.
2001 metais Lietuvoje veikė 21 nakvynės namai ir vienas motinos ir vaiko pensionas. Čia laikiną prieglobstį gavę asmenys buvo surašyti kaip institucinių namų gyventojai. Surašymo metu nakvynės namuose gyveno daugiau kaip 600 asmenų. Dauguma (80 proc.) nakvynės namų gyventojų - vyrai.
BNS