Libija ir žmonių, žuvusių 1988 metais virš Lokerbio susprogdinus lėktuvą , artimieji trečiadienį susitarė atidaryti 2,7 mlrd. JAV dolerių (apie 7 mlrd. litų) kompensacijų sąskaitą - tai labai svarbus žingsnis sprendžiant įsisenėjusią krizę dėl šio teroro akto, kuris pareikalavo 270 žmonių gyvybių ir dar labiau sugadino Libijos bei Vakarų santykius.
Žuvusiųjų giminaičių advokatai sakė kartu su Libijos pareigūnais susitarimą pasirašę po 11 valandų užtrukusio susitikimo, kuris buvo surengtas Londone. Ketvirtadienį ar penktadienį Libija turėtų nusiųsti laišką Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Tarybai, kuriame turi nurodyti prisiimanti atsakomybę už "Pan Am" lėktuvo, skridusio 103-iuoju reisu, susprogdinimą virš Škotijos Lokerbio kaimo.
Per šį teroro aktą žuvo 259 lėktuvu "Boeing" skridę žmonės ir 11 ant žemės buvusių vietos gyventojų.
Tripoliui pripažinus savo kaltę, kaip jau seniai reikalauja Jungtinės Valstijos bei Didžioji Britanija, ir sumokėjus 2,7 mlrd. JAV dolerių, JT turėtų panaikinti savo sankcijas Libijai. Tai gali įvykti jau kitą savaitę.
Diplomatai pabrėžia, kad šis reikalas nebus išspręstas tol, kol Libija raštu nepripažins savo atsakomybės ir nesumokės kompensacijų. Kompensacija už vieną žuvusįjį gali sudaryti 10 mln. JAV dolerių.
JAV taikomos sankcijos kol kas liks galioti, nors JAV naftos kompanijos labai norėtų atnaujinti verslo santykius su Tripoliu. Kai kurios JAV sankcijos šiai Šiaurės Afrikos valstybei buvo įvestos dar prieš Lokerbio sprogdinimą ir atspindi seną Vašingtono nepasitenkinimą numanoma Tripolio parama tokiems teroro aktams, kaip 1986 metų išpuolis vienoje Berlyno diskotekoje, po kurio JAV Libijai smogė smūgius iš oro.
"Libija ir aukų šeimoms atstovaujantys advokatai pasirašė susitarimą atidaryti sąskaitą Tarptautinių atsiskaitymų banke", - žurnalistams sakė Didžiojoje Britanijoje gyvenantis Alžyro advokatas Saadas Djebbaras (Saadas Džebaras), kuris su šia byla dirba nuo 1992 metų.
"Tikiuosi, kad iki kitos savaitės vidurio JT sankcijos Libijai turės būti visiškai panaikintos", - pridūrė jis.
Kai kurie aukų giminaičiai griežtai kritikavo šį susitarimą, kurį vadina pirmuoju žingsniu priimant Libiją atgal į pasaulio bendriją.
Pagal susitarimą, pirmieji 4 mln. JAV dolerių aukų artimiesiems bus sumokėti panaikinus JT sankcijas, kurios buvo paskelbtos 1992 metais ir kurių galiojimas buvo sustabdytas 1999-aisiais, kai Tripolis išdavė du Libijos pilietybę turinčius įtariamuosius.
Vieną šių įtariamųjų Nyderlanduose pagal Škotijos įstatymus vykęs teismas 2001 metais nuteisė, o kitą - išteisino.
Netrukus po pirmųjų išmokų bus sumokėta dar po 4 mln. JAV dolerių, jei savo sankcijas panaikins Jungtinės Valstijos, ir dar po 2 mln. dolerių, jei Vašingtonas išbrauks Libiją iš terorizmą remiančių valstybių sąrašo.
Jei Vašingtonas to nepadarys per aštuonis mėnesius nuo to laiko, kai Libija į sąskaitą perves 2,7 mlrd. dolerių, aukų šeimos gaus tik po vieną papildomą milijoną. Tokiu atveju kompensacija už kiekvieną žuvusį asmenį būtų 5 mln. JAV dolerių, o likę pinigai būtų grąžinti Libijai.
"Reuters"-BNS