Irena ZUBRICKIENĖ
- Nuo žioplumo vaistų nėra - tik tiek belieka pasakyti žmonėms, kurie yra ne tik labai patiklūs, bet ir naivūs, nes visada galvoja, kad nelaimės nutinka tik kitiems, - susirūpinę ir kiek pyktelėję vienas per kitą kalbėjo keli Marijampolės policijos pareigūnai, neatsistebintys daugėjančiomis banko mokėjimo kortelių vagystėmis, kai vagys prie kortelės, dažniausiai rastos piniginėje, lengvai aptinka ir užrašytą jos PIN kodą. - Galima sakyti, kad tokie žmonės patys įgrūda vagims savo pinigus.
Tokios mintys pareigūnams liejosi pradėjus tirti Kazlų Rūdos gyventojos Ramutės L. (54 m.) pareiškimą. Moteris, būdama vienoje Marijampolės dėvėtų drabužių parduotuvėje ir jau norėdama sumokėti už pirkinius, pastebėjo, kad nėra jos piniginės, buvusios kišenėje. Kartu pradingo piniginėje buvę 120 litų, įvairūs asmens pažymėjimai ir dvi banko mokėjimo kortelės. Ramutė tuoj pat kreipėsi į banką, kad jos sąskaitos pagal korteles būtų užblokuotos. Nelaimėlė sužinojo, kad vagys veikė greičiau: pasinaudojus svetima kortele, buvo paimta 1 100 litų. Ilgapirščiams pasisekė, nes moteris toje pačioje piniginėje, prie kortelių, ant vaistų kvito buvo užsirašiusi ir kortelių PIN kodus.
Buvo greitai nustatyta, iš kurio bankomato paimti pinigai. Manoma, kad vagišiai veikė organizuotai - buvo su automobiliu. Mat bankomatas, kuriuo jie pasinaudojo, - už kelių kilometrų. Būtent prie jo turbūt važiuota specialiai, nes vagys galėjo žinoti, kad ten įrengta vaizdo kamera netobula - labiau apima tolimesnį vaizdą nei prie pat bankomato. Pareigūnai peržiūrėjo nufilmuotus kadrus, tačiau beveik neturi vilties, kad turimas vaizdas padės nustatyti asmenį, besidarbavusį prie bankomato. Įtariama tik tiek, kad Ramutę apvogti galėjo čigonų tautybės moteris, tuo metu slankiojusi po tą pačią parduotuvę.
Prie minėto bankomato darbavęsis liko nenustatytas ir pilietis, prieš mėnesį ištuštinęs marijampolietės Dalios R. (40 m.) sąskaitą. Vienoje kavinėje dirbanti moteris savo piniginės pasigedo būdama darbe - ji pradingo iš pagalbinėse patalpose buvusios rankinės, kuria Dalia susidomėjo pastebėjusi ją prasegtą. Vagiui pasisekė: be rastų 200 litų, jis aptiko ir kortelę su čia pat buvusiu užrašytu PIN kodu. Pasinaudojęs slaptaisiais skaičiais, vagis išgrynino Dalios sąskaitą - per kelis kartus pasiėmė iš bankomato 7 000 litų. Pareigūnai nustatė, kuriuo metu paimti pinigai, bet atsekti tai padariusį žmogų beveik nėra vilties, nes vaizdajuostėje užfiksuotas vaizdas itin nekokybiškas.
Kiek daugiau pasisekė buvusiam neatsargiam Balsupių kaimo gyventojui Mečislovui, kurio namuose apsilankė kelis kartus teistas marijampolietis Ričardas Ž. (39 m.). Be kitų daiktų, kurie sudomino vagį, jis pavogė ir aptiktą banko mokėjimo kortelę. Prie jos buvo paliktas ir lapelis su užrašytu PIN kodu. Bene po valandos Ričardas jau laikė savo rankose 3 000 litų, pasiimtų iš Ričardo sąskaitos. Tiesa, tą pačią dieną vagišius, padaręs daugiau nusikaltimų, įkliuvo į teisėsaugininkų rankas ir tapo aišku, kad jis pasinaudojo Mečislovo kortele. Tačiau nelaimėlį tai mažai guodė, nes nusikaltėlis bene visus pinigus jau buvo iššvaistęs. Ričardas dabar jau nuteistas, tad Mečislovas dar nepraradęs vilties, kad jo patirtoji materialinė žala bus atlyginta.
Marijampolės pareigūnai, per pastaruosius porą metų tyrę dešimtis nusikaltimų, kai pasinaudojama svetima banko mokėjimo kortele, sėkme gali pasigirti tik keliais atvejais. Nors vagišiai būna nustatyti, grąžinti pavogtus pinigus jie neretai gali tik per ilgą laikotarpį.
- Tokių bėdų nenorintys žmonės turi būti atsargesni - tada ir nelaimės juos aplenks, - patarinėjo policininkai. - PIN kodas yra slaptas skaičius, todėl jam, raktui, nesaugu būti nei prie banko kortelės, nei prie mobiliojo telefono! Tam "raktui" reikia rasti kitą tinkamą vietą, jeigu šlubuoja žmogaus atmintis. Reikia įsidėmėti, kad PIN kodą kiekvienas turi slėpti kaip meilužės ar meilužio vardą, tada nereikės vaikščioti į policiją ir keiksnoti nekokybiškai nufilmuojančias vaizdo kameras ar gerai veikiančius vagysčių specialistus.