Po kovo 11-osios teroristinio išpuolio Ispanija išgyvena istorinius pokyčius. Nors prieš pat rinkimus atliktos apklausos buvo palankios valdančiajai Liaudies partijai, sekmadienį naktį paaiškėjo, kad ispanai nusprendė pakeisti vyriausybę. Aštuonerius metus opozicijoje išbuvusi Socialistų partija vėl grįžo į valdžią.
Atrodo, tragiški įvykiai Madride ir vis didesnė islamo teroristų atsakomybės už teroristinius aktus galimybė išplėšė valdžią iš Liaudies partijos rankų.
Jau pernai ispanai turėjo progos suabejoti kai kuriais absoliučią daugumą turinčios Liaudies partijos sprendimais. Lemtingi buvo du įvykiai, sudrebinę ispanų visuomenę - tai tanklaivio “Prestige” katastrofa, ištisas šiaurės vakarų Ispanijos pakrantes užliejusi nafta ir Ispanijos ministro pirmininko Jose Maria Aznaro sprendimas visokeriopai remti JAV puolimą Irake, nors tam priešinosi Ispanijos piliečiai.
Vyriausybė iki paskutinės minutės neigė “Prestige” katastrofos galimybes ir, ignoruodama ekspertų nuomonę, bandė atitolinti tanklaivį nuo Ispanijos krantų, kad taip atsikratytų atsakomybės.
Kai daugiau kaip pusė Ispanijos gyventojų užplūdo miesto gatves reikalaudami nepulti Irako, Aznaras, lygiuodamasis į pasaulio galiūnus, nepakluso savo piliečių valiai. Jau tada “Al Qaeda” pradėjo grasinti atkeršysianti Ispanijai už draugystę su JAV. Tačiau gegužės mėnesį į vietinių savivaldybių rinkimus išsirengę balsuoti ispanai buvo jau primiršę savo pyktį ir apmaudą - socialistai ir Liaudies partija tada gavo beveik po vienodai balsų.
Iki pat praėjusios savaitės pradžios sociologinės apklausos prognozavo ryškią Liaudies partijos pergalę. Tačiau praeitą antradienį, prieš pat kruvinus teroristinius išpuolius Madride, apklausos parodė augantį socialistų populiarumą. Galbūt dėl to, bijodama prarasti dar daugiau balsų, Liaudies partija iškart po sprogimų ėmėsi manipuliuoti informacija, išsyk priskirdama atsakomybę už išpuolius baskų separatistų grupei ETA ir atmesdama bet kokią galimybę, kad išpuolį surengė islamo teroristai.
Vyriausybės troškimas įtikinti visuomenę, kad iki šiol Ispanijoje nematyto kraupumo išpuolį surengė ETA, buvo toks didelis, kad pats ministras pirmininkas ne sykį skambino į vieną pagrindinių šalies dienraščių tvirtindamas, kad Vidaus reikalų ministerija remiasi patikimais duomenimis. Pripažinti, kad “Al Qaeda” keršydama iš tiesų galėjo pralieti madridiečių kraują, Aznarui ir jo partijai būtų kainavę pernelyg brangiai. Trys iki rinkimų likusios dienos Liaudies partijai prailgo iki amžinybės.
Jau penktadienį milijonai ispanų, išėję į gatves pasmerkti terorizmo, reikalavo, kad vyriausybė nedelsdama paskelbtų visą turimą informaciją apie išpuolio kaltininkus. Madrido, Barselonos ir kitų Ispanijos didmiesčių minios alsavo visuotinu apmaudu. “Jūsų karai, mūsų aukos” - tokiais ir daugeliu panašių šūkių ispanai priekaištavo vyriausybei už karą Irake. Aznarui pasirodžius Madrido Atočos aikštėje, gedulo tylą nutraukė šūksniai “Kas kaltas?!”. Katalonijos aikštėje Barselonoje iš gedulo žvakių ir gėlių išaugo didžiulis klaustukas.
Ispanijos vyriausybė Madrido tragedijos akivaizdoje ir toliau tęsė savo manipuliacinį žaidimą, o ispanai jautėsi vis labiau įskaudinti. Šeštadienį, kai “Al Qaeda” pėdsakai ir toliau ryškėjo, o Vidaus reikalų ministerija tebetvirtino esanti beveik tikra dėl ETA atsakomybės, ispanų kantrybė trūko. Dešimtą valandą vakaro Barselonoje sutartinai ėmė barškėti begalės puodų - taip piliečiai protestavo prieš savo valdžią. Daugiau kaip aštuoni tūkstančiai barseloniečių ir madridiečių praėjusią naktį susirinko prie Liaudies partijos būstinių reikalaudami tučtuojau atskleisti turimą informaciją.
Sukrėsti, išvargę ir įžeisti ispanai sekmadienį išliejo savo apmaudą balsuodami. Ispanijos visuomenė demokratiniu būdu nusprendė, kad Liaudies partijai laikas pasitraukti iš vyriausybės. Rinkimus laimėję socialistai žino, kad jų pergalė - tai ne vien jų pačių nuopelnas. Jų rankose dabar įskaudintos Ispanijos likimas. Socialistų lyderis, būsimasis ministras pirmininkas Jose Luis Rodriguezas Zapatero socialistų vardu pažadėjo Ispanijai ramią ir dorą vyriausybę. O pats prisiekė nepasikeisiąs naudodamasis jam suteikta galia. Jo žodžiai - Dievui į ausį.
Specialiai “Omni laikui” iš Barselonos Kristina Nastopkaitė