Jau pusmetį nenutrūkstantis konfliktas Liberalų ir centro sąjungoje ima įsibėgėti ir, ko gero iki Kalėdų turėtų baigtis. Tiek šios sąjungos politikai, tiek visuomenė, stebinti liberalcentristų veiksmus, supranta, kad pernelyg ilgai užsitęsęs konfliktas kenkia tiek šiai sąjungai, tiek ir naujai įkurtai Liberalų partijai.
Šiandien aišku, kad formuojasi dvi politinės jėgos – liberalcentristai, besitelkiantys aplink Artūrą Zuoką, ir jo oponentai, atkuriantys Liberalų partiją. Todėl būtų įdomu išnagrinėti šių dviejų partinių struktūrų ateities galimybes.
Pasidalijimo į dvi partines struktūras motyvacija suteikia pranašumą liberalcentristams, nes čia yra ryškus lyderis, aplink kurį telkiasi žmonės ir kuris tampa savotišku simboliu, net ideologiniu ženklu tiems, kurie nelinkę pernelyg mąstyti apie principus. Taigi akivaizdus liberalcentristų lyderio akcentas suteikia galimybę A. Zuoko šalininkų stovyklai lengvai išlaikyti ir disciplinuoti daugelį abejojančių, nuomonės neturinčių partiečių. Liberalai šiuo požiūriu yra kol kas padriki, nes jie akcentuoja principus, kurie partinei struktūrai tinkami tada, kada yra lyderis, apsiimantis būti atsakingas už tų principų švarumą ir partijos veiklą. Šiandien liberalai dar tik ieško ir, ko gero, ginčijasi, kas turėtų tapti lyderiu. Kol liberalai neišsirinks ir nepateiks visuomenei ryškaus naujosios partijos vado, jie bus nepatrauklūs ir abejotini daugeliui liberalcentristų, kurie gal ir norėtų pabėgti nuo A. Zuoko diktato, bet nenori prarasti kad ir menkos, bet realios vietos politiniame lauke. Tačiau lyderio iškilimas ir jo pripažinimas gali tapti ilgu ir skausmingu procesu, kuris neleis šiai naujai struktūrai normaliai funkcionuoti ir būti patraukliai visuomenėje.
Liberalų pliusas yra jų moralinis pranašumas prieš tuos, kurie liko liberalcentristų partijoje. Liberalai tampa, nors ir nelabai aiškiai tai deklaruoja, savotišku sąžinės balsu politikoje. Tai galėtų būti gera jų vizitinė kortelė ir organizacinis motyvas daugeliui, jei jie skirtų daugiau dėmesio partijos įvaizdžio akcentams. Dabar liberalai tarsi gyvena savo antizuokininkų įvaizdžio dėka – tai neproduktyvu, o ilgainiui gali tapti net nuobodu.
Taigi liberalai turėtų sutelkti savo žvilgsnį ne tik į tai, ko jie atsisako, bet ir į tai, kokia organizacija jie yra ir kokie artimiausi tikslai jiems svarbiausi – A. Zuoko medžioklė, ar partijos vietos po politine Lietuvos saule užtikrinimas? Vadinasi, reikia atrasti savo gretose vadybininkų ir suformuluoti jiems konkrečią užduotį – greitai ir veiksmingai organizuoti normalią partijos veiklą. Tam būtina organizuoti centrinių organų veiklą, atrasti finansų, pagaliau sukurti padalinių sistemą regionuose, nes kurgi pereis tie, kurie nenori būti su A. Zuoku?
Tai, kad liberalai turi frakciją Seime, yra galimybė stipriau išviešinti savo tikslus ir veiksmus visuomenėje, tačiau kol kas žinoma tik tiek, kad tokia frakcija yra. Akivaizdu, kad realaus lyderio nebuvimas paverčia visus lygiais, todėl, kaip ir bet kokia komanda be lyderio, liberalai negali žaisti rimto komandinio žaidimo – jų nesimato.
Matyt, viešieji ryšiai dar nėra ta sritis, kur mūsų politikai jaučiasi gerai, nors jau kelintą kartą pasitvirtino, kad laimi ne idėjinė galia, bet vadyba ir reklama, paverčiančios net skystą politinį tikslą patraukliu rinkimų šūkiu. Taip buvo su Rolandu Paksu, taip buvo su Darbo partija ir jos vadu Viktoru Uspaskichu, taip yra ir su Vilniaus meru Artūru Zuoku, kuris beveik kasdien pateikia save kaip nekaltai puolamą politiką. Liberalai turėtų žinoti šią pamoką ir veikti adekvačiai, nes laimi ne žinojimas, kad esi geras, o gerojo įvaizdis.
Laiko veiksnys tampa labai svarbus, nes Algirdo Brazausko įvaizdžio žlugimas gali sukelti koalicijos griūtį, o tai reikalaus darnaus ir rimto darbo tiek Seime, tiek su rinkėjais, nes akivaizdu, kad visa tai atsilieps per rinkimus į savivaldybių tarybas. Taigi jei iki Kalėdų liberalai nesugebės savęs aiškiai parodyti visuomenei ne tik kaip moralinių maištininkų, bet ir kaip pozityviai bei energingai veikiančią partiją, turinčią ryškų lyderį ir aiškias struktūras, jiems neliks nieko kita kaip papildyti kitų partijų gretas.