Anestezija. Bijoti ar ne?
"Greitai turėsiu gultis į ligoninę operuotis. Norėčiau daugiau sužinoti apie narkozę. Ar tiesa, kad ji veikia ne visus, blogina atmintį ir turi neigiamą poveikį sveikatai?" - klausia Angelė iš Jonavos
Pastaruoju metu atsisakoma pavadinimo "narkozė" - ji imama vadinti terminais "anestezija" arba "nejautra". Anestezija - medikamentais sukelta būklė, kai visiškai išnyksta jutimai ir atsakas į aplinkos dirgiklius.
Atliekant bendrinę anesteziją, ypač didesnių operacijų metu, visos žmogaus gyvybinės funkcijos palaikomos aparatais. Tokio nuskausminimo metu žmogus ne tik miega. Jo raumenų veikla, o kartu ir savarankiškas kvėpavimas yra sustabdytas, kad netrukdytų chirurgams dirbti. Visos operacijos metu paciento gyvybines funkcijas per prijungtą monitorių stebi gydytojas anesteziologas. Naudojant šiuolaikinius anestezinius preparatus ligonis greičiau prabunda, rečiau pasitaiko pykinimas ar vėmimas, retesnės ir kitos su anestezija susijusios komplikacijos, tačiau daug ligonių vis dar bijosi narkozės: "O jei manęs neveiks vaistai ir aš viską jausiu? O jei neprabusiu po narkozės?"
Pagrindinė anestezinių vaistų dozė nustatoma pagal paciento kūno svorį. Preparato veikimą įtakoja bendra organizmo būklė (kūno sudėjimas, kepenų ir inkstų veikla, jautrumas, "skausminis slenkstis"), taip pat operacijos apimtis ir trukmė bei paties preparato savybės.
Dėmesio ir koordinaciniai sutrikimai, sulėtėjusi reakcija, mieguistumas ar galvos svaigimas paprastai jaučiami tik pirmosiomis valandoms po operacijos. Ilgalaikio poveikio atminčiai ir intelektui šiuolaikiniai anestetikai neturi.
Vis dėlto bet kokia medicininė intervencija yra rizikinga. Net kruopščiai parinktas anestezijos variantas gali sukelti nepageidaujamą reakciją: alergiją, pooperacinį pykinimą ir vėmimą.
Daug pacientų mano, kad kiekvienai operacijai būtina taikyti bendrinę anesteziją ir operacijos metu ligonis turi miegoti. Tai netiesa. Daug procedūrų ir operacijų galima atlikti taikant vietinę arba regioninę anesteziją. Šie metodai leidžia išvengti įvairių komplikacijų ir nemalonumų, kurie yra susiję su bendrine nejautra. Be to, regioninė ir vietinė nejautra leidžia sumažinti nukraujavimą operacijos metu ir geriau apsaugoti pacientą nuo pooperacinio skausmo.
Regioninė anestezija - tai nervų, teikiančių jutimą atskirai kūno daliai, laikinas nuslopinimas. Sąvoka "vietinė anestezija" reiškia nuskausminančių vaistų suleidimą į vietą, kuri bus operuojama ("užšaldymas"). Tiek regioninės, tiek vietinės anestezijos taikymo atveju pacientas lieka sąmoningas visą operacijos laiką.
Statistika byloja, jog vietinė ir regioninė anestezija yra gerokai saugesnės už bendrinę nejautrą (narkozę). Ligoniai, kuriems operacijos metu buvo taikyta vietinė ar regioninė nejautra, po operacijos būna aktyvesni, jie gali apsiversti nuo vieno šono ant kito, atsisėsti. Tai padeda išvengti pneumonijos, pragulų.
Tikras galvos skausmas anesteziologams - pacientai, sergantys bronchine astma, nes dauguma narkozei naudojamų vaistų gali sukelti bronchų spazmus. Todėl tokie ligoniai paprastai operuojami taikant bendrinę narkozę su dirbtine plaučių ventiliacija.
Kartais baiminamasi, jog anestetikai - potencialiai pavojingi vaistai. Iš dalies tai tiesa. Bet pavojingi tuo atveju, jei jie netinkamai parinkti ar perdozuoti. Šių vaistų terapinis spektras yra siauras, t.y. vaisto saugi ir efektyvi dozės tarpusavyje mažai skiriasi. Bet juk ir pats paprasčiausias karščiavimą mažinantis, skausmą malšinantis paracetamolis iš tiesų nėra toks jau "nekaltas", kaip kad priimta manyti.
Pozityvus nusiteikimas, tikėjimas sėkme ir griežtas gydytojų rekomendacijų paisymas padeda ligoniui išvengti nemalonių pojūčių ir įvairių anestezinių vaistų įtakotų negalavimų pooperaciniu periodu.