Antrąją metų savaitę Lietuvoje gerokai padaugėjo sergančiųjų gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis - tokia išvada peršasi analizuojant Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės centro specialistų turimą informaciją apie sausio 5-11 dieną registruotus susirgimus šiomis virusinėmis ligomis.
Sergančiųjų ypač padaugėjo Panevėžyje. Čia viršytas epideminis slenkstis. O jis fiksuojamas tada, kai per savaitę gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis konkrečioje teritorijoje suserga 100 žmonių iš 10 tūkst. gyventojų.
Padaugėjo susirgimų Kaune ir Vilniuje. Jų sumažėjo Šiauliuose, nors šiame mieste vis dar fiksuojamas epideminį slenkstį viršijantis sergamumas.
Klaipėdoje, paskutinę metų savaitę atslūgus epidemijos bangai, sergamumas išliko beveik nepakitęs.
Tačiau, pasak specialistų, sergamumo šiomis peršalimo ligomis statistiką galėjo iškreipti dvi šventinės savaitės, kai mažiau žmonių kreipėsi į gydytojus. Gali būti, kad šventinėmis dienomis sergantieji paprasčiausiai nesikreipė į sveikatos apsaugos įstaigas, o įvairiausių apsaugos ir gydymosi priemonių ėmėsi savo nuožiūra.
Po švenčių apsilankymų pas medikus padaugėjo.
Pagal ligonių apsilankymų sveikatos apsaugos įstaigose ar medikų iškvietimų į namus registracijos duomenis, sostinėje gripu praėjusią savaitę sirgo 278, Kaune - 643, Klaipėdoje - 376, Šiauliuose - 497, Panevėžyje - 157 žmonės.
Susirgimų ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis skaičius šiuose miestuose ir kitose administracinėse teritorijose kur kas didesnis.
Patikimiausia apsaugos nuo šių ligų priemonė, pasak specialistų, yra skiepai, tačiau ir nepasiskiepiję žmonės, teisingai elgdamiesi, gali sumažinti tikimybę susirgti. Gydytojai pataria gyventojams ypač gerai valyti ir vėdinti patalpas - darbo kabinetus, cechus, butus, profilaktiškai gerti vitaminą C.
Gripo epidemija Lietuvoje kyla beveik kiekvienais metais gruodžio - kovo mėnesiais. Didžiausias sergamumo bangos pakilimas būna sausio - vasario mėnesiais ir trunka keletą savaičių.
Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės centro duomenimis, didžiausia epidemija Lietuvoje per pastarąjį dešimtmetį buvo kilusi 1997 metų pradžioje, kai gripu ir ūmiomis virusinėmis kvėpavimo ligomis sausio-kovo mėnesiais persirgo 12 proc. šalies gyventojų. Epidemija tuomet apėmė 32 regionus ir tęsėsi 6 savaites.
ELTA