Neįsivaizduoju, kas galėtų sukelti daugiau įtarimo nei sena ir jau ne kartą skelbta naujiena, kuri tariamai yra nauja ir, be to, paskelbta visai netinkamu metu. Turiu galvoje “naujienas” apie duomenų perdavimą elektros tinklais. Tiesą sakant, apie šią technologiją girdžiu jau 20 metų. Nerimą kelia tai, kad ją netikėtai ėmė skatinti vyriausybė.
Sena technologija. Viskas prasidėjo naujienų agentūrai “Associated Press” paskelbus pranešimą, neva federalinės vyriausybės (JAV Federalinės komunikacijų komisijos, FCC) atstovai mano, kad duomenų perdavimas elektros tinklais “gali tapti nauju kelrodžiu plačiajuosčiam internetui į gyventojų namus”. Kurios planetos? Šis pranešimas buvo išspausdintas dienraštyje “The Washington Post” ir daugelyje kitų pagrindinių žiniasklaidos priemonių. Po penkių dienų “TechTV” panaudojo tą patį siužetą, net nesusimąstydama apie tokios informacijos šaltinius ir apie tai, ar logiška atgaivinti šią idėją.
Šios ne naujienos orkestrui, be jokios abejonės, diriguoja keletas su šia technologija susijusių bendrovių. Suprantama, kas galėtų jas dėl to kaltinti? Tačiau kodėl savo vagoną prie traukinio prikabino ir FCC?
Skysta logika. Šį kartą sena idėja buvo pristatyta kiek kitaip: elektros tinklai neva gali tapti alternatyviu būdu prisijungti prie interneto nacionalinės katastrofos atveju. Ar niekas nepastebėjo paprasto fakto, kad atsitikus nelaimei pirmiausia sutrinka elektros energijos tiekimas ir tik paskui nustoja veikti telefono linijos? Tačiau tai dar ne viskas.
Niekaip nesuprantu, kodėl toliau plėtojama ši technologija, nes kiekvienas tinklų inžinierius žino, kad elektros tinklo trikdžiai trukdo perduoti duomenis. Sukurkite namų tinklą naudodami elektros tinklus ir pažiūrėkite, kokia bus jo kokybė, - kai sesutė įsijungs savo 1500 vatų plaukų džiovintuvą ar tėtis nuspręs elektriniu grąžtu išgręžti sienoje skylę. Išvengti visų šių trikdžių sudėtinga ir tai yra pagrindinė priežastis, kodėl duomenų perdavimo elektros tinklais technologija iš esmės nieko nepasiekė. Kartais pranešama apie stabiliai veikiančius 1 ar net 10 Mb/s tinklus, tačiau visi tinklų inžinieriai tokias kalbas vertina skeptiškai. Yra bevielė technologija, sudėtinių (mesh) tinklų koncepcijos ir “Ethernet” namams iniciatyvos. Tad kodėl toliau tobulinamas duomenų perdavimas elektros tinklais?
Realybė. Asmeninio interneto ryšio elektros tinklais idėja yra absurdiška, nes kitos technologijos, be abejo, - geresnės ir stabilesnės. Tikroji priežastis, dėl kurios skatinamas duomenų perdavimas elektros tinklais, yra ta, kad buities įrenginius ateityje būtų galima stebėti nuotoliniu būdu.
Įsivaizduokite, kad įsigijote “Electrolux” skalbimo mašiną su LCD ekranu. Ji turi IP adresą ir yra prijungta prie elektros tinklo, kuriuo, be kita ko, susisiekia ir su “Electrolux” serveriu Voratinklyje. Vieną dieną skalbimo mašinos ekranas praneš, kad galite parsisiųsti naują skalbimo programą, paspausdami raudoną mygtuką ant mašinos skydelio. Be to, sužinosite, kad netoli jūsų esančiame prekybos centre (skalbimo mašina, be abejo, žinos, kur jūs gyvenate) - nuolaida “Tide” skalbimo milteliams. Skalbimo mašina paklaus jūsų, ar norėtumėte, kad nuolaidos kuponas būtų atsiųstas paštu ir tučtuojau išspausdintas jūsų “Canon” spausdintuvu. “Electrolux” serveris nedelsdamas susisiekia su “Canon” serveriu, duomenų tinklas elektros tinklais - su IP adresą turinčiu spausdintuvu, kuris išspausdina kuponą. Už šią paslaugą “Electrolux” sumoka “Canon” 2 centus. Sveiki atvykę į naująjį tinklų pasaulį!
Štai kas skatina duomenis perduoti elektros tinklais. “Sun Microsystems” vadovas Scottas McNealy ir IBM atvirai diskutuoja apie idiotiškus interneto įrenginius, pavyzdžiui, kavos virimo aparatą, kuriam galite paskambinti iš automobilio ir nurodyti virti kavą, ar skalbimo mašiną, galinčią savarankiškai išsikviesti remonto meistrą. Kaip visa tai galima įgyvendinti be duomenų perdavimo elektros tinklais? Ar tikėjotės, kad kavos virimo aparatas turės “Ethernet” jungtį, o visa virtuvė bus apkarstyta laidais?
Didysis brolis. Man nerimą kelia piktnaudžiavimo grėsmė. Ar galite įsivaizduoti, kad kiekvienas kištukas namuose bus TCP/IP jungtis? Pagalvokite, kaip būtų paprasta prijungti nediduką įrenginį su mikrofonu ar vaizdo kamera, kuri jus sektų, arba kamerą įmontuoti į bet kurį buities įrenginį, laikrodį ar baldą. Net ir be kamerų ar mikrofonų nesunku būtų matyti, kas vyksta namuose, tiesiog stebint elektros aktyvumą jungtyse: aha, kažkas virtuvėje naudojasi skrudintuvu.
Sekimo pavojus šiuo atveju atrodo didesnis nei jį galėjo sukelti vyriausybės kurta “DARPA Information Awareness” tarnyba, man atrodžiusi visiškai nekalta duomenų telkimo įstaiga. Vis dėlto žmonės piestu stojo prieš tokį pasiūlymą. O apie duomenų perdavimą elektros tinklais kalbama plačiai - ir tai nesukelia jokios reakcijos. Galite laikyti mane įtariu.
“Naujoji komunikacija”, Nr. 5