• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jungtinės Valstijos antradienį sugebėjo užvilkinti pasaulinę kovą su nutukimo epidemija, kurią ekspertai vadina uždelsto veikimo bomba.

REKLAMA
REKLAMA

Jungtinių Tautų (JT) Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) tikėjosi diskusijas dėl kovos su nutukimu baigti antradienį ir patvirtinti valstybių narių, mitybos ekspertų bei Maisto ministerijos planą skatinti sveiką mitybą ir gyvenimo būdą. Tačiau JAV, turinti galingą maisto pramonę, suabejojo atradimais, kuriais JT institucija rėmėsi kurdama planą, ir paragino atlikti daugiau tyrimų.

REKLAMA

Plano "Pasaulinė dietos, fizinio aktyvumo ir sveikatingumo strategija" projekto rengėjai įspėja, kad bloga mityba, fizinių pratimų trūkumas yra pagrindinės širdies ir kraujagyslių ligų, antrojo tipo diabeto bei dalies vėžio atmainų priežastys. Nuo šių ligų kasmet miršta beveik 60 proc. iš 56,5 mln. žmonių, gyvybių netenkančių nuo susirgimų, kurie laikomi išvengiamais.

REKLAMA
REKLAMA

Plano autoriai rekomendavo vartoti mažiau produktų, kuriuose yra cukraus, natrio ir arterijas užkemšančių rūgščių, bei patarė valstybėms, kad šios, skatindamos sveiką mitybą, imtųsi tam tikros apmokestinimų ir subsidijų skyrimo politikos.

Sprendimo, ar patvirtinti planą, priėmimą PSO nukėlė iki vasario pabaigos. Iki to laiko projekto tekstą bus galima pakeisti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Diplomatų teigimu, JAV nepritarimas planui atspindėjo vietos pramonės - ypač cukraus gamybos sektoriaus - atstovų spaudimą.

JAV delegacijos vadovas Williamas Steigeris (Viljamas Steigeris) planą pavadino "geru pirmuoju žingsniu", tačiau pareiškė, kad pagal jį mitybos reformos našta per daug krito ant valstybių ir per mažai - ant individų pečių. "Vyriausybių primesti sprendimai yra ne visada tinkami, - sakė jis. - Žmonėms turi būti suteikta galimybė būti atsakingiems už savo sveikatą".

REKLAMA

JAV užginčijo ekspertų vertinimą, kad prekyba daug kalorijų turinčiu maistu ir greito maisto reklama vaikų televizijos kanaluose skatina nutukimą. Tačiau W. Steigeris pripažino, kad nutukimas ir per didelis svoris problemų kelia dviem trečdaliams Amerikos suaugusiųjų. "Valgome per daug ir judame per mažai", - pažymėjo jis.

REKLAMA

Didžioji Britanija, kuriai pritarė Kanada ir Prancūzija, pareiškė, jog pasaulio valstybės turėtų suskubti jaunus žmones informuoti apie greito maisto ir gaiviųjų gėrimų keliamą pavojų. JAV poziciją 32 valstybių taryboje parėmė Grenada ir Mauricijaus Respublika - dvi cukrų gaminančios valstybės - bei Rusija, Pietų Korėja ir Indija.

Visame pasaulyje, Pasaulio širdies federacijos duomenimis, nutukę yra 1,1 mlrd. suaugusiųjų ir 22 mln. vaikų iki penkerių metų amžiaus.

“Reuters”-ELTA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų